Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TELEVİZYON ve ZARARLARI Psikolojik Danışman Ali ULUÇAY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TELEVİZYON ve ZARARLARI Psikolojik Danışman Ali ULUÇAY."— Sunum transkripti:

1 TELEVİZYON ve ZARARLARI Psikolojik Danışman Ali ULUÇAY

2 Akşamları evde ne yapıyorsunuz?

3 BUNLARA UYUYORMUSUNUZ?

4  « Haber » için 5 yaş grubu çocuklar; -İnsanların öldürülmesi, -Kazaların aktarılması, -TV’de seyredilir, -Spikerin okuduğu

5 Savaş haberlerinin toplumun % 31'ini tedirgin ve huzursuz etmektedir.

6  % 54 savaş-ölüm,  % 14 kaza-ölüm  % 32 diğer 'En önemli haber nedir?'

7 Yetişkinlerin dünyasına ait olan "ölüm" kavramının artık çocuğun dünyasında yer almaya başladığıdır.

8  % 90 tv,  % 5 radyo,  % 5 gazete 'Haberleri hangi medyadan takip ediyorsunuz?'

9  % 49 gerçektir,  % 32 korkutucudur, 'Haber nasıl bir iletidir?'

10  % 59 tv,  % 3 radyo,  % 10 gazete,  % 13 anne,  % 12 baba,  % 3 komşu 'Kimin haberine inanılır?'

11  Annenin ve babanın devreden çıktığı, çekirdek aileyi parçalayan kitle iletişim ortamının merkezinde tv bulunuyor.

12  Erkek çocukların % 17'si, kız çocukların % 5'i savaş ve ölüm görüntüleriyle yüklü olan "Bosna-Hersek ve Çeçenistan" haberlerini, güzel haber olarak değerlendirmişlerdir. 'Haberden alınan güzel ileti nedir?'

13  % 7 anne ile,  % 9 baba ile,  % 62 ailece,  % 11 yalnız,  % 11 cevapsız 'Tv'yi kiminle izliyorsunuz?'

14 Anne - babaların çocuklarla birlikte oturup sürekli TV seyretmesi, farkında olmadan TV’nin çocuğa istenilen ve istenilmeyen bir çok davranışı kazandırmasına neden olmaktadır.

15  Hiç farkına varmadan çocuklarınızı geleceğe korkuyla bakan, şiddeti ve saldırganlığı benimseyen, tv'yi anne ve babalarından daha güvenilir bulan insanlar hâline getiriyorsunuz.  Çocuklarımızı menfî etkileyen tv silâhının tetiğini kendimiz çekiyoruz. Sorumluluk sahibi anneler ve babalar!

16 2004 yılında İzmir’de yedi yaşındaki bir çocuğun oynarken anlaşamadığı dokuz yaşındaki arkadaşını bıçaklayarak öldürmesi, 2002 yılında ise Gaziantep’te bir çocuğun pokemonlara özenerek kendisini evlerinin penceresinden atması, 2004 yılında “Kurtlar Vadisi” dizisinde başrol oyuncusunun öldürülmesi üzerine bütün ülkede yas ilan edilmesi,

17  Televizyonlardaki karakterlerin çocuklar ve gençler tarafından taklit edildiği, model alındığı bilinmektedir.  Türk televizyon dünyasında en fazla vurgulanan olgu %62 ile şiddet, %48 ile suçtur.

18 TV izleyen çocuklarda;  Konuşma bozukluğu görülmektedir.  Hareketsizlikten dolayı kaslar yeterli gelişememektedir.  İletişim kuramama, içe kapanıklılık, arkadaş edinememe sorunları ortaya çıkmaktadır.  Ders çalışmak istememekte ve Okula gitmek istememektedir.  Hayal dünyası gelişmemektedir.

19  Dış çevreyi anlamakta zorlanmaktadır.  Ders notları düşmekte, aile içi huzursuzluk meydana gelmektedir.  Kitap okuma alışkanlığı gelişmemektedir.  Okul dönüşü 1 saat TV seyreden öğrencinin o gün 4 saat gördüğü dersi unuttuğu tespit edilmiştir.

20 Peki bu cihazın hiç mi faydası yok?

21  13 yaşına kadar tv çocuğun zekâsının gelişimine katkı sağlıyor,  Ancak 13 yaş sonrasında tv kendini tekrara düştüğünden dolayı zekâyı olumsuz etkiliyor. Amerika'da büyük bir araştırma yapılmıştır:

22 Araştırmacılar  anlaşmazlık,  tv seyretme  saldırganlık arasında üçlü bir bağ olduğu sonucuna vardılar.

23  Anne ve babalar tv'yi kendileri için bir hak, çocukları için, onları ders çalışmaktan alıkoyan bir engel olarak görüyorlar.

24  Ya büsbütün tv seyretmeyi yasaklarsınız,  Ya da bilinçli bir programla çocuğun tv bağımlılığını azaltırsınız. Neler Yapılabilir?

25  Çocuk bilimsel sonuçları kavrayabilecek yaştaysa, onunla tv'nin menfî tesirleriyle ilgili tespitler tartışılmalıdır.  Önce, çocuğun seyrettiği programlar ve yayın saatleri belirlenir.  Kitap okuma, resim, müzik, spor, gezi gibi bir çok alternatif düşünülebilir.

26  Çocuğun, bir günde bir saat kadar tv seyretmesi kabul edilebilir.  Alternatif faaliyetler ihmal edilmemeli ve arzu edilen sınırlamalara uyulduğu ölçüde mükâfatlandırma yoluna gidilmelidir.

27 Psikolojik Danışman Ali ULUÇAY

28  Bilgisayar ve internetin çok sık kullanılmasından,  Kolay erişilebilir olmasından, dolayı oluşan bağımlılık türüdür.

29 Bağımlılık Türleri

30 a)Sanal +18 Meraklıları, b)Arkadaş Arayanlar, c)Oyun Meraklıları, d)Online Kumarbazlar, e)Bilgi Bağımlıları,

31  Çıkış noktası ABD’dir.  ABD yılda bu sektöre 54 Milyon $ harcıyor,  İnternet kullanımında başı bu kesim çekiyor,  Bu kısma bağımlı olanların %85’ini ERKEKLER oluşturuyor. Sanal +18 Meraklıları

32  İnternet üzerindeki cinsel içerikli yayınlar nedeniyle çocuklardaki ergenlik yaş sınırının 13’ten 9’a düştüğü kaydedilmiştir.

33 Dünya’da İnternet Bağımlılığı

34  ABD’de yapılan araştırmalar göre her üç boşanmadan birinin nedeni internet bağımlılığı,  277 kolej öğrencisinde yapılan incelemeye göre haftada ortalama 8,48 saat internete girdikleri ortaya çıkmıştır.  Tayvan’da ise haftalık kullanım oranı 20-25 saat,

35

36 Türkiye’de İnternet Kullanımı

37  2001 yılında 2 milyon,  2004 yılında 9 milyon 724 bin,  2008 yılında 26 milyon 500 bin,  2010yılında 35 milyon,  2011 yılında 45 milyon aktif kullanıcı söz konusu, Türkiye’de

38  AB ülkelerinde %833,  Ülkemizde % 7778 Artış hızı

39

40 Çocuklarımız interneti daha çok ne için kullanıyor?

41 Mutlu Çocuklar Derneği tarafından yaptırılan ‘Çocuklarda Teknoloji Kullanma Alışkanlığı’ anketine göre;  oyun oynamak,  müzik indirmek  film seyretmek Ve FACEBOOK için, kullanıldığını ortaya koydu.

42  liseliler interneti, müzik indirmek ve film seyretmek için,  ilköğretim öğrencileri ise oyun oynamak ve film seyretmek için kullanıyor. 2 611 öğrenci ile sınıf ortamında yapılan ankete göre,

43 İnternet Bağımlılığının Belirtileri

44  Yanlış olduğunu bildiği halde kendini durduramamak,  Giderek harcanan zamanın artması,  Aile ve arkadaşların ihmal edilmesi,  Boşluk hissi, depresyon,

45  Bilgisayar başında olmayınca huzursuzluk, sinirlilik,  Yaptıkları konusunda yalan söyleme,  Bilgisayar başında kendini iyi hissetme,  Kontrolünü kaybetme,

46 ŞİKAYETLER

47  Evdeki interneti kapatmamız sorunu çözer mi yoksa mutlaka bir psikiyatriste mi göndermeliyiz?  Ben günde 15-16 saat internet başındayım; acaba ben bir bağımlı mıyım?  Ben 13 yaşındayım, Knight Online oyununu günde 6 ya da 7 saat oynuyorum. Kendimi bilgisayar başından nasıl kurtarabilirim?  Ben 14 yaşında bir gencim. İnternette Omerta adlı bir oyuna esir oldum. Gece gündüz oynuyorum. Bağımlılık yarattı. Bu sene liseye geçeceğim. Bağımlı olduğumun farkındayım ama bir türlü bırakamıyorum. Ne yapmalıyım?

48 Bağımlılıktan nasıl kurtulur?

49  Sosyal Aktivite,  Kitap okuma,  Hayat Amacı,  Kaygı ve sorunlarını aile ile konuşma,

50  Çocuklara daha fazla zaman ayırma,  Gelişim dönemi özellikleri,  Arkadaşları ve aileleri ile tanışma,  Başta ortak kurallar koyma,

51 Profesyonel yardım alma !!!

52 PEKİ HAYATIMIZDA KİTABIN YERİ NEDİR?

53

54  Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip kişi sayısı 40.000  Kitap okuma oranı MAALESEF 10 binde 8.

55 Kitaba ne kadar harcıyoruz?  Norveç ve İsviçre’de kişi başı 140 dolar  İtalya da 45 dolar,  Dünya ortalaması 50 dolar  TÜRKİYE’DE İSE SADECE YARIM DOLAR.

56 Kitap Okuyanların Nüfusa Oranı  Japonya %14  ABD %12  Almanya %11  İngiltere %11  Türkiye %0.01 !

57 İnsanlar Yılda Kaç Kitap Okuyor?  Bir Japon 25,  İsveçli 10,  Fransız 7 Kitap okurken 6 Türk yılda 1 kitap okuyor.

58 UNESCO’nun araştırmasına göre:  ABD’ de 16.000  İngiltere’de 3.508 kişiye,  Belçika’da 4253 kişiye, bir kütüphane düşüyor. Ülkemizde 95 kişiye bir kahvehane, 65.000 kişiye bir kütüphane düşüyor.

59 Türkiye’de ;  Kütüphane sayısı 1412,  Kahvehane sayısı 570.000 dir.

60 UNUTMAYIN !!! Zaman ne kadar az, iş ne derece önemli olursa olsun, çocuk sevgi istediğinde ona yaklaşılmalı ve sevgi gösterilmelidir.


"TELEVİZYON ve ZARARLARI Psikolojik Danışman Ali ULUÇAY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları