Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR"— Sunum transkripti:

1 TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR
TED ANTALYA KOLEJİ PDR SERVİSİ

2 ACABA TELEVİZYON İZLEMEK
İYİ Mİ? KÖTÜ MÜ?

3 Televizyonun Olumlu Etkileri
Dünyanın her yerini ve değişik kültürleri görmemize ve tanımamıza yardımcı olur. Eğitici ve bilgilendirici programlar izleyerek yeni bilgiler edinebiliriz. FAKAT İzlediğimiz programlarda seçici olursak…!

4 Televizyon İle İlgili Uyarılar!
1-Yakın mesafeden seyredilen televizyon çeşitli göz kusurlarına yol açar, insan vücudunu radyasyona maruz bırakır.

5 2- Televizyon reklamları bizi, tüketime ve para harcamaya özendirir
2- Televizyon reklamları bizi, tüketime ve para harcamaya özendirir! İzlediğimiz reklamlar ihtiyacımız olmayan pahalı ürünleri bize aldırmaya çalışır!

6 3- Filmler ve haber programları… Olumsuz haberler ve korkunç görüntüleri izlemek, korkmamıza, endişelenmemize neden olur.

7 Korkutucu görüntüler, zor uyumamıza, korkulu rüyalar ve kabuslar görmemize neden olabilir. Bu nedenle; Yatak odamızda televizyon bulunmamalı, Uykudan hemen önce televizyon izlememeli, Bizi korkutabilecek türde programlardan uzak durmalıyız!

8 2 saatten fazla televizyon izlediğimizde, beynimiz doğal olmayan bir düzeyde uyarılıyor.
Bunun sonuncunda ödev yaparken, ders dinlerken çok çabuk sıkılıyoruz, dikkatimiz çok çabuk dağılıyor ve kafamız kolayca karışıveriyor!

9 4- Televizyonlardaki şiddet içerikli programlar!!
Bize, şiddeti normalmiş gibi gösterir! Bizi saldırgan ve geçimsiz yapar! İstemeden de olsa onları örnek alırız! Bizi duygusuz ve duyarsız yapar! İzlediğimizin yalnızca bir film ve uydurma bir hikaye olduğunu unutabiliriz!

10 Saldırgan karakterleri izleyen çocuklar, saldırgan oyunlar oynamayı tercih etmeye başlar ve arkadaşları ile arasındaki iletişimde saldırgan davranışlar sergiler...

11 5- Kardeşlerinizi de uyarın!
2 yaşından önce çocuklar televizyon izlememelidir. Sakinleşmesi için reklam ve klip izlettirilen çocuklar geç konuşur, dil gelişimleri sorunlu olur.

12 6- Türkçe’miz Bozuluyor!
Televizyondaki programların bir çoğunda uygun olmayan kelimeler kullanılmakta ve bozuk Türkçe ile konuşulmaktadır. Bunları izlediğimizde, biz de farkında olmadan bu şekilde konuşmaya başlarız!

13 7- Yatma Saatimiz Geçiyor…
Dizi filmler bizde bağımlılık yaratarak, başından kalkmadan izlemek istememize neden olur. Diziler çok uzun sürdüğü için çok uzun süre ve gece geç saatlere kadar ekran başında kalmamızı gerektirir, bu durum da uyku saatimizi bozar.

14 Televizyon karşısında uzun süre kalarak yatma saatimiz geçirirsek, uykumuzu tam alamadığımız için ertesi gün çok yorgun oluruz. Böylece hem derslerimiz, hem de sağlığımız bozulur. Bize olan bu kötü etkilerinden dolayı dizi izlememeliyiz! Anne ve babalarınızı da dizilerin bu kötü etkilerine karşı uyarın…

15 8- Odamızda televizyon olmamalı, seçtiğimiz program bittiğinde TV’yi kapatmalıyız.
Yalnız başımıza televizyon izlememeli, anne-babamız ile birlikte izlemeye çalışmalıyız.

16 9- Sağlıklı beslenme… Yemek yerken televizyon izlersek, doyup doymadığımızı fark edemeyiz, gereğinden çok yemek yeriz, çok kilo alırız. Yiyecek reklamlarını izlemek, sağlıksız beslenmemize neden olur. Çikolata, cips gibi yiyecekleri çok yemek sağlıksızdır. Televizyon başında hareketsiz kaldığımızdan dolayı da vücudumuz sağlıksızlaşır; çeşitli, kas, iskelet ve sinir sistemi hastalıklarına yakalanabiliriz.

17 ACABA BİLGİSAYAR OYUNLARI
İYİ Mİ? KÖTÜ MÜ?

18 Bilgisayar Oyunlarının Yararları
Bilgisayar oyunları eğlenceli vakit geçirmemizi sağlar. Eğitici nitelikli oyunlar, okulda öğrendiklerimizin pekişmesine yardım eder.

19 Bilgisayar Oyunlarının Zararları
Bilgisayar ekranı karşısında uzun süre kaldığımızda,ekrandan yayılan ışınlar ve radyasyon, vücudumuza, özellikle de gözlerimize zararlı etkide bulunur.

20 Uzun süre bilgisayar oynamak dikkatimizi olumsuz etkiler.
Bilgisayar oynama süremizi sınırlamalı, günde 1 saatten fazla bilgisayar başında kalmamalıyız.

21 Bilgisayar oyunlarının da şiddet içerikli olmamasına özen göstermeliyiz!

22 Sağlığımızı ve mutluluğumuzu korumak için bilgisayar ve televizyonu sınırlı kullanalım!
Kaliteli programlar izleyelim, eğitici oyunlar oynayalım! TV ve bilgisayar başında uzun zaman geçirmek yerine, daha faydalı ve daha eğlenceli faaliyetlerde bulunabilir, ailemizle birlikte olarak daha keyifli zamanlar geçirebiliriz. Daha fazla bilgi ve yardım için sizleri PDR servisine bekliyorum 

23 İlginiz için hepinize çok teşekkür ederim…
PDR Uzmanı Zeynep GÖKALP


"TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları