Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tüketilen Terminoloji: “Sağlıkta İsraf” kavramının israfı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tüketilen Terminoloji: “Sağlıkta İsraf” kavramının israfı"— Sunum transkripti:

1 Tüketilen Terminoloji: “Sağlıkta İsraf” kavramının israfı
Osman AYYILDIZ Tıp Doktoru Din Sosyolojisi Bilim Uzmanı

2

3 ف ر س Sin, ra, fe kökünden gelen Arapça bir kelime…
ف ر س Sin, ra, fe kökünden gelen Arapça bir kelime… Arapça kökeninde “haddi aşmak” manasında… Istılahî olarak “saçıp savurmak” manasında… Türkçe sözlükte israf kelimesi: israf; gereksiz yere para, zaman, emek vb. yi harcama, savurganlık, tutumsuzluk.

4 Kur’an’da israf kavramı
Kur’an-ı Kerim’de 17 yerde israfla ilgili ayet-i kerime vardır. Bunlardan 4 tanesi yeme-içme-giyme ile ilgilidir. Yani insanların tabiattan ürettiklerinin israf edilmemesi konusundadır. Geri kalan 13 tanesi ise (insanın israf) edilmemesi ile ilgilidir. Bakara suresinin 29. ayetinde ifade edildiği gibi “yeryüzünde her ne varsa Allah sizin için yarattı” diyor. Elektrik-su insan için yaratılmış. Ekmek insan için yaratılmış. Bütün yediğimiz-içtiğimiz, giydiğimiz, kullandığımız şeyler insan için yaratılmış, bunları israf etmeyeceğiz. (Vehbi Akşit, Vaazlar )

5 A’raf suresi 31. âyet يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ Yâ benî âdeme ḣużû zînetekum ‘inde kulli mescidin vekulû veşrabû velâ tusrifû(c) innehu lâ yuhibbu-lmusrifîn(e) Ey Ademoğulları! Her mescide güzel elbiselerinizi giyinerek gidin; yiyin için fakat israf etmeyin, çünkü Allah müsrifleri sevmez. (Diyanet İşleri Başkanlığı meali)

6 “sağlık+israf” yaklaşık 575.000 sonuç

7 “ilaç israfı” yaklaşık 204.000 sonuç

8 “sağlıkta israf” (tırnaklı arama) 1.890 sonuç

9 “Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!”
BİR ÂYET: “(Rahmân’ın o has kulları), harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler; ikisi arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkân, 67) BİR HADİS: “Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!”  (İbn-i Mâce, Et‘ime, 51) BİR İBRET: Hz. Ebû Bekir’in âzâdlısı ve Hz. Âişe vâlidemizin de sütkardeşi olan Kesîr bin Ubeyd şöyle der: “Mü’minlerin Annesi Hz. Âişe’nin yanına gittim. Bana: “–Dışarıda biraz bekle de elbisemi dikeyim” dedi. Ben de: “–Ey Mü’minlerin Annesi! Şayet çıkıp senin bu yaptığını insanlara haber verecek olsam, sana cimri derler” dedim. Bu sözüme karşılık: “–Sen işine bak! Eskiyi giymeyenin yenisi olmaz” cevabını verdi. (Buhârî, el-Edebü’l-müfred, no: 471; İbn-i Sa‘d, VIII, 50)

10 “ekmek israfı” yaklaşık 44.300 sonuç

11

12

13

14

15 hattı müdafaa yerine sathı müdafaa, sağlıkta israfı önlemek yerine; TASARRUF ve İKTİFÂ KÜLTÜRÜ

16

17

18

19

20

21 TEŞEKKÜRLER 


"Tüketilen Terminoloji: “Sağlıkta İsraf” kavramının israfı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları