Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALLAHIN YARDIMINA GÜVENİRİM ÇALIŞIRIM,BAŞARIRIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALLAHIN YARDIMINA GÜVENİRİM ÇALIŞIRIM,BAŞARIRIM"— Sunum transkripti:

1 ALLAHIN YARDIMINA GÜVENİRİM ÇALIŞIRIM,BAŞARIRIM

2 ÇALIŞIRIM ALLAHIN YARDIMINA GÜVENİRİM VE BAŞARIRIM
Hayatta başarıya ulaşmanın mutlak yolu çalışmaktır. Çalışan insan hedefine ulaşır.

3 İşlerimizi hiçbir eksiklik bırakmadan yerli yerince,zamanında ,planlı yapmalı ve kararlı olmalıyız.elimizden gelen gerekli çabayı gösterdikten sonra Allah’tan yardım beklemeli ve ona güvenmeliyiz.

4 peki…. Çalışmanın ne demek. Neden çalışmak zorundayız
peki…. Çalışmanın ne demek ? Neden çalışmak zorundayız? Çalışmak bize neler kazandırır? Dinimizin çalışmaya verdiği önem nedir? Allah'ın yardımını hak etmek için neler yapmalıyız?

5 İnsan, bilen, öğrenen, irade sahibi, yapıcı ve üretici bir varlıktır
İnsan, bilen ve öğrendiklerini kavrayan bir varlıktır. O, öğrendiklerini konuşarak ve yazarak başkalarına aktaran bir varlıktır. Ayrıca Allah insana tercih etme ve tercih ettiği bir işi gerçekleştirme gücü vermiştir. Bu nedenle insan yapıcı ve üretici bir varlıktır. Bu özellikleri sayesinde çalışarak en küçük şehirlerden dev sanayi ürünlerine, güzel sanatlardan mimariye kadar pek çok şey meydana getirmiştir. İnsan niçin çalışmak zorundadır? İnsan, barınma, beslenme, korunma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için çalışmak zorundadır. Ayrıca bilgili, kültürlü, görgülü bir insan olmak için okuyup ilim öğrenmek, bilimsel araştırma ve incelemelerde bulunmak, bu konularda başarılı olmak için de çalışmak gerekir. Bu gün bilimsel ve teknik alanlarda yapılan, hayatımız kolaylaştıran pek çok alet ve buluşlar çalışmakla gerçekleşmiştir.

6 Çalışmak bize neler kazandırır?
Hayatta mutlu ve başarılı olmanın temel anahtarı çalışmaktır. Çalışan insan, kazancıyla kendisinin ve aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılar. Böylece rahat, huzurlu ve onurlu bir yaşam sürerler. Gelirini artırdığında yoksullara, düşünlere maddi yardımda bulunur. Yeni iş alanları açmak suretiyle ülkesinin kalkınmasına yardımcı olur. Bu durum insana mutluluk verir ve onu huzurlu kılar. Aynı zamanda Allah'ın doğuştan verdiği yeteneklerimizi geliştirir. Böylece hem bedenen hem de ruhen sağlıklı, başarılı bir birey haline getirir. Dinimizde çalışmanın önemi nedir? Çalışmak ve yaptığı işi en güzel şekilde yapmak Allah'ın bir emridir. Bu nedenle dinimizde çalışmak bir ibadettir. Dinimiz insanların çalışmalarını, huzurlu ve onurlu bir hayat sürmelerini ister. Kur'an, insanın ancak çalışarak birtakım şeyleri hak edebileceğini, emeğinin karşılığını mutlaka göreceğini bildirmiştir. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "İnsan ancak çalıştığının karşılığına sahip olur. Onun çalışması şüphesiz görülecek ve ona karşılığı tastamam verilecektir" (Necm suresi, ayet 39-41) Peygamberimiz bir sözünde "Hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir lokma yememiştir" (Buhari) buyurarak çalışmayı övmüştür.

7 Allah'ın yardımını hak etmek için neler yapmalıyız?
Çalışmadan "Ben Allah'ın yardımına güvenirim, Allah bana yardım eder" anlayışı dinimizce doğru değildir. Çünkü Allah'ın yardımını hak edebilmek için; öncelikle çalışmalı, emek harcamalı ve gayret göstermeliyiz. Çalışmalarımızda doğruluktan ayrılmamalı ve hileye başvurmamalıyız. İşlerimizi hiçbir eksiklik bırakmadan yerli yerinde, zamanında, planlı yapmalı ve kararlı olmalıyız. Elimizden gelen gerekli çabayı gösterdikten sonra Allah'tan yardım beklemeli ve ona güvenmeliyiz. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "… Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever

8 İnci ŞENER İlköğretim Okulu
Aslı YANIK 5-B SINIFI NO:504 İnci ŞENER İlköğretim Okulu Karşıyaka / İZMİR


"ALLAHIN YARDIMINA GÜVENİRİM ÇALIŞIRIM,BAŞARIRIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları