Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Element ve Sembolleri. Element Nedir? Aynı cins atomlardan oluşan,kimyasal çözümlemeyle ayrıştırılamayan veya birleşim yoluyla elde edilemeyen saf maddelere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Element ve Sembolleri. Element Nedir? Aynı cins atomlardan oluşan,kimyasal çözümlemeyle ayrıştırılamayan veya birleşim yoluyla elde edilemeyen saf maddelere."— Sunum transkripti:

1 Element ve Sembolleri

2 Element Nedir? Aynı cins atomlardan oluşan,kimyasal çözümlemeyle ayrıştırılamayan veya birleşim yoluyla elde edilemeyen saf maddelere denir. Element simgesi, her elemente ait bir ya da iki harften oluşan simgelerin, uluslararası geçerliliği vardır.

3 Elementlerin Adlandırılması Elementler keşfedildiklerinde onlara özelliklerini kısmen de olsa belirten bir ad koymaya özen gösterilmişlerdir.Örneğin, hidrojen elementine Latince “su üreten”,anlamına gelen “hydro-genes”, adları verilmiştir.

4 Bazı element adı ve sembolleri Elementin Numarası Elementin Adı Sembo l 1HidrojenH 2HelyumHe 3LityumLi 4BerilyumBe 5BorB 6KarbonC 7AzotN 8OksijenO 9FlorF 10NeonNe Elementin Numarası Elementin AdıSembol 11SodyumNa 12MagnezyumMg 13AlüminyumAl 14SilisyumSi 15FosforP 16KükürtS 17KlorCl 18ArgonAr 19PotasyumK 20KalsiyumCa

5 Molekül Nedir? Elementler sembollerle gösterilir, fakat sembollerden o elementin atomik yapıda mı yoksa moleküler yapıda mı olduğunu anlayamayız.Moleküler yapıda olan elementlerde, moleküllerin kaç atomdan olduğunun belirtilmesi için formüller kullanılır.


"Element ve Sembolleri. Element Nedir? Aynı cins atomlardan oluşan,kimyasal çözümlemeyle ayrıştırılamayan veya birleşim yoluyla elde edilemeyen saf maddelere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları