Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEMENT VE SEMBOLLERİ SAF MADDE: Kendisinden başka madde bulundurmayan maddelere denir. ELEMENT: İçerisinde tek cins atom bulunduran maddelere denir. Yani.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEMENT VE SEMBOLLERİ SAF MADDE: Kendisinden başka madde bulundurmayan maddelere denir. ELEMENT: İçerisinde tek cins atom bulunduran maddelere denir. Yani."— Sunum transkripti:

1 ELEMENT VE SEMBOLLERİ SAF MADDE: Kendisinden başka madde bulundurmayan maddelere denir. ELEMENT: İçerisinde tek cins atom bulunduran maddelere denir. Yani elementlerin yapı yaşı atomlardır.

2 ELEMENT VE SEMBOLLERİ BİLEŞİK: En az iki farklı cins elementin belirli oranlarda bir araya gelerek, oluşturdukları yeni özellikteki maddeye denir. Yani bileşiklerin yapı taşı moleküldür. MOLEKÜL: İki veya daha çok atomun bir araya gelerek oluşturduğu atom gruplarıdır.

3 ELEMENT VE SEMBOLLERİ

4 Elementlerin Özellikleri :
ELEMENT VE SEMBOLLERİ Elementlerin Özellikleri : En küçük yapı birimleri atomlardır. Aynı cins atomlardan oluşurlar. Kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamazlar. Saf maddelerdir. Sembollerle gösterilirler.

5 ELEMENT ÇEŞİTLERİ Atomik Yapıdaki Elementler Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada tek başlarına bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere atomik yapılı elementler denir. Atomik yapılı elementlerin en küçük taneciği atomlardır. Demir, bakır, alüminyum, çinko, kurşun, altın gibi elementler atomik yapılıdır.

6 ELEMENT ÇEŞİTLERİ

7 ELEMENT ÇEŞİTLERİ Moleküler Yapıdaki Elementler Bazı elementleri oluşturan aynı cins atomlar doğada ikili (veya daha fazla sayıda atomdan oluşan karmaşık yapılı) gruplar halinde bulunurlar. Böyle atomlara sahip elementlere moleküler yapılı elementler denir. Moleküler yapılı elementlerin en küçük taneciği moleküllerdir.

8 ELEMENT ÇEŞİTLERİ

9 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Günümüzde bilinen 118 element vardır. Bu elementlerin 92 tanesi doğada bulunurken geri kalanı da laboratuarlarda elde edilen yapay elementlerdir. Elementler sembollerle gösterilir ve her elementin kendine özgü sembolü vardır.

10 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Element sembolü yazılırken; Sembol tek harfli ise büyük harfle yazılır. Sembol iki veya üç harfli ise ilk harf daima büyük, diğer harfler küçük yazılır. (Sembollerin iki veya üç harften oluşmasının nedeni, bazı elementlerin baş harflerinin aynı olmasıdır).

11 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Elementlerin sembollerle gösterilmesinin nedeni, bütün Dünya’da ortak bir bilim dili oluşturmak, bilimsel iletişimi ve yazımlarını kolaylaştırmaktır. Elementlerin bütün Dünya’da kullanılan sembolleri aynı olmasına rağmen isimleri dillere göre farklıdır. (Türkçe, Rusça, Çince, Japonca da element isimleri farklı olmasına rağmen sembolleri aynıdır)

12 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Bazı elementlerin sembol ve formülleri ;

13 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Canlı Vücudunu Oluşturan Element Çeşitleri ve Bunların Oranları : Oksijen → % 65 Karbon → % 18 Hidrojen → % 10 Azot → % 3

14 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Kalsiyum → % 2 Fosfor → % 1,1 Potasyum → % 0,35 Kükürt → % 0,25 Sodyum → % 0,15

15 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Yeryüzünde Bulunan Elementlerin Oranları : Oksijen → % 46,6 Silisyum → % 27,7 Alüminyum → % 8,1 Demir → % 5,0

16 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ
Kalsiyum → % 3,6 Sodyum → % 2,8 Potasyum → % 2,6 Magnezyum → % 2,1


"ELEMENT VE SEMBOLLERİ SAF MADDE: Kendisinden başka madde bulundurmayan maddelere denir. ELEMENT: İçerisinde tek cins atom bulunduran maddelere denir. Yani." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları