Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Antalya Şube Başkanlığı Sunar 2012  Madde 58: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden,uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Antalya Şube Başkanlığı Sunar 2012  Madde 58: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden,uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve."— Sunum transkripti:

1

2 Antalya Şube Başkanlığı Sunar 2012

3  Madde 58: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden,uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.

4 TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ 5 Mart 1920’de Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman bey ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Bakanlar Kurulunun 19.9.1934 gün ve 2 – 1288 sayılı kararı ile kamu yararına cemiyet olarak kabul edilmiştir.

5  Yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde içki, uyuşturucu, kumar ve sigara bağımlılığı gibi toplum ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar ve bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmektir.

6  Bağımlılıktan kurtulmanın en kolay yolu: HİÇ BAŞLAMAMAKTIR.  Yeşilay, bağımlı olanlara değil, insana zarar veren maddenin kendisine karşıdır.

7 İYİLİKMİ – KÖTÜLÜKMÜ BULAŞICI?  SİGARA BAĞIMLILIĞI  ALKOL BAĞIMLILIĞI  UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI  KUMAR BAĞIMLILIĞI  İNTERNET ve EKRAN BAĞIMLILIĞI

8  Başarısız bırakma girişimleri  Madde dozunu artırma  Zararlara rağmen kullanımı sürdürme  Maddeye ulaşma çabaları

9  Yakın çevrede tütün ürünü kullanan kişilerin varlığı  Ürünlerin reklamının yapılması  Modaya veya güncel akımlara uyma çabası  Sıkıntı/ stres  Eğlenmek için  Arkadaş  Merak  Özenti  Formda kalmak için  Yalnızlığı gidermek için  İlgi çekmek için  Ailede sağlıksız iletişim  Bölünmüş aile

10  Aile, anne ve baba,  Öğretmen,  Arkadaş,  Sporcu,  Sanatçı,  Lider konumundaki kişiler ROL MODEL!!!

11 Sigarada 4 bin çeşit kimyasal madde (zehir) bulunur.

12 Nefeste koku Ciltte bozulma Saçlarda bozulma Akciğer Hastalıkları Kalp Hastalıkları Damar Hastalıkları Felçler Kanserler....

13 İÇMEYEN SİGARA İÇEN

14 SAĞLIKLI DAMARSİGARA İÇENİN DAMARI

15 Boğaz Mesane Akciğer Pankreas Kan Ses telleri Ağız Yemek Borusu Mide Böbrek Rahim ağzı SİGARANIN NEDEN OLDUĞU KANSERLER

16

17  Her yıl Türkiye’de sigara ve bağlı hastalıklardan 117 bin kişi hayatını kaybetmektedir.  Dünya’da her 13 saniyede 1 kişi sigaradan ölmektedir. (BM Dünya Sağlık Örgütü)  Sigara içenlerin, alkol ve maddeye de geçiş yapma ihtimalleri daha yüksektir.

18

19  Nasıl çocukların aşı yapılmasına karşı çıkılmıyorsa, temiz hava soluma hakkına da karşı çıkılamaz.  Nasıl başka birinin suyunu kirletemiyorsanız havasını da kirletemezsiniz.

20 Kanun No: 5199 M.14/C “zarar veren yiyecekler ile alkollü içki, sigara, uyuşturucu ve bunun gibi bağımlılık yapan yiyecek veya içecek vermek yasaktır.

21 İNSANLIĞIN EN BÜYÜK PROBLEMİ

22 BEYNİ KÜÇÜLTÜR NORMAL ALKOLİK

23 NORMAL KARACİĞER SİROZLU KARACİĞER

24  Kanda az miktarda alkol:  Beyni uyuşturur,  Refleksi azaltır,  Dikkat azalır,  Gözün odak hareketleri yavaşlar,  Görüş netliği kaybolur.

25  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nun 2005 raporuna göre: AVRUPA kıtasında 2004 yılında alkollü içki sebebiyle ölenlerin sayısı 600 bin...

26  Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) nun raporu  Türkiye dahil 30 ülkeyi ihtiva eden araştırmaya göre :  CinâyetlerinYüzde85’i,  BoşanmalarınYüzde80’i,  Eşlerini dövmelerinYüzde70’i,  TutuklularınYüzde78’i,  Hırsız ve yankesicilerinYüzde71’i,  İntihar teşebbüslerininYüzde90’ı,  Irza tecâvüzlerinYüzde50’si,  Trafik kazâlarınınYüzde70’i,  Şiddet olaylarının yüzde 50’si alkol kaynaklıdır.  Alkol bir felâkettir.  Alkolün azı da çoğu da zararlıdır.

27 Alkol problemleri çözmez, erteler! Alkolik olanlar sinirli, agrasif ve çekilmez olurlarAlkolik olanlar sinirli, agrasif ve çekilmez olurlar

28 Alkolik; Eşini, Aşını, İşini, Mesleğini, Kariyerini, İtibarını ve en sonunda hayatını kaybeder!..

29  Alkolik, sarhoşken kendi halini görseydi, kimse sarhoş olmaya razı olmazdı.

30

31  1 gram uyuşturucu beyindeki 1 milyon hücreyi öldürür ve bu hücreler yenilenmez.  Madde krizine giren bir bağımlının çektiği acı, doğum yapan bir annenin çektiğinin on mislidir.

32  Zararlı alışkanlıklar ilk adım ve ilk tadımla başlar.  Uyuşturucu maddelere alışmanın ilk etabı “SİGARA” ve “ALKOL” dür.  EROİN CİNSİ MADDELER HEMEN ALIŞKANLIK YAPAR.

33  Bütün uyuşturucular önce aklı ve irâdeyi, sonra hayatı mahveder.  Uyuşturucunun ve ölümün denemesi olmaz.  Uyuşturucular, ateşli silâhlardan çok daha tahripkârdır.

34

35 HERKES TERCİHLERİNİ YAŞAR

36  En güzel kazanç, alın teri ila kazanılandır.  Çeşitli işyeri önlerinde cam tezgahlarda oyuncak alabilmek için para atılması ve oyuncağı almaya çalışmak da kumardır.

37  Kumar, binlerce ocağı söndürmüş bir âfettir.  Kumar bağımlısının kurtuluşu çok zordur.  Kumarbaz, evdeki bebeğinin süt parasını bile kumara yatırmaktan çekinmez.  Kumarbaz, en kutsal değerlerini kumar uğruna kolayca harcayabilir.

38 Sarhoş edici madde içermeyen içsel kontrol hastalığı olarak tanımlanmaktadır. İNTERNET BAĞIMLILIĞI

39 Zaman hırsızı mı? Zaman kazandırıcı mı?  Cevap: Bize bağlı. Önceliklerimizi belirleme ve hedefe ulaşmada bir araç olarak bize hizmet ediyor mu? Yoksa biz onun kölesi miyiz?

40

41 Bir kişi;  İşindeyken kendini işine veremiyorsa;  İnternetle ilgili hayaller kuruyorsa  Evine gelince ilk işi yakınlarıyla ilişki kurmak, zorunlu ev işlerini yapmak yerine bilgisayarı açmak oluyorsa;  Gerçek ilişkiler yerine sanal dünyayı tercih ediyorsa ;

42  Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalıyorsa;  Çevreden bu konuda eleştiriler alıyorsa;  Defalarca azaltmak sınırlamak istediği halde bilgisayar-internet ilgisini artıtarak sürdürüyorsa;  Bilgisayar nedeniyle eşler arasında anlaşmazlık ve sorun çıkması,  Aile bağlarının zayıflaması,  Dostları tarafından anlaşılamama duygusu

43  özetle aşırı internet ilgisinden dolayı işi, evi ve gerçek dünya ile olan ilişkileri aksıyorsa; Bu gibi kişilerde internet bağımlılığından bahsedilebilir.

44  El ve bilek sendromu  Boyun kaslarında tutulma  Gözlerde yorulma, kızarıklık, yanma vb.  Uykusuzluk, yorgunluk  Dikkat bozuklukları  Aile ilişkilerinde aksama  Verim azlığı ve başarısızlık  Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirlilik, neşesizlik, çöküntü vb. belirtiler.

45  Günlük internet kullanım saatlerini değiştirmek  Çalar saat ile bilgisayar kapatmasını hatırlatmak.  Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlamak ve uygulamak  İnternet orucuna girmek  Küçük hafıza kartlarına internetin faydaları ve zararlarını yazmak ve sık sık bunlara göz atmak

46  Çocukların (Özel) odasından bilgisayar çıkarılmalı  Aileler konu hakkında bilgilenmeli  Filtreleme Sistemleri kullanılmalı  Arkadaşlık ilişkileri kuvvetlendirilir.  Sosyal beceri eğitimi verilebilir.  İnternet kullanım sözleşmesi yapılmalıdır. ÖNERİLERİMİZ

47  5 ALTIN KURAL  Asla sigaraya başlama.  İlacı doktor verir. Doktor haricinde kimsenin verdiği hapı yutma.  Arkadaşlarını dikkatli seç.  Hayır! Demeyi öğren.  Bilmediğin yerlere gitme.

48 SPOR, SANAT, KÜLTÜR ETKİNLİKLERİNE KATIL BİR HOBİ EDİN

49 .  Siz de bir Yeşilay Gönüllüsü olun ve bu mücadele de yerinizi alın.

50 TEŞEKKÜR EDERİZ

51 T.C. ANTALYA VALİLİĞİ T.C. ANTALYA B.ŞEHİR BELEDİYESİ T.C. ANTALYA İL EMNİYET MD.ĞÜ T.C. KREDİ VE YURTLAR K. ANTALYA BÖLGE MD.ĞÜ T.C. ANTALYA İL SAĞLIK MD.ĞÜ T.C. ANTALYA İL MİLLİ EĞİTİM MD.ĞÜ T.C. ANTALYA İL MÜFTÜLÜĞÜ T.C. ANTALYA İL AİLE VE SOS. POLİTKA.MD.ĞÜ T.C. ANTALYA TRT MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ANTALYA HALK EĞİTİM MERKEZ MÜDÜRLÜKLERİ T.C. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ T.C. ULUSLAR ARASI ANTALYA ÜNİVERSİTES İ T.C. KEPEZ BELEDİYE BŞK.ĞI T.C. MURATPAŞA BELEDİYE BŞK.ĞI T.C. DÖŞEMEALTI BELEDİYE BŞK.ĞI T.C. KONYAALTI BELEDİYE BŞK.ĞI T.C. ANTALYA ORMAN BÖLGE MD.ĞÜ

52


"Antalya Şube Başkanlığı Sunar 2012  Madde 58: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden,uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları