Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz."— Sunum transkripti:

1

2 SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

3

4 1 - 7 Mart Yeşilay Haftası

5 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere, alkolle mücadele için “Hilâl-i Ahdar” adıyla, cemiyetin ilk temelleri atılmıştır. Daha sonraları, cemiyet ilkönce “Yeşil Hilal” ve sonra da “Yeşilay” isimlerini kullanmıştır. Cemiyetin şimdiki yasal adı ise “Türkiye Yeşilay Cemiyeti”

6 Yeşilay kurulduğu günden bu yana;

7 İle mücadele etmektedir…

8 Sigara ve Zararları

9 Bileşiminde nikotin ve 4 bine yakın zehirli madde bulunan tütün bitkisinin kıyılmış, kurutulmuş ve kullanılmaya hazır duruma getirilmiş yaprağından sigara yapılır.

10

11 BÜTAN KADMİNYUM MUM YAĞI RADON ÇÖZÜCÜ BÖCEK İLACI TUVALET TEMİZLEYİCİSİ BOYA ROKET YAKITI EGZOSARSENİK METHAN ASETON

12 Sigara içersindeki en tehlikeli maddeler ise; NİKOTİN KATRAN KARBON MONOKSİT

13 Sigara başlı başına bir; Zehirdir !

14 HER YIL Sigara nedeni ile hayatını kaybetmektedir !

15 Sigaranın Sebeb Olduğu Hastalıklar

16 Bağımlılık Kanserler İnfeksiyonlar Anatomik ve fizyolojik bozukluklar Genetik bozukluklar Allerjiye duyarlılık

17 Sigara içenlerin, yakalanma riski yüksek olan kanser Hastalıklarından bazıları… Kanser Riski ! Ağız kanserleri dil kanserleri yutak kanserleri gırtlak kanserleri tükrük bezi kanserleri diş eti kanserleri Akciğer kanserleri bronş kanserleri Yemek borusu kanserleri mide kanserleri karaciğer kanserleri Pankreas kanserleri bağırsak kanserleri Anüs kanserleriKan kanserleri

18 Kanser Size Bunu Yapar !

19 Sigara dumanındaki zararlı maddeler ağız yolu ile içeri çekildiği için yanak, dudak,yutak ve gırtlak bölgelerine yapışarak oradaki dokuları zamanla tahrip ederler. Gırtlak KanseriAğız / dudak / yanak Kanseri

20 Akciğer kanseri olma riskiniz 13 - 22 kat Ağız kanseri olma riskiniz 3 - 30 kat Dişeti kanseri olma riskiniz 5 - 14 kat Dil kanseri olma riskiniz 4 - 33 kat Bademcik kanseri olma riskiniz 7 - 11 kat Gırtlak kanseri olma riskiniz 16 kat Yemek borusu kanseri olma riskiniz 8 - 10 kat Mesane kanseri olma riskiniz 3 - 5 kat Pankreas kanseri olma riskiniz 2 kat Böbrek kanseri olma riskiniz 5 kat Prostat kanseri olma riskiniz 2 kat Kan kanseri olma riskiniz 2 - 3 kat ARTAR !

21 Bu resimde sigara içmeyen birinin akciğeri görülmektedir. Görünen siyah lekeler, egzost gazlarından ve sanayi bacalarından kaynaklanan karbon monoksit birikintileridir.

22 Bu resimde ise sigara içen birinin akciğeri görülmektedir. Akciğerin tamamen kararmasının sebebi, tütün dumanındaki Katrandır. 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir.

23 Sigara; Akciğer kanseri ölümlerinin % 90’ından, Tüm kanser ölümlerinin % 30’undan, Bronşit ölümlerinin % 75’inden, Kalp krizi ölümlerinin % 25’inden sorumludur.

24 Sigara vücudun bağışıklık sistemine zarar verir ve yorar. Vücudumuz her an hastalıklara açık olur, Hastalıklarının tedavisini zorlaştırır. Bağışıklık !

25 Böbreğin kanlanmasını bozar. Böbreğin idrar süzmesini sağlayan tüplerde hasara neden olur. İdrarla protein kaybını artırır. Böbrek tümörü için risk faktörüdür. Kanserli Böbrek Sağlık Böbrek

26 Sigara içenlerin kemikleri yoğunluk kaybeder; kırıklar daha kolay olur ve iyileşme %80'e kadar daha yavaş olur. Günde 1 paketten fazla içenlerde sırt problemleri de daha fazladır.

27 Kimse Kimseyi Sigara İçmeye Zorlamaz. Sigara içip içmemeye karar verecek olan, sizsiniz!

28

29 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI

30

31

32

33


"SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları