Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sigara, insanın fizyolojik ve psikolojik sağlığını bozan en önemli madde bağımlılığıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sigara, insanın fizyolojik ve psikolojik sağlığını bozan en önemli madde bağımlılığıdır."— Sunum transkripti:

1 Sigara, insanın fizyolojik ve psikolojik sağlığını bozan en önemli madde bağımlılığıdır.

2 ► Sigara içmeyi deneyen her 4 kişiden 3’ü sigara tiryakisi olmaktadır. ► Sigara içme alışkanlığı Türkiye’de ve dünya da önlenebilir en erken ölüm nedenidir. ► Dünyanın en önemli sağlık sorunudur.

3 ► Türkiye’de 1984 sonrası dönemde tüketimi % 80 oranında artmıştır. ► Aynı dönemde ABD’de sigara tüketimi % 30 azalmıştır.

4 Tütün Zehirli Bir Bitkidir ve İster Elde İster Fabrikada İşlensin Bu Zararlı Özelliklerinden Kurtulamamaktadır.

5 ARSENİKEGZOS ROKET YAKITI BOYA TUVALET TEMİZLEYİCİSİ BÖCEK İLACI METHAN KADMİNYUM MUM YAĞI BÜTAN ÇÖZÜCÜ RADON ASETON

6 Sigaradaki en tehlikeli maddeler NİKOTİN KARBONMONOKSİT KATRAN

7  Dünyada en çok rastlanan ve en fazla ölüme yol açan kanser, akciğer kanseridir  Akciğer kanserlerinin % 95’i sigaraya bağlıdır

8 SİGARAYA BAĞLI KANSERLER ► Ağız, dil, yutak, gırtlak, tükrük bezi, diş eti ► Akciğer, bronş ► Yemek borusu, mide,karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs ► Böbrek, mesane, penis, vulva, rahim ağzı ► Kan kanseri

9 SİGARANIN DİĞER ZARARLI ETKİLERİ  Hipertansiyon  Kolesterol yüksekliği  Damar tıkanıklığı  Kalp krizi, kalp yetmezliği  Kalp ritim problemleri  Felç Sigara Damarlara Zarar Verir ve Damar Tıkıklığına Neden Olur.

10 SİGARA’NIN DİĞER ZARARLI ETKİLERİ ► Kemiklerde erime, ► Ciltte kırışıklık ve soluk görünüm, ► Dişlerde sararma ve ağız kokusu, ► Saçlarda dökülme, ► Tırnaklarda kırılma, ► Birçok göz hastalığına yol açar (katarakt)

11 ANNE GEBELİKTE SİGARA İÇİYORSA ► Ölü doğum, düşük yapma 1/3 kat fazla ► Gelişme ve zeka geriliği riski artar ► Yeni doğan döneminde ölüm ► Ani ölüm sigara içen annelerin çocuklarında daha yüksektir.

12 SİGARA İÇEN ANNELERİN ÇOCUKLARINDA ► Büyüme gelişme geriliği, ► Ateşli havale, allerjik hastalıklar, ► Davranış bozukluğu, ► Akciğer gelişme geriliği, ► Astım, kronik bronşit, ► Solunumsal enfeksiyonlar,

13 Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor ► Tütün; Esrar ve Eroinden Sekiz Kat Daha Fazla Bağımlılık Yapar. ► Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin kişi sigara nedeniyle ölmektedir.

14 ÇOCUKLAR VE GENÇLER SİGARA İÇMEYE ÖZENDİRİLİYOR  Ebeveynlerin sigara içmesi,  Arkadaşların sigara içmesi,  İdollerin sigara içmemesi,  Sigara reklamları,  Sigara içmenin büyüme sembolü olması.

15 Sigara İçtiği İçin Ölen Her 9 Kişi İçmediği Halde Dumanını Soluyan 1 Kişinin de Ölümüne Neden Olmaktadır.

16 Sigarayı Bırakmanın Yararları  20 Dakika- Kan basıncı ve nabız normale döner  8 saat- Kandaki nikotin ve karbon monoksit düzeyleri yarılanır, kandaki oksijen düzeyi normale döner.  24 saat- kan ve ciğerler Karbon monoksit temizlenir. Akciğerler çökelmiş kirleri temizlemeğe başlar.  48 saat- Vücutta nikotin kalmaz, tat ve koku duyusu düzelmeye başlar.  72 saat- Solunum kolaylaşır, havayolları gevşer, enerji düzeyi yükselir.  2-12 hafta – Dolaşım kolaylaşır, Yürüme ve koşma rahatlar.  3-9 ay- Öksürük, hırıltı azalır, Akciğer kapasitesi % 10 artar.


"Sigara, insanın fizyolojik ve psikolojik sağlığını bozan en önemli madde bağımlılığıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları