Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EĞİTİM İSTATİSTİKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA HOŞ GELDİNİZ

2 2014 – 2015 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim İstatistikleri MEBBİS kapsamında:
a- MEİS – MEİS SORGU Modülü b- E-Yaygın Modülü c- E- Okul Yönetim Bilgi Sistemi Kullanılarak derlenecektir. Bilgilerin elektronik ortamda doğru alınabilmesi ve Güvenilir, tutarlı istatistikler üretilebilmesi için İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile okul ve kurumlarımızın yapması gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır. Resmi İstatistik Yayınında kullanılacak olan bilgiler, Bakanlığımız Bilgi İşlem Grup Başkanlığınca MEİS – MEİS SORGU Modülü, E-Yaygın Modülü, E-Okul veri girişleri aktarımları yapılarak; “MEİS – MEİS SORGU Modülü Analiz bilgileri” esas alınarak raporlanacaktır.

3 İstatistik Sağlanan Uluslararası Kurumlar
1- EUROSTAT: Avrupa Birliği İstatistik Ofisi 2- Eurydice: Avrupa Eğitim Bilgi Ağı 3- OECD: Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü 4- UNESCO: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü 5- UIS: UNESCO İstatistik Enstitüsü 6- UOE: UNESCO-UIS / OECD / EUROSTAT Bilgi girişleri İller Bazında toplanarak Ülkemizin Eğitim Öğretim İstatistiklerini oluşturacağından Hatalı veri girişi yapılmamalıdır.

4 1- Öğrenci ve bina bilgileri bilgi girişi; e-Okul Modülünden,
Tüm resmi, özel ve bağımsız Anaokulları, İlkokul, Ortaokul ve tüm Ortaöğretim Kurumları Bünyesindeki Anasınıfları ile İlkokul, Ortaokul ve Ortaöğretim Kurumlarına ait; 1- Öğrenci ve bina bilgileri bilgi girişi; e-Okul Modülünden, 2- Tüm kurumların Eğitim Olanakları (Kütüphane/Materyal, Kütüphane Kullanım ile Bilişim/İnternet ve Çevre Bilimleri, Bilgisayar Laboratuarları) bilgi girişleri ise MEİS – MEİS SORGU modülünden yapılacaktır.

5 MEİS MODÜLÜ EKRANLARI YENİLENİP GÜNCELLENDİĞİNDEN HER KURUM KULLANICI ADI VE ŞİFRESİNİ GİRDİĞİNDE KARŞISINA GELEN EKRANLARDAN, SADECE KURUM GENEL BİLGİLERİ ALTINDAKİ İLGİLİ EKRANLARA VE BAĞLI OLDUĞU GENEL MÜDÜRLÜK ALTINDAKİ İLGİLİ EKRANLARA BİLGİ GİRİŞLERİ YAPACAKLARDIR.

6 ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI TÜM KURUMLAR;
1- MEİS-MEİS SORGU MODÜLÜNE ŞİFRELERİ İLE GİRİŞ YAPARAK ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI BUTONUNDA BULUNAN ÖĞRETMEN BİLGİLERİ EKRANLARINA VERİ GİRİŞİ YAPACAKLAR, 2- KURSİYER BİLGİLERİ EKRANLARINA SADECE ÖZEL DERSHANE, ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU VE ÖZEL MUHTELİF KURSLAR BİLGİ GİRİŞLERİ YAPACAKLARDIR.

7

8 Pansiyonlu Okullarla İlgili Bilgi Girişleri;
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı İkili Mesleki Eğitim Merkezleri Tüm Bilgi Girişleri MEİS – MEİS SORGU Modülünden Yapılacaktır. Pansiyonlu Okullarla İlgili Bilgi Girişleri; a) Pansiyon Açma, Kapama, Kapasite Artırımı ve Pansiyon Türü Değişikliği Gibi İşlemlerle İlgili Yetkiler Pansiyonun Bağlı Olduğu Genel Müdürlüklerde Olduğundan Bu Gibi Değişiklikler Devlet Kurumları Modülünden İlgili Genel Müdürlüklerce Girilecektir. b) Yatılı Öğrenci Ekleme İşlemi; Öğrencinin Pansiyonunda Kaldığı Okul Müdürlüğü Tarafından e-Okul Modülünden Kurum İşlemleri / Bilgi Giriş İşlemleri / Yatılı Öğrenci Bilgileri Bölümünden Zamanında yapılacaktır.

9 Okul ve Kurumlar, kullandıkları bina kendilerine ait ise BİNA KULLANIM ekranını dolduracak, TAHSİS ekranına herhangi bir bilgi girişi yapmayacak olup, BOŞ olarak kaydedilecektir. TAHSİS ekranı, sadece kendi binası OLMAYAN, başka okulun binasını kullanan okul ve kurumlar tarafından Veri Girişi yapılacaktır. Örnek: İlkokul / Ortaokul aynı binada Eğitim Öğretime devam ediyor ise Bina Mülkiyeti verilen okul Bina Kullanımı ve Bina Bilgileri Ekranlarına Veri Girişi yapılacaktır.

10 6287 Sayılı Kanun kapsamında dönüştürme işlemi yapılmış olan, AYRI KURUM KODUNA SAHİP ilkokul ve Ortaokul aynı binada eğitim veriyor ise e-Okul Modülü içerisinde bulunan bina kullanım bilgileri ekranını; ( İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TEMEL EĞİTİM BÖLÜMÜ PLANLAMA KOMİSYONUNCA , BİNA MÜLKİYETİNİN İLKOKULA MI, ORTAOKULA MI AİT OLDUĞU BELİRLENİP DUYURULAN KOMİSYON RAPORLARINA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR.) Komisyonca BİNA MÜLKİYETİ VERİLEN OKUL, e- Okul Modülü İçerisinde Bulunan BİNA KULLANIMI VE DİĞER BİNA BİLGİLERİ EKRANINI DOLDURACAK. Aynı binada eğitim yapan diğer okul ise sadece e- Okul Modülü İçerisinde Bulunan TAHSİS EKRANINA HANGİ OKULUN BİNASINI VE KAÇ DERSLİĞİNİ KULLANDIĞI BİLGİSİNİ GİRECEK.

11 Komisyonca BİNA MÜLKİYETİ VERİLEN OKUL, e- Okul Modülü İçerisinde Bulunan BİNA KULLANIMI VE DİĞER BİNA BİLGİLERİ EKRANINI DOLDURACAK OLUP; 1- Bina kullanım ekranları güncellenirken derslik, anasınıfı olarak kullanılan derslik, müdür odası, idari işler odası, spor salonu, kütüphane, laboratuvar vb.gibi sayılarda veri girişlerinde hata yapılmayacak. ( Bilgi girişlerinden birinci derecede Okul / Kurum amirleri sorumludur.) 2-Öğretmenevi, Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisler YATAK KAPASİTELERİNİ ise MEİS – MEİS SORGU Modülünde bina bilgileri içerisindeki BİNA KULLANIMI EKRANINA veri girişi yapacaklar. 3-Uygulama Oteli bulunan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ise YATAK KAPASİTELERİNİ e-Okul Modülündeki bina bilgileri Bölümü altındaki BİNA KULLANIMI Ekranına girecektir.

12 1- Taşımalı eğitime tabi öğrenci,
e-Okul Modülünde; 1- Taşımalı eğitime tabi öğrenci, 2- Birleştirilmiş sınıflarda okuyan öğrenci ve 3- Kaynaştırma eğitimine tabi öğrenci bilgilerinin özür gurupları ile birlikte eksiksiz olarak tanımlamalarının yapılması gerekmektedir.

13 . Halk Eğitim, Mesleki Eğitim ve Turizm Eğitim Merkezleri; 1- kursiyer, personel ve bina bilgi girişlerini adresindeki e-yaygın Modülünden, 2- Eğitim olanakları bilgi girişleri MEİS – MEİS SORGU Modülü üzerinden yapılacaktır.

14 Yaygın Eğitim kapsamındaki, Özel Özel Eğitim Okullarının Rehabilitasyon birimleriyle Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kayıtlı olan bireylerin kursiyer bilgileri ve kursiyerlerin öğrenim durumları: 1- adresindeki Özürlü Birey Modülünden açılacak olan öğrenim bilgisi giriş ekranı kullanılarak girilecektir. 2- Bina Bilgileri, Eğitim Olanakları, Personel Durumu Bilgileri ise MEİS-MEİS SORGU MODÜLÜNDEN Girilecektir.

15 e-Okul Modülünde yer alan bina kullanım ekranlarına ;
Müdürlüğümüze bağlı İlçe,Okul ve Kurumlardaki Bilgisayar Sayıları e-Okul Modülünde yer alan bina kullanım ekranlarına ; 1- Büroda kullanılan Bilgisayar Sayısı, (İdare Odalarındaki Bilgisayar Sayıları Dahil) 2- Eğitim Amaçlı kullanılan Bilgisayar Sayısı, 3- Fatih Projesi kapsamındaki Tablet Bilgisayar Sayısı ayrıntısı ile girilecektir.

16 01 Ekim 2014 Çarşamba günü başlayıp, 14 Kasım 2014 Cuma günü
e-Okul Bilgileri ile MEİS – MEİS SORGU Modülü bilgi giriş işlemleri, 01 Ekim 2014 Çarşamba günü başlayıp, 14 Kasım 2014 Cuma günü tamamlanarak; 1- Okul / Kurum Müdürlerince en geç 04 Kasım 2014 Salı günü Onaylanacak ( Hatalı Bilgi Girişinden Okul / Kurum Müdürleri Sorumludur.) 2- İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Kontrolleri yapıldıktan sonra en geç 7 Kasım 2014 Cuma günü Onaylanacak ( Hatalı Bilgi Girişinden İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Sorumludur.) 3- İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; 14 Kasım 2014 Cuma günü Okul / Kurum ve İlçe Milli eğitim Müdürlüklerince Kontrol edilip onaylanan veri girişlerinin kesin ONAYLAMA işlemi yapılarak Bakanlığımızca sistem kapatılacaktır.

17 E-OKUL ve MEİS - MEİS SORGU MODÜLÜNE YAPILAN VERİ GİRİŞLERİ RAPORLANARAK BAKANLIĞIMIZ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ANALİZ BİLGİLERİ ESAS ALINARAK EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSTATİSTİKLERİNİ YAYIMLAYACAKLARDIR. BU NEDENLE BİLGİ GİRİŞLERİNDE HATA YAPILMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLMESİ, HATALI BİLGİ GİRİŞİ YAPANLAR HAKKINDA GEREKLİ İDARİ İŞLEM BAŞLATILACAĞI BAKANLIĞIMIZIN 18/09/2014 TARİHLİ VE /42/ SAYILI EMİRLERİ İLE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE BİLDİRİLMİŞTİR.

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28 ile Kütüphane Kullanım Butonları kütüphanesi bulunan
MEİS – MEİS SORGU Modülünde bulunan Kütüphane Materyalleri ile Kütüphane Kullanım Butonları kütüphanesi bulunan Tüm Resmi / Özel Okul ve Kurumlar Tarafından Veri Girişi Yapılacaktır. Sınıf kitaplıkları bu bölüme girilmeyecektir.

29

30

31

32 ESKİ MEİS MODÜLÜ BÜNYESİNDE BULUNAN SINAV BİNA BİLGİLERİ EKRANLARI YENİ MEİS – MEİS SORGU MODÜLÜNE DAHİL EDİLMEMİŞTİR. SINAV BİNALARI ADIYLA YENİ BİR MODÜL HAZIRLANMIŞ OLUP, SON KONTROLLERİ YAPILDIKTAN SONRA KULLANIMI İLE İLGİLİ AYRICA DUYURU YAPILACAKTIR.


"ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları