Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 2013-2014 E-OKUL ve MEİS MODÜLÜ İSTATİSTİKİ VERİLERİN GİRİŞ EKRANLARININ TANITIMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 2013-2014 E-OKUL ve MEİS MODÜLÜ İSTATİSTİKİ VERİLERİN GİRİŞ EKRANLARININ TANITIMI."— Sunum transkripti:

1 1

2 2 2013-2014 E-OKUL ve MEİS MODÜLÜ İSTATİSTİKİ VERİLERİN GİRİŞ EKRANLARININ TANITIMI

3 3

4 4

5 KURUM BİLGİ GİRİŞLERİ 5 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ile ilgili veri giriş işlemleri 01 Ekim 2013 Salı günü başlayacak ve 31 Ekim 2013 Perşembe günü tamamlanmış olacaktır. 1- Tüm resmi, özel ve bağımsız Anaokulları, ilkokul, Ortaokul ve tüm Ortaöğretim kurumları bünyesindeki anasınıfları ile ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarına ait öğrenci ve bina bilgileri bilgi girişi e-Okul Modülünden, Tüm kurumların Eğitim Olanakları bilgi girişleri ise MEİS Modülünden yapılacaktır. Özel Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı kurumların (Anaokulları, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim ve Özel Yaygın Eğitim Kurumları) Personel Bilgileri,

6 KURUM BİLGİ GİRİŞLERİ 6 2- Mesleki ve tek. Eğitim Genel Md. Bağlı İkili Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı eğitilebilir Zihinsel Engelliler (İş Okulu-Meslek Lisesi)” nin Tüm bilgi girişleri “MEİS” Modülünden yapılacaktır.

7 MEİS MODÜLÜ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ MEİS MODÜLÜ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ

8 KURUM BİLGİ GİRİŞLERİ 8

9 01.10.2013 Tarihli dönem AÇILACAKTIR Bilgi girişleri o dönem seçilerek yapılacaktır KURUM BİLGİ GİRİŞLERİ

10 E-Okul İŞLEMLERİ KURUM BİLGİ GİRİŞLERİ

11 ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ 11 *Öncelikle öğrenci sayılarının net alınabilmesi için aday kayıttaki öğrencilerin kesin kayıta geçirilmesi gerekmektedir. *Öğrencisi olmayıp açık gözüken fazla şubelerin kapatılması gerekmektedir.

12 İLETİŞİM BİLGİLERİ 12 Okul bilgileri güncelle ekranındaki aşağıda kutu içerisinde gösterilen bölüm kesinlikle doldurulacaktır. Bakanlıkça verilen resmi e-posta adresi yazılacak

13 ÖĞRETİM ŞEKLİ EKRANI 13 Öğretim şekli girişinden bir tanesi mutlaka seçilmeli boş bırakılmamalıdır

14 OKUL/KURUM BİNA EKRANI 14 2012-203 eğitim öğretim yılında e-okul modülü içerisinde bulunan tüm ilkokul, ortaokul ve imam hatip orta okullarına ait tahsis durumu, bina durumu, lojman durumu ve bina kullanım ekranlarının boşaltılarak yeniden doldurulması gerekmektedir.

15 BİNA-TAHSİS EKRANI 15 Bina sahibi kurumlar tahsis bilgileri ekranını yukarıdaki gibi kesinlikle boş bırakıp kaydedecekler.

16 BİNA DURUMU EKRANI 16 Bina durumu ekranında sadece tek giriş yapılacaktır. Bazı kurumlarımızda 2-3 giriş yapıldığından ve bilgilerin farklı olmasından dolayı sıkıntı oluşmaktadır.

17 LOJMAN EKRANI 17

18 BİNA KULLANIMI EKRANI 18 Toplam derslik sayısının anasınıfı olarak kullanılan derslik sayısı hücresine yazılmaması konusu hususuna dikkat edilmesi.

19 MEİS MODÜLÜ EĞİTİM İMKANLARI 19

20 PANSİYONLU OKULLAR 3- Pansiyonlu okullarla ilgili bilgi girişleri, pansiyon açma-kapama, kapasite artırımı ve pansiyon türü değişikliği gibi işlemlerle ilgili yetkiler pansiyonun bağlı olduğu genel müdürlüklerde olduğundan, değişiklikler Devlet Kurumları Modülünden ilgili genel müdürlüklerce girilecektir. Yatılı öğrenci ekleme işlemi, öğrencinin pansiyonunda kaldığı okul müdürlüğü tarafından e-Okul Modülünden Kurum İşlemleri/Bilgi Giriş İşlemleri/ Yatılı Öğrenci Bilgileri Bölümünden zamanında yapılacaktır.

21 DÖNÜŞEN OKULLARIN TAHSİS ve BİNA BİLGİLERİ 21 4- Okul ve kurumlar, kullandıkları bina kendilerine ait ise bina kullanım ekranını dolduracak, tahsis ekranına herhangi bir bilgi girişi yapmayacaktır. Tahsis ekranı sadece kendi binası olmayan başka okulun binasını kullanan okul ve kurumlar tarafından dolduracaktır. 6287 sayılı Kanun Kapsamında dönüştürme işlemi yapılan ayrı kurum koduna sahip ilkokul ve ortaokul aynı binada eğitim veriyor ise, e-Okul Modülü içerisinde bulunan bina kullanımı ve diğer bina bilgileri ekranlarına bilgi girişi yapılırken;

22 DÖNÜŞEN OKULLARIN TAHSİS ve BİNA BİLGİLERİ 22 a)İlgili kanun kapsamında dönüşüm işlemlerinde oluşturulan İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim bölümü planlama komisyonunca bina mülkiyetinin hangi okula ait olduğu belirlenecektir. b)Bilgi girişlerindeki mükerrerliğin önlenmesi için, bu okulların bina kullanımı ve diğer bina bilgileri ekranları komisyon tarafından belirlenen okul tarafından doldurulacaktır. Aynı binada eğitim yapan diğer okul/kurum sadece tahsis ekranına giriş yapacaktır.

23 TAHSİS EKRANI 23 Tahsis ekranını; kendisine ait binası bulunmayan kurumlar doldurup, bina sahibi kurumlar ise boş bırakacaklardır. Tahsis ekranını dolduracak olan kurum; hangi kurumda tahsisli ise kurum türüne onu girip kuruma da onun adını seçmelidir. Dokurcun Lisesi Dokurcun İlköğretime tahsisli olduğundan dolayı kurum türüne ilköğretim kurumada Dokurcun İ.Ö.O. gerekirdi.

24 24

25 25 6- Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu, Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisler yatak kapasitelerini MEİS Modülünde bina bilgileri içerisindeki bina kullanımı ekranına, uygulama oteli bulunan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ise yatak kapasitelerini e-Okul Modülündeki bina bilgileri bölümü altındaki bina kullanımı ekranına girecektir.

26 26 7- 657 sayılı devlet memurları kanununun 191. maddesi gereğince Sağlık Müdürlüğü, PTT, Belediye vb. kurumların bünyesinde açılan okul öncesi kurumlarda eğitim gören 36-66 ay arası çocuk sayıları MESİ Modülü içerisinde İl ve İlçe formları altındaki bağımsız kurumlar ekranına kurum adları ile birlikte girilecektir. Bu ekrana, bakanlığımıza bağlı resmi ve özel anaokulları/anasınıfları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı kurumları bilgileri dahil edilmeyecektir.

27 İLÇE FORMLARI 27

28 TAŞINAN ve BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF ÖĞRENCİ 28

29 E-YAYGIN 29 9- Halk Eğitim, Mesleki Eğitim ve Turizm Eğitim Merkezleri ile Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü, Pratik Kız Sanat Okulu kursiyer, personel ve bina bilgi girişleri http://eyaygin.meb.gov.tr adresindeki e-Yaygın Modülünden, eğitim imkanları bilgi girişleri ise önceki yıllarda olduğu gibi MEİS Modülü üzerinden yapılacaktır.http://eyaygin.meb.gov.tr

30 E-YAYGIN 30

31 ÖZÜRLÜ BİREY 31 10- Yaygın eğitim kapsamındaki özel özel eğitim okullarının rehabilitasyon birimleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kayıtlı olan bireylerin kursiyer bilgileri ve kursiyerlerin öğrenim durumları http://mebbis.meb.gov.tr adresindeki Özürlü Birey Modülünden açılacak olan öğrenim bilgisi giriş ekranı kullanılarak girilecektir. Bina bilgileri, eğitim imkanları ve personel durumu bilgileri ise MEİS Modülünden girilecektir. http://mebbis.meb.gov.tr

32 BİLGİSAYAR GİRİŞ EKRANLARI 32

33 BİLGİSAYAR GİRİŞ EKRANLARI 33 Bilgisayar sayıları; e-okul bina durumu ekranından doldurulacaktır. Bilgisayar sayıları büroda kullanılan bilgisayar sayısı, eğitim amaçlı kullanılan bilgisayar sayısı ve Fatih Projesi kapsamında tablet– akıllı tahta çok fonksiyonlu yazıcı doküman kamera bölümleri mutlaka dikkatli bir şekilde işlenecektir.

34 BİLGİSAYAR GİRİŞ EKRANLARI 34

35 MEİS ONAY EKRANI 35 Okul ve Kurumlar bilgi giriş işlemlerini (e- okul/meis) tamamladıktan sonra MEİS Modülünden DURUM ve ONAY butonunun altındaki KURUM ONAY İŞLEMİ butonundan Onay verecektir. (Okul/Kurum Müdürü) İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de okul ve kurumlar onay işlemlerini tamamlayıp bilgileri kontrol ettikten sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından onaylanacaktır. Okul ve Kurum Müdürlerimiz, girilen verilerin doğruluğu, zamanında girişi ve hata oranlarının performans yönetim sistemi ile performanslarını direkt olarak etkileyeceğini unutmamalılar...

36 MEİS ONAY EKRANI (OKUL/KURUM) 36

37 MEİS SORGU 37 12- Bilgi girişi işlemi sırasında ilgili genel müdürlükler ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticiler, kendilerine bağlı okul ve kurumlardaki bilgi girişini MEİS Sorgu Modülünden sorgu alarak takip ve kontrol edecekler ayrıca bilgilerini girmeyen veya eksik giren okul ve kurumlarla ilgili gerekli önlemleri alacaklardır.MEİS Sorgu

38 ONAY 38 13- MEİS Modülü bilgi girişi işlemleri tamamlandıktan sonra girilen bilgiler sırasıyla okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür tarafından 3 aşamalı olarak kontrol edilerek onaylanacaktır.

39 İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tüm okul/kurumların bilgi girişini sağladıktan sonra İlçe onay işlemini bizzat İlçe Millî Eğitim Müdürü tarafından yapılacaktır.

40 40 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı ile ilgili veri giriş işlemleri 1 Ekim 2013 Salı günü başlamış olup, 11 Kasım 2013 tarihinde tamamlanmış olacaktır. Modüllerden raporlama amaçlı alınacak ve resmi istatistik yayınında kullanılacak son veri aktarma işlemleri ise Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından 9 Aralık 2013 Pazartesi günü itibari ile yapılacaktır. Bütün istatistik bilgileri MEİS Sorgu Modülü ve MEBİSTATİSTİK İş Zekası analiz bilgileri esas alınarak raporlanacaktır. Okullaşma oranlarının hesaplanması ve kullanılması adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sayım sonuçlarının Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kamu oyuna açıklanmasından sonra mümkün olacaktır.

41 41 Bilgi girişlerinde hata yapılmamasına özen gösterilecek, hata bilgi girişinden başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere diğer birinci derecedeki birim amirleri ile okul müdürleri sorumlu olacaktır. Hatalı bilgi girişi yapanlar hakkında gerekli idari işlemler yapılacaktır.

42 42 Yapılan hataların anında düzeltilmesi için ilçe milli eğitim müdürlükleri e-postalarını sürekli kontrol etmeleri gerekir. Bilgi girişleri son günlerde sistem yoğun olacağı ve her türlü aksaklığın varsayımı düşünerek işlemlerin mutlaka gününden önce yapılması faydalı olacaktır.

43 43 TEŞEKKÜRLER


"1. 2 2013-2014 E-OKUL ve MEİS MODÜLÜ İSTATİSTİKİ VERİLERİN GİRİŞ EKRANLARININ TANITIMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları