Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gaziemir Yeraltı Kervansarayı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gaziemir Yeraltı Kervansarayı"— Sunum transkripti:

1 Gaziemir Yeraltı Kervansarayı
. Yaklaşık 2-3 dakika sonra Gaziemir Köyü'ne geldik. Gaziemir küçük ve şirin bir köy. Hemen köyün girişinde büyükçe bir meydan var. Köy sakinleri meydanın etrafında oturuyorlardı. Geldiğimizi görünce hemen yanımıza geldiler. Kısa bir tanışma ve sohbetten sonra yeraltı şehri ile ilgili bilgiler aldık. Yeraltı şehri geçen sene keşfedilmiş ve birkaç aylık çalışmadan sonra geziye açılmış. Zaten yeraltı şehri hemen mKuzenim Erdem ile fotoğraf çekimi için Niğde üzerinden Ihlara bölgesine doğru yol alırken Ihlara'ya km kadar mesafe kala "Gaziemir Yeraltı Şehri" tabelasınını gördük. Daha zamanımız olduğu için hazır gelmişken burayı eydanın bulunduğu yerde olduğu için ben de bu arada fotoğraf çekmeye başladım

2 GAZİEMİR MUHTARLIĞINDAN ALINAN BİLGİLER
Köy muhtarlığından alınan bilgilere göre yer altı şehri 2005 yılında kazı çalışması yapılarak bulunmuştur. Bu konuda çok ayrıntıya yer girmeden 2 yıl kazı çalışması devam etmiştir ve 2007 yılından günümüze kadar turizm gelişmesi için turistlerin giriş ve çıkışı için bir görevli bırakılmıştır. Yazın daha çok gelen turistler bu yer altı şehrini beğenip ve bu geziden memnun kalarak ayrılmaktadırlar. Köyümüzdeki bu yer her sene ücretsiz turizm haftasında gezmeleri için öğrencilere izin verilmektedir. Bu kazı çalışmasında çıkartılan tarihi eserler Aksaray müzesinde sergilenmektedir. Köyümüzdeki yeraltı şehri kazı çalışması tam olarak tamamlanmadan bırakılmıştır. Bu kazı çalışmasının devam etmesini daha çok isteriz. Turizm açısından daha gelişmesini istemekteyiz ama gelişmesi için bu kazı çalışması tamamlanırs a eminimki köyümüz turizm açısından daha da gelişir.

3 Gezi yerleri Bir süre içeride dolaştıktan sonra Erdem buranın savunma amaçlı kurulmuş bir yeraltı şehri değil, konaklama amaçlı kurulmuş bir yeraltı kervansarayı olduğunu söylüyor. Gerçekten de kapalı alanlar develerin bile rahatlıkla girebileceği yükseklikte kazılmış. Erdem'in bu fikri doğru olduğu kadar heyecan da verici çünkü Kapadokya'nın ve belkide dünyanın tek yeraltı kervansarayı'nın içinde geziniyoruz. Bölümler arasında dolaştıkça mutfaklar, tandırlar, hayvanlar için yapılan özel bölümler yavaş yavaş canlanmaya başlıyor. Burası hayvanların konulduğu bölüm. Kervanlar için hayvanların önemi o kadar büyük ki en geniş ve ferah bölüm hayvanların olduğu bölüm. Sol duvar içlerinde hayvanların yemlerinin konulduğu oyukları görebiliyoruz. Erdem çevreyle ilgili birçok detaylı bilgi veriyor ve anlattığı her ayrıntıda burada nasıl bir yaşam olduğuna dair düşüncelerim oldukça netleşiyor.

4 Şarap yeri İşte bu fotoğrafta gördüğünüz yere gelince gerçekten heyecanlandım çünkü burası şimdiye kadar gördüğüm en büyük şırahane ve çok iyi durumda. Şırahane şarap yapımı için kullanılıyor. Arkadaki bölümlere üzümler yerleştiriliyor ve üzüm şırası ortadaki büyük havuzda birikiyor. Artık buranın bir kervansaray olduğuna dair hiç şüphemiz kalmadı. Kapadokya gerçekten süprizlerle dolu. Aslında Kapadokya İpekyolu üzerinde bulunduğu için bölgede birçok kervansaray var ancak bu kervansaray yeraltına oyulmuş olması nedeniyle keşdedilebilmiş tek örnek. Bu tür yerlerin incelemesini yaparken az fotoğraf koymaya özellikle gayret ediyorum ki orayı ziyaret ettiğinizde zaten bildiğiniz biryerde geziyormuş hissine kapılmayın. Yine de bu detaya değinmeden geçmek istemedim. Burası üstü açık bölümün köşesinde bulunan ve su yollarının birleştiği havuz. Fotoğraftaki deliğin arkasında suların biriktirildiği bir bölüm var. Deliğin ağzı açıldığında arkada biriken su alttaki havuza akıyor. Havuzun bir bölümü kırılmış ancak o dönemde ne tür sistemler tasarlanabildiğini göstermesi açaısından güzel bir örnek. Ihlara yolunda karşımıza çıkan "Gaziemir Yeraltı Şehri" tabelasına aldanarak yeraltı şehri görme niyetiyle geldiğimiz Gaziemir köyünde müthiş güzellikte bir yeraltı kervansarayı keşfettik. Ihlara'ya giderken mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum.

5 Aksaray’in tarihçesi MÖ yıllarında Neolitik devirde Anadolu medeniyetinin ilk izlerini gördüğümüz Konya yakınlarındaki Çatalhüyükte Hasandağı’na dolayısıyla Aksaray’a ait vesikalara rastlanmaktadır. Burada Hasandağı’nın lav püskürttüğünü tasvir eden bir kazıntı resme rastlanmıştır. Neolotik dönemde Aksaray ve çevresi iskan görmüştür. Kalkolitik ve eski demir devirlerinde iskan olup olmadığı bilinmemekle birlikte çevre köylerde (Böget ve Koçaş) bu döneme ait seramiklere rastlanmaktadır. MÖ yıllarında Anadoluda Hatti kavmi yaşanmıştır. Bu dönemde Asurlu tacirler burada ticaret yapmışlardır. Aksaray’ın ilk ve orta tunç devirlerindeki durumunu Acemhüyük ören yerlerindeki yapılan arkeolojik kazılardan ve müze müdürlüğünün satın almış olduğu eski eserlerden öğrenmekteyiz. Bu dönemde Asurlu tüccarlar Mezopotamya’dan gelerek şehirlerin banliyölerinde ticaret merkezi kurmaya başlamışlardır. Asurlu tüccarlar yazıyı biliyorlardı. Pişirilmiş çamur üzerine yazılmış metinler, çamurun pekiştirilmesi suretiyle yapıştırılıyordu. Hüyük, MÖ. 3000’den itibaren iskan edilmiştir. Acemhüyük’ün en parlak devirleri MÖ yılının ilk yarısına isabet etmektedir. Koloni döneminin sonlarına doğru, MÖ yıllarında Kafkaslardan gelen, küçük şehir devletleri kuran ve Anadolu’da, askeri bir devlet halinde bir kavmin varlığını görüyoruz. Hint-Avrupalı olan bu kavmin Anadolu da siyasi iktidarı ele geçirerek kurduğu devlet, eski Hitit Devletidir. Aksaray’da Hititlere ait eserler bulunmamakla beraber mağlup memleketler arasında Aksaray’ın adı geçmektedir. Orta Anadolu’da MÖ. 13yy. sonlarına kadar devam eden Hitit egemenliği MÖ. 12 yy. da batıdan (Trakya) gelen ve deniz kavimleri olarak bilinen kavimlerin en güçlüsüdür.

6 Yeraltindan çikan eserler

7 gaziemir Aksaray'ın Güzelyurt İlçesi'ne bağlı Emirgazi Köyü'nde ortaya çıkartılan yeraltı şehrini temizleme çalışmaları devam ediyor. Bölgedeki yeraltı şehrinin Aksaray'ın en büyük yeraltı şehri olabileceği öğrenildi. Güzelyurt'ta yıllar önce sel nedeniyle büyük bir bölümü kapanan yeraltı şehrinin temizlenerek turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Köylüler arasında Kırgöz olarak bilinen ve yıllarca hayvan barınağı olarak da kullanıldığı öğrenilen yeraltı şehrinin temizlendikten sonra ziyarete açılacağı bildirildi. Yapılan araştırmalarda çok büyük olduğu saptanan yeraltı şehrinin Aksaray'da bulunan en büyük yeraltı şehri olabileceği öğrenildi. Temizlenme çalışmalarına köylü gençlerin de katıldığı yeraltı şehrinin tüm özellikleriyle hizmete girmesi bekleniyor. İçinde farklı bölümler tespit edilen ve ibadethanenin de bulunduğu yeraltı şehrinin bu yıl yaz aylarında ziyarete açılması bekleniyor. Köyün ilk adı Emirgazi' dir.i Daha sonraları Gaziemir olarak değiştirilmiştir. Köy adını, içinde bulunan Emirgazi Türbesinden almıştır. Türbenin uzunluğu 8.10 ,genişliği 5.36 m dir. Köyün başlıca gelir kaynağı Tarım ve hayvancılıktır yılı sayımında köyün nüfusu 1008 olarak tespit edilmiştir. İle Uzaklığı 51 Km İlçeye uzaklığı 12 Km dir.Köyde çok büyük yeraltı şehri bulunmuş olup temizleme çalışmaları sürmektedir.Bulunan yeraltı şehrinin Nevşehir yoluna yakın olması sebebiyle köyün ekonomisine çok büyük katkı yapması beklenmektedir.

8 Aksarayin tarihi yerleri

9 hazirlayanlar GÜLŞEN BOZ 9/C 379 BURCU BOZ 9A 331
ÖĞRETMENİMİZ: SİNAN BÖLÜKBAŞ KONU: AKSARAYIN TARİHİ YERLERİ GAZİEMİR YERALTI ŞEHRİ


"Gaziemir Yeraltı Kervansarayı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları