Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET ADRESLERİ. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET ADRESLERİ. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim."— Sunum transkripti:

1 İNTERNET ADRESLERİ

2 İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.

3 İNTERNET ADRESLERI  İnternet sayfalarına ulaşmak için internet site adreslerini (URL) kullanırız.  İnternet site adresleri çeşitli kısımlardan oluşur.  Şimdi bu kısımları inceleyelim.

4 İNTERNET ADRES YAPISI http wwwmebgov tr ://... İletişim Kuralı World Wide Web Kısaltması Alan Adı Site Uzantısı Ülke Kısaltması Bir internet site adresi aşağıdaki kısımlardan oluşur.

5 İLETİŞİM KURALI (PROTOKOL) İnternet sitesine hangi yöntemle bağlanacağını belirten ön ektir. En sık kullanılan iletişim kuralları HTTP, HTTPS ve FTP’dir. KuralAçılımKullanım HTTP H yperText T ransfer P rotocol Bir internet sayfasına bağlanılacağını gösterir. HTTPS H yperText T ransfer P rotocol S ecure İnternet sayfasına güvenli bir şekilde bağlanılacağını gösterir. FTP F ile T ransfer P rotokol İnternet sitesi ile dosya alışverişi (yükleme/indirme) yapılacağını gösterir.

6 HTTPS İLETİŞİM KURALI  Web sitesi ile yapılan bilgi alma/gönderme işlemlerinde şifreleme yapıldığını gösterir.  Özellikle banka, alışveriş siteleri gibi güvenliğin ön planda olduğu web sitelerinde kullanılır.

7 WORLD WIDE WEB KISALTMASI Dünya Çapında Ağ anlamına gelen kısaltmadır.

8 ALAN ADı  Web sitesinin internetteki adıdır.  Alan adı benzersiz olup içerisinde boşluk ve Türkçe karakterler (ğ, ü, ç, ö, ş) yer almaz.

9 SITE UZANTISI Sitenin hangi tür içerik sunduğunu belirten kısaltmadır.

10 ÖRNEK SITE UZANTıLARı.gov Devlet daireleri için kullanılır..com.org.k12.mil.net.edu Ticari siteler için kullanılır. Ticari olmayan, vakıf siteleri için kullanılır. İlköğretim ve liseler için kullanılır. Askeri siteler için kullanılır. İletişim ağları ile ilgili kuruluşlar için kullanılır. Eğitim kurumları (üniversiteler gibi)

11 ÜLKE KıSALTMASı İnternet adreslerinde ülkeyi belirten iki harflik kısaltmadır. Bazı ülkelere ait kısaltmalar şunlardır: tr Türkiye uk İngiltere jp Japonya

12 UYGULAMA Şimdi verilen internet adreslerindeki eksik kısımları tamamlayalım…

13 Sarayköy Atatürk Ortaokulu saraykoyataturkoo.meb.tr.k12.com.net.edu ?

14 http://www.anadolu.tr.k12.com.net.edu ?

15 http://www.meb.tr.com.mil.gov.edu ?

16 SON


"İNTERNET ADRESLERİ. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları