Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FIRAT ÜNİVERSİTESİ PERSONEL OTOMASYONU Fatih TALU Resul DAŞ Fırat Üniversitesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FIRAT ÜNİVERSİTESİ PERSONEL OTOMASYONU Fatih TALU Resul DAŞ Fırat Üniversitesi."— Sunum transkripti:

1 FIRAT ÜNİVERSİTESİ PERSONEL OTOMASYONU Fatih TALU fatihtalu@firat.edu.trfatihtalu@firat.edu.tr Resul DAŞ rdas@firat.edu.trrdas@firat.edu.tr Fırat Üniversitesi Enformatik Bölümü 23119 / Elazığ

2 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu2 GİRİŞ Bu çalışmada, Fırat Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı için geliştirilen ve şu anda kullanılmakta olan Personel Otomasyonunun teknik ve fonksiyonel özellikleri anlatılmaktadır.

3 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu3 GİRİŞ Fırat Üniversitesi bünyesinde yaklaşık olarak 2.000 akademik, 1.600 idari personel olmak üzere toplam 3.600 personel bulunmaktadır. Üniversitemizdeki personel bilgilerinin tek bir program çatısı altında işlenip, istenildiğinde bu bilgilere ulaşılması, değiştirilmesi ve yeni bilgilerin eklenebilmesi için Personel Otomasyonu hazırlanmıştır.

4 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu4 Fırat Üniversitesi Personel Otomasyonu Personel Otomasyonu kullanıcı arabiriminin tasarımı için Delphi 7.0 programlama dili kullanılmıştır. Veri tabanı tasarımı ve yönetimi olarak da MS SQL 8.0 aracı kullanılmıştır. Akademik ve idari personel modülleri birbirinden farklı ve kullanıcı kullanım sınırlandırmalarına göre geliştirilmiştir.

5 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu5 Kullanıcı Giriş Menüsü Personel Otomasyon sisteminde akademik ve idari personel sayfalarına giriş için Kullanıcı Giriş menüsü

6 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu6 Akademik Personel Arama Formu

7 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu7 Akademik Personel Özlük Bilgileri Sayfası

8 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu8 Akademik Bilgiler Sayfası

9 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu9 İzin - Rapor Sayfası

10 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu10 Yurt İçi - Yurt Dışı Görevler - BYOK Sayfası

11 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu11 İdari Görevler Sayfası

12 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu12 Ceza Sayfası

13 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu13 Kararname Sayfası

14 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu14 Cetveller Sayfası

15 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu15 Üniversitedeki Akademik Kadro Dağılımı

16 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu16

17 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu17 F.Ü. Akademik Personel Sayılarını Gösterir Sayfa

18 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu18 Üniversitede İdari Kadroların Dağılımı

19 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu19 İdari Personel Özlük Bilgileri Sayfası

20 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu20 İdari Personel Bilgileri

21 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu21 İdari Personel İzin-Rapor-Mazeret Durumları

22 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu22 İdari Personelin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişileri Gösterir Sayfa

23 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu23 İdari Personelin Aldığı Cezaları Gösterir Sayfa

24 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu24 İdari Personel Kararname Sayfası-1

25 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu25 İdari Personel Kararname Sayfası-2

26 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu26 F.Ü. İdari Personel Sayılarını Gösterir Sayfa

27 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu27 Otomasyon Sisteminde Yetkilendirme Sayfası Otomasyonu kullanan kişilerde modüllere göre kısıtlama yapmak mümkündür. Personele ait bilgileri sadece Rektör ve Personel Daire Bşk. görebilme yetkisi verilmiştir.

28 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu28 PERSONEL OTOMASYONUNUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ Personel Otomasyon Sistemi, ağ tabanlı bir mimari üzerine kurulmuştur. Personel Otomasyonu kullanıcı arabiriminin tasarımı için Delphi 7.0 programlama dili kullanılmıştır. Veri tabanı tasarımı ve yönetimi olarak MS SQL 8.0 aracı kullanılmıştır.

29 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu29 Veri tabanından Bir Görünüş

30 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu30 PERSONEL OTOMASYONUNUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ Programın veritabanı yönetim sistemlerine erişebilmesi ve veritabanı ile iletişimini sağlayabilmesi ise Açık Veritabanı Bağlantısı (ODBC) aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Akademik ve idari personel modülleri birbirinden farklı olarak geliştirilmiştir. Performans: Otomasyon sisteminin tek bir dosya ile çalıştırılabilmesi performans açısından hızlı ve problemsiz çalışmasını sağlamaktadır. Program kullanıldığından beri (yaklaşık 3 yıl) kullanıcılar tarafından performans ve teknik yönden herhangi bir şikâyet almamıştır. Yalnızca kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda görünüm, tasarım değişikliği yapılmış ve personel bilgi sayfalarına yeni bilgi kutucukları eklenmiştir.

31 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu31 PERSONEL OTOMASYONUNUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ Güvenlik: Veritabanında tutulan bilgilerin, kurum ve kişiler açısından gizliliği ve güvenliği büyük önem arz etmektedir. Kullanılan otomasyon programı ile veritabanın farklı sunucular üzerinde tutulmaktadır. Personel Daire Başkanlığı bünyesinde Personel Otomasyonunu kullanan personellere ait özel kullanıcı hesapları ve IP tanımlamaları yapılmıştır. Veritabanı sunucusunun ağ güvenliği, üniversitemiz ağ omurgası üzerinde bulunan Güvenlik Duvarı (Firewall) ile sağlanmaktadır.

32 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu32 SONUÇ Geliştirilen Personel Otomasyon Sistemi, üniversitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan personellere ait bilgilerin tutulması ve kontrol edilmesi amacıyla etkin bir şekilde kullanılabilir. Kamu kurum ve kuruluşlar, üniversiteler yada özel şirketlerin bilgisayar teknolojilerini olabildiğince etkin ve verimli kullanabilmeleri, onların başarı ve kazanç sağlamalarına çok büyük katkı sağlayacaktır.

33 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu33 TEŞEKKÜRLER…

34 Fırat Üniv. Personel Otomasyonu34 Sorular ?


"FIRAT ÜNİVERSİTESİ PERSONEL OTOMASYONU Fatih TALU Resul DAŞ Fırat Üniversitesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları