Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Kanser Kayıt Merkezi. KKM, 2000 yılından bu yana uluslararası standartlara uygun biçimde ve topluma dayalı aktif yöntemle kanser.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Kanser Kayıt Merkezi. KKM, 2000 yılından bu yana uluslararası standartlara uygun biçimde ve topluma dayalı aktif yöntemle kanser."— Sunum transkripti:

1 BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Kanser Kayıt Merkezi

2 KKM, 2000 yılından bu yana uluslararası standartlara uygun biçimde ve topluma dayalı aktif yöntemle kanser verileri toplayan nüfus tabanlı bir kayıt ve araştırma merkezidir. Bu çalışmaların Uluslar arası düzeyde koordinasyonunu IARC (Uluslar arası Kanser Araştırmaları Kurumu) ve IACR ( Uluslar arası Kanser Kayıtçılar Birliği )sağlamaktadır.

3 KKM Fransa da bulunan Uluslar arası Kanser Kayıtçılar Birliğine (IACR) 2003 yılında üyelik başvurusunda bulunmuş, 14.04.2004 tarihinde üyeliği kabul edilmiştir.Böylelikle Bursa İl Sağlık Müdürlüğü adına KKM, tüm Türk Cumhuriyetleri arasında bu kuruluşa üye olan ikinci Merkez olma özelliği taşımaktadır.

4 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kanserle Savaş Daire Başkanlığı Sağlık Müdürü İl Kanser Kontrol Koordinatörü Sağlık Müdür Yardımcısı İl Kanser Danışma Kurulu Merkez Büro Hastane Kanser Kayıt Birimleri Kanser Kayıt Elemanları

5 Amacı Bursa da ki Sağlık Kuruluşlarında Kanser tanısı alan olguların olabildiğince tümü hakkında bilgi toplamaktır.

6 Veri Kaynakları  Temel Kaynaklar: Hastaneler ve Patoloji laboratuarları.  Diğerleri: ölüm raporları, özel kliniklerin kayıtları, özel hekimlerin kayıtları, Sağlık Ocaklarının kayıtları, tarama programları ve tanı merkezinin kayıtları.

7 Rapor Edilmesi Gereken Olgular  Bütün malign primer tümör olguları,  Bütün in situ olgular,  Beynin benign tümörleri. Ancak ; in situ ve benign olgular insidansa dahil edilmemektedir.

8 Görevleri  Merkez büro bütün birimlerden gelen olguların dublikasyon kontrollerini yapar. Verileri ICD-O 3 onkoloji standartlarına göre patolojik olarak sınıflandırır ve bilgisayar ortamına girer. Bu işlemler için IACR tarafından geliştirilmiş olan Canreg4 adlı bilgisayar programını kullanır.

9  Kanser Kayıt Merkezinde toplanan kanser olguları her üç ayda bir elektronik ortamda Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığına gönderilir.

10  İl Kanser Danışma Kurulunu yılda en az bir kez toplar.Bu toplantıda Merkez Büronun çalışmalarına ait, karar alma ya da alınan kararların değiştirilmesine yönelik tekliflerini sunar, kanser hastalığına ilişkin yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan eğitim ve tarama programlarına kurul ile birlikte danışmanlık yapar.

11  Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezinin çalışmalarına destek verir,raporlarını Bakanlığa sunar.  Hastane Kanser Kayıt Birimlerine eğitim ve denetim amaçlı ziyaretlerde bulunur.  Kanser Kayıt Elemanlarına eğitimler düzenler.

12 Teşekkür ederiz www.bsm.gov.tr


"BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Kanser Kayıt Merkezi. KKM, 2000 yılından bu yana uluslararası standartlara uygun biçimde ve topluma dayalı aktif yöntemle kanser." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları