Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mayıs - 2009 Sefer KOÇ Genel Müdür Yardımcısı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mayıs - 2009 Sefer KOÇ Genel Müdür Yardımcısı."— Sunum transkripti:

1 T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mayıs - 2009 Sefer KOÇ Genel Müdür Yardımcısı.

2 2 SOSYAL HİZMETLERİN TARİHSEL GELİŞİMİ Ülkemizde Sosyal Hizmetlerin Cumhuriyet öncesine dayanan köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Tarihimizde yoksul, dul, yetim, kimsesiz ve özürlülere yönelik sosyal yardım hizmetleri; Vakıflar, Loncalar, Hayratlar, gibi gönüllü kurum ve kuruluşlar aracılığı ile gelenek ve göreneklerimizle bağlantılı bir biçimde sürdürülmüştür.

3 3 2828 SAYILI YASA SHÇEK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ “HİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİ” TÜRKİYE ÇEK SOSYAL HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 30 HAZİRAN 1921 1935 1963 1983 SOSYAL HİZMETLERİN TARİHSEL GELİŞİMİ KURUMSAL OLARAK

4 4 Başlangıçta çocuk odaklı hizmet veren kurumun görev alanları “Sosyal Devlet” anlayışına paralel olarak; Aile ve Çocuğun korunmasının yanı sıra, Yaşlı, Kadın, Özürlü’lere Yönelik hizmet alanlarında yeni açılımlara ve sosyal yardım uygulamalarına öncülük etmiştir. Kuruma toplumsal ihtiyaçlara uygun olarak, 2005 yılında çıkartılan Özürlüler ve Çocuk Koruma Kanunu ile ilave görevler verilmiştir. SOSYAL HİZMETLERİN GÖREVLERİ

5 5 TEŞKİLAT YAPISI ve BİRİMLER Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Başbakanlık bünyesinde Devlet Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Kurumudur. SOSYAL HİZMETLER DANIŞMA KURULU Başbakanın veya görevlendireceği Bakanın başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarından katılan üyelerden oluşmaktadır. Kurum teşkilat yapısında ayrıca, sosyal hizmetler Danışma Kurulu Bulunmakta olup, Başbakanın veya görevlendireceği Bakanın başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarından katılan üyelerden oluşmaktadır. Kurumun Merkez Teşkilatı; 6 adet Ana Hizmet Birimi, 4 adet Danışma ve Denetim Birimi, 10 adet Yardımcı Hizmet Biriminden oluşmuştur.

6 6 TAŞRA TEŞKİLATI İl Sosyal Hizmetler Kurulu İl Sosyal Hizmetler Kurulu valinin başkanlığında Sosyal Hizmetler veya uygulamasıyla konuları görüşmek üzere İl idare kurulu üyeleri ile il sosyal hizmetler müdürü, İl merkez belediye başkanı gibi temsilcilerden oluşur. Kurumun Taşra teşkilatı; 81 İl Müdürlüğü, 35 İlçe Müdürlüğü, 561 Kuruluş olmak üzere toplam 677 kuruluş, Ayrıca Bunlara ilave olarak; 6 Gözlem Evi, 4 Gençlik Evi, 5 Yaşlı Hizmet Merkezi ve 108 Çocuk Evinden oluşmaktadır.

7 7 TEŞEKKÜRLER Sefer KOÇ Genel Müdür Yardımcısı.


"T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Mayıs - 2009 Sefer KOÇ Genel Müdür Yardımcısı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları