Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com."— Sunum transkripti:

1

2 Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com

3 Canlıların yaşamaları için dışardan aldıkları kimyasal maddelere besin denir. Alınan besinler canlılara gerekli olan enerjiyi sağlar. Büyüme ve gelişmelerine yardımcı olur.

4 KÖKENLERİNE GÖRE BESİNLER A) Hayvansal besinler B)Bitkisel besinler. C) Su ve mineraller

5 KİMYASAL YAPILARINA GÖRE BESİNLER KARBONHİDRATLAR :Şeker, makarna ekmek,baklava vebörek PROTEİNLER:Et, süt, yumurta ve baklagiller YAĞLAR:Zeytin yağı, tere yağı ve iç yağ VİTAMİNLER:(A) vitamini-(C) vitamini

6 GÖREVLERİNE GÖRE BESİNLER ENERJİ VERİCİ BESİNLER: Karbonhidratlar Yağlar Proteinler YAPICI ve ONARICI BESİNLER Proteinler, Karbonhidratlar, Yağlar Su ve Mineraller DÜZENLEYİCİ BESİNLER Proteinler, su, vitaminler ve minaraller

7 KARBONHİDRATLAR Birinci derecede enerji veren besinlerdir Tatlılar,börek, makarna ve meyvelerde bol miktarda bulunur.

8 PROTEİNLER

9 PROTEİNLERİN ÖZELLİKLERİ Proteinlerin yapıcı,onarıcı ve düzenleyici görevleri vardır. Hayvansal gıdalar (Et, süt, yumurta) ve baklagillerde bol miktarda bulunur. III. Derecede enerji veren besinlerdir.

10 YAĞLAR II. Derecede enerji veren besinlerdir. Yapıcı ve onarıcı görevleri vardır.

11 Bitkisel yağlar: Zeytin yağı, ay çiçek yağı

12 HAYVANSAL YAĞLAR TEREYAĞI

13 VİTAMİNLERİN GRUPLANDIRILMASI A) SUDA ERİYEN VİTAMİNLER: Vücutta depolanmazlar. (B- C) vitaminleri. B)YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER: Vücutta depolanırlar.(A-D-E-K) vitaminleri

14 Düzenleyici görevi vardır. Küçük moleküllü olduklarından sindirilmeden kana geçerler. Taze meyve ve sebzelerde bol miktarda vardır.

15 SİNDİRİM ve SİNDİRİM SİSTEMİ

16 ALDIĞIMIZ BESİNLERİN KANA GEÇECEK ŞEKİLDE KÜÇÜK MOLEKÜLLERE DÖNÜŞMESİNE SİNDİRİM DENİR.

17 Mekanik sindirim: Besinlerin molekül yapısının bozulmadan küçük parçalara ayrılmasına mekanik sindirim denir. Ağzımızdaki çileğin dişler yardımı ile küçük parçalara ayrılması

18 KİMYASAL SİNDİRİM Alınan besinlerin enzimler yardımı ile kana geçecek şekilde küçük moleküllere dönüşmesine kimyasal sindirim denir.

19 BESİNLERİN KİMYASAL SİNDİRİMİ Glikoz molekülleri Aminoasit molekülleri Yağ molekülleri

20 SİNDİRİM SİSTEMİ

21

22 SİNDİRİM SİSTEMİ ORGANLARI AĞIZ YUTAK YEMEK BORUSU MİDE İNCE BAĞIRSAK KALIN BAĞIRSAK ANÜS

23 SİNDİRİM SİSTEMİ YARDIMCI ORGANLARI KARACİĞER PANKREAS

24 AĞIZ

25 AĞIZ ŞEMASI

26 AĞIZDA SİNDİRİM Ağızda dilimiz, dişlerimiz ve tükürük bezlerimiz vardır. Dil ile besinlerin tadını algıladığımız gibi besinlerin ağızda karıştırılmasını ve yutağa itilmesini sağlarız. Dişler besinleri parçalayarak mekanik sindirimini gerçekleştirir. Tükürük bezleri salgıladığı tükürük içerisinde bulunan enzim ile KARBONHİDRATLARIN kimyasal sindirimini başlatır.

27 Besinlerin ağızdan yemek borusuna geçiş yeridir. Küçük dil yutaktaki besinlerin soluk borusuna kaçmasını önler.

28 YEMEK BORUSU Yutak ile mide arasındaki bağlantı yeridir. Yirmi beş cm. Uzunluğu vardır. Yemek borusunda hiçbir sindirim olayı olmaz.

29 MİDE

30 MİDE DE SİNDİRİM Sindirim sisteminin en geniş organıdır. Kasılıp gevşeme hareketi yaparak mekanik sindirimi gerçekleştirir. Salgıladığı mide öz suyu içinde bulunan asitler ve enzimler PROTEİNLERİN kimyasal sindirimini başlatır.

31 İNCE BAĞIRSAKLAR Mide ile kalın bağırsak arasında kalan kısımdır.. yedi- sekiz metre uzunluğundadır. TÜM BESİNLERİN KİMYASAL SİNDİRİMİ İNCE BAĞIRSAKLARDA TAMAMLANIR.

32 İNCE BAĞIRSAKLARDA KİMYASAL SİNDİRİM GLİKOZ AMİNOAS İT YAĞ ASİTİ

33 BESİNLERİN İNCE BAĞIRSAKTA DEĞİŞİMİ

34 İNCE BAĞIRSAĞIN İÇYAPISI

35 İNCE BAĞIRSAKTA BESİNLERİN KANA GEÇİŞİ

36 KALIN BAĞIRSAK

37 KALIN BAĞIRSAKTA SİNDİRİM KALIN BAĞIRSAKLARDA İNCE BAĞIRSAKLAR TARAFINDAN EMİLEMİYEN SU EMİLİR. BESİN ATIKLARI (POSA) ANÜSTEN ATILIR.

38 SİNDİRİME YARDIMCI ORGAN KARACİĞER

39 KARACİĞERİN YARARLARI SAFRA ÜRETEREK YAĞLARIN MEKANİK SİNDİRİMİNE YARDIMCI OLUR. KANDA BULUNAN ZARARLI MADDELERİ ZARARSIZ HALE GETİRİR. KARBONHİDRATLARI GLİKOJEN ŞEKLİNDE DEPOLAR.

40 SİNDİRİME YARDIMCI ORGAN PANKREAS ÜRETTİĞİ PANKREAS ÖZSUYU İÇİNDE BULUNAN ENZİMLERLE TÜM BESİNLERİN SİNDİRİMİNİ GERÇEKLEŞTİRİR. ÜRETTİĞİ HORMONLAR İLE KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER.

41 Pankreas kimyasal sindirimin oluşmasını sağlayan birçok enzimi üretir. PANKREAS

42 SİNDİRİM SİSTEMİNİN SAĞLIĞI BESİNLERİ YETERİNCE ÇİĞNEMELİYİZ. SOFRADAN TAM DOYMADAN KALKMALIYIZ. ÇOK SICAK ve ÇOK SOĞUK YİYECEKLER YEMEMELİYİZ. YEMEKTEN SONRA AĞIR HAREKETLER YAPMAMALIYIZ. YEMEKLEREMEYVE ve SALATA İLE BAŞLAMAMALIYIZ. ALKOL, SİGARA ve ÇOK BAHARAT KULLANMAMALIYIZ. DENGELİ BESLENMELİYİZ. Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com


"Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları