Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Sindirim Sistemi -.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Sindirim Sistemi -."— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Sindirim Sistemi -

2 Sindirim Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Sindirim sisteminin amacı büyük besin maddelerini parçalayıp sindirerek vücudun ihtiyacı olan enerjiyi ve yapı malzemelerini sağlamaktır. Yenen ve sindirimle emilen besinler kan yoluyla dokulara dağıtılır.

3 Sistemde Neler Var? Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Sindirim sistemi organları ağzımıza aldığımız besin maddelerinin vücuttan atılıncaya kadar izlediği yol üzerindeki duraklardır. Bu organların bazısı maddelere ev sahipliği yaparken bazısı da salgıladıkları salgılarla sindirime yardımcı olurlar.

4 Besinlere Ev Sahipliği Yapan Organlar Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Ağız boşluğu, dişler ve dil Yutak Yemek borusu Mide İnce bağırsak Kalın bağırsak Rektum Anüs

5 Salgılarıyla Sindirimi Kolaylaştıran Organlar Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Karaciğer Safra Kesesi Pankreas

6 Sindirim Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi

7 Ağız Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi  Ağız, besinlerin dişler yardımıyla parçalandığı, sindirimin başladığı yerdir.  Ağızdaki tükürük salgısı besinleri ıslatarak dişler tarafından parçalanmasına yardım eder.  Dil hem tat alma organı hem de sindirim sisteminin bir parçasıdır.

8 Dilin Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi  Konuşma seslerini oluşturmaya yardımcı olur.  Farklı tatları hisseder.  Besinleri ağızda çevirerek çiğnemeye yardımcı olur.  Besinleri yutulmak üzere boğaza gönderir.

9 Yutak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Yutak ağız boşluğundan yemek borusuna açılan bir kapıdır. Yutakta, soluk borusu ve yemek borusu arasında bir bağlantı vardır. Bu bağlantı sayesinde ağızdan nefes alabiliriz. Yutakta bulunan bademcikler, yiyeceklerle ve ağızdan solunumla alınan mikropları yakalayıp yok eder.

10 Yemek Borusu Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Yemek borusundaki kaslar bir salınım hareketiyle besinleri mideye doğru iter. Besinler kardia denilen özel bir bölümden mideye geçerler. Kardiada bulunan kaslar baş aşağı hâlde durulsa bile mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını engeller.

11 Mide Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Yemek borusundan gelen besinler midenin kasılıp gevşeme hareketleriyle bulamaç hâline getirilir. Midenin salgıladığı mide suları sindirime yardımcı olur. Mide özsuyu içinde bulunan mide asidi ve bazı enzimler birlikte çalışarak besinleri yarı sıvı bir duruma getirirler.

12 İnce Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi İncebağırsak besinlerin sindirildiği ve emildiği bir organdır. Uzunluğu yaklaşık 4 metre kadardır.

13 İnce Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Üç bölümden oluşur:  Onikiparmak bağırsağı  Boş bağırsak  Kıvrımlı bağırsak

14 İnce Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi İnce bağırsakta emilim, sayısı milyonlara varan çıkıntılarda olur. Bu çıkıntılar ancak mikroskop altında görülebilecek kadar küçüktür. Pankreas ve karaciğerden gelen enzimlerle besinler en küçük parçalarına kadar ayrılarak sindirilirler. İnce bağırsağın yüzeyindeki tüyler sayesinde besinler emilerek kan damarlarına aktarılır.

15 İnce Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Sık rastlanan bir hastalık olan ishalde emilim bozulur. Hastalık süresi boyunca vücudun ihtiyacı olan su ve besinler emilemeden atılır. Bu durum çok şiddetli olursa vücuda damardan su ve besin takviyesi yapılması gerekir. Uzun süre devam eden ishaller, çocuklarda gelişme geriliğine yol açabilir.

16 Pankreas Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Sindirim sisteminin yan organla- rındandır. Ürettiği sindirim enzim- lerini özel bir kanal vasıtasıyla ince bağırsağa aktarır. Pankreas hem sindirim enzimleri hem de hormon üreten bir bez olduğu için karma bez olarak tanımlan- maktadır.

17 Pankreas Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Endokrin sistemin de bir parçasıdır. İnsülin ve glukagon adlı hormonları üretir. Kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesinde en önemli rolü oynar.

18 Karaciğer ve Safra Kesesi Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısının görevi büyük yağ tanelerini küçük yağ parçalarına dönüştürerek sindirimin gerçekleşmesine imkân sağlamaktır.

19 Karaciğer ve Safra Kesesi Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Karaciğer tarafından salgılanan safra salgısı safra kesesinde depolanır. Yemek yenildiğinde safra sıvısı safra kesesinden onikiparmak bağırsağına aktarılır.

20 Karaciğerin Sindirim Dışındaki Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi  Proteinlerin sindirimiyle oluşan zehirli amonyak maddesinin, böbreklerden idrar yoluyla atılmak üzere üreye dönüştürülmesi.  Bazı besin maddelerinin ve vitaminlerin depolanması.

21 Karaciğerin Sindirim Dışındaki Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi  Damar yaralanması olduğunda damar duvarını tamir etmek ve kan kaybını önlemek için süratle devreye giren pıhtılaşma proteinlerinin üretilmesi.  Yemeklerden sonra yükselen ve uzun süreli açlık durumunda düşen kan şekerinin düzenlenmesi.

22 Kalın Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Kalın bağırsakta sindirim gerçekleşmez. Su ve mineraller dışındaki besin maddelerinin emilimi ince bağırsakta tamamlanmıştır. Kalın bağırsakta sindirilmiş besinlerden geriye kalan posadan su ve mineraller emilir.

23 Kalın Bağırsak Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi İnce bağırsağın son kısmıyla kalın bağırsak arasında çekum (kör bağırsak) adı verilen bir bölüm bulunur. Buradan dışarıya doğru, tıp dilindeki adı appendiks olan küçük, ucu kapalı bir ek bağırsak çıkar. Appendiks günde bir-bir buçuk litre sıvı madde salgılar. Bu sıvı çekum yoluyla kalın bağırsağa aktarılır.

24 Rektum ve Anüs Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Besin maddelerinin vücut tarafın- dan kullanılamayan bölümlerinin dışarı atılmasını sağlar. Anüsün etrafında dışkılama ihtiyacı duyul- duğunda tuvalet buluncaya kadar bize zaman sağlayan kaslar ve hemoroid yastıkları bulunur.

25 Rektum ve Anüs Sağlık Okuryazarlığı – Sindirim Sistemi Kabızlık sonucunda hemoroit yastıklarının sarkması basur hastalığına sebep olur. Kabızlık ayrıca anüsün iç kısmında yırtılma veya çatlaklara da sebep olur.


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Sindirim Sistemi -." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları