Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜLKEMİZDENÜFUS. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜLKEMİZDENÜFUS. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan."— Sunum transkripti:

1 ÜLKEMİZDENÜFUS

2 Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir.

3 NİÇİN SAYILIYORUZ? Nüfus sayımı ile hangi bilgilere ulaşıyoruz? - Yerleşim birimlerinin nüfusuna, - Eğitim, yaş ve cinsiyet durumuna, - Nüfusun sektörel dağılımına (tarım,sanayi), - Kentsel ve kırsal nüfus dağılımına, - Medeni hal durumuna, - Aile sayısına, Meslek gruplarının dağılımı, - Doğum ve ölüm oranına, iç ve dış göçe.

4 Nüfusun dağılışını etkileyen faktörler: 1. İklim: 2. Yer şekilleri: 3. Ekonomik Nedenler:

5 İnsanlar, yaşamaya daha elverişli yerlere gitmek isterler. Bu ihtiyaç ise “iç göç” olayını ortaya çıkarır. İç göç ile ülke nüfusu değişmez. Nedenleri: İnsanlar, yaşamaya daha elverişli yerlere gitmek isterler. Bu ihtiyaç ise “iç göç” olayını ortaya çıkarır. İç göç ile ülke nüfusu değişmez. Nedenleri: - Geçim sıkıntısı (iş), eğitim imkanları, - Yaşam koşulları, terör, - Miras ile toprakların bölünmesi.

6

7 Bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan göçe “dış göç” denir. Dış göçlerin nedenleri: - Savaşlar, - Doğal afetler, - Nüfus değişimleri, - İşçi göçleri, - Beyin göçü (bilimsel göç).

8 Nüfus Yoğunluğu: Bir bölgede km 2 ’ye düşen insan sayısına nüfus yoğunluğu denir. Bir bölgede km 2 ’ye düşen insan sayısına nüfus yoğunluğu denir. (kişi/km 2 ) (kişi/km 2 ) Aritmetik Nüfus Yoğunluğu: Bir ülke ya da bölgede yaşayan toplam nüfusun, o ülke ya da bölgenin yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilir. (nüfus/yüzölçümü) Bir ülke ya da bölgede yaşayan toplam nüfusun, o ülke ya da bölgenin yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilir. (nüfus/yüzölçümü)

9 Türkiye’de nüfusun yoğun olduğu kesimler: - Çatalca-Kocaeli Bölümü (Marmara Bölgesi) (Marmara Bölgesi) - Ege Bölgesi - Çukurova ve Akdeniz Bölgesi - Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri - İç kesimlerde verimli ovalar

10 Türkiye’de nüfusun seyrek olduğu kesimler: - Doğu Karadeniz’in iç kesimleri - Doğu Anadolu’nun yüksek kesimleri - Hakkari Bölümü - Menteşe Yöresi - Teke ve Taşeli Platosu - Yıldız Dağları, Tuz Gölü

11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

12 TÜRKİYE İKLİMİNİN NÜFUS DAĞILIMINA ETKİSİ NEDİR?

13 İLLER NÜFUS ARTIŞ SEBEPLERİ ADANA-ÇUKUROVAANTALYAZONGULDAKİSTANBULİZMİRMUĞLABATMANMANİSA-SOMA*TARIM*SANAYİ*MADENLER*TURİZM -Tarihi -Tarihi -Deniz -Deniz -Doğa -Doğa

14 Türkiye’nin En Yoğun Nüfuslu İlleri İSTANBULİZMİRBURSA KOCAELİ (İZMİT) ZONGULDAKTRABZONHATAYGAZİANTEP

15 NÜFUS DAĞILIŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER DOĞALFAKTÖRLER 1. Yerşekilleri 2. İklim ve Bitki Örtüsü Örtüsü 3. Toprak Verimliliği Verimliliği 4. Su Kaynakları BEŞERİ ve EKONOMİK FAKTÖRLER 1. Ulaşım 2. Sanayi 3. Yer altı Zenginlikleri Zenginlikleri 4. Turizm

16 DOĞUM 1000 KİŞİ ÖLÜM 2000 KİŞİ NÜFUSAZALIR DOĞUM 1000 KİŞİ ÖLÜM 500 KİŞİ NÜFUSARTAR Nüfus artış hızı fazla ise işsizlik ortaya çıkar. Bunu önlemek için aile planlaması yapılır.

17

18

19 0-14 yaş (çocuk nüfus) 15-64 yaş (yetişkin nüfus) 65 ve üstü yaş (yaşlı nüfus)

20 Gelişmiş ülkelerde genç nüfus az, yaşlı nüfus ise fazladır.

21 Bazı ülkelerin nüfus artış oranları Nüfus artışı fazla olan ülkeler geri kalmış ülkelerdir.

22 ADANA-ÇUKUROVA neden göç almaktadır? Başka hangi iller göç almaktadır?

23 ADANA ve ANTALYA illeri özellikle yaz mevsiminde “mevsimlik göç” almaktadır. Fakat ikisinin de göç alma sebebi farklıdır. Bu sebepler nedir?


"ÜLKEMİZDENÜFUS. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan insan sayısına nüfus denir. Belli bir zamanda, sınırları belli bir yerde yaşayan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları