Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OYUN ve OYUNCAK SEÇ İ M İ. Oyuncaklar, çocuğun zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücü ve yaratıcılığını geliştiren en.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OYUN ve OYUNCAK SEÇ İ M İ. Oyuncaklar, çocuğun zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücü ve yaratıcılığını geliştiren en."— Sunum transkripti:

1 OYUN ve OYUNCAK SEÇ İ M İ

2 Oyuncaklar, çocuğun zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücü ve yaratıcılığını geliştiren en değerli araçlardır. oyun oynamak sanıldığı gibi zaman geçirmeye yarayan, belli kuralları olan, eğlence amaçlı bir aktivite olmanın ötesinde, çocuğa gelecek yaşantısında gerekli olacak her türlü bilgi ve beceriyi kazandırmada hazırlık niteliği taşır.

3 OYUNLA dünyayı değerlendirme ve anlamaya başlayan çocuk, aynı zamanda toplumsal ilişkileri, kuralları, yenmeyi, yenilmeyi öğrenmeye başlar.

4 Kurallara uymanın zorunluluğunu oyun ortamında keşfeder ve yüklendiği rolün üstesinden gelmek için çabalarken, diğer taraftan da sorumluluk duygusunu öğrenir.

5 SEÇ İ LEN OYUNCAK çocuğun yaşına, ilgisine, becerisine ve içerisinde bulunduğu dönemin gelişimsel özelliklerine uygun olmalıdır. OYUNCAK fonksiyonel olmalı, fazla yapılanmış olmamalı yaratıcılığı sınırlamamalıdır.

6 ÇOCU Ğ A tek başına oynayacağı oyuncakların yanı sıra; grup olarak oynayacağı oyunlarda sağlanmalıdır. OYUNCAK çocuğun kas kuvvetiyle orantılı olmalı ve çocuğun bedenine uygun büyüklükte ve ağırlıkta olmalıdır.

7 OYUNCAK satın alırken cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır.

8 D İ KKAT etmemiz gereken en önemli şeylerden biri de oyuncağın çocuk için güvenli olmasıdır.

9 ÇOCU Ğ UN ya şı ve geli ş imi oyuncak seçiminde çok etkili ! Farklı gelişim basamaklarında farklı oyuncaklarla oynaması gerekiyor.

10 2-4 ya ş,  itmeli çekmeli oyuncaklar  farklı sayıda parçaları olan yapbozlar  boyalar(parmak boya, pastel boya,boya kalemleri)  boyama kitapları  oyun hamurları  mutfak seti  doktor malzemeleri  tamir aletleri  tahta bloklar, legolar  hayvan seti  kuaför seti  çeşitli kuklalar  üç tekerlekli bisiklet

11 4-6 yaş,  uygulamalı oyuncaklar( tamir aletleri, temizlik seti, ütü seti gibi)  minyatür oyuncaklar( ev eşyaları, çiftlik seti, askerler gibi)  kostümler  oyun hamurları  basit kutu oyunları( kart eşleme, renk-şekil-sayı kavramlarının öğretildiği oyunlar)  abaküs  dama, satranç gibi oyun malzemeleri  masa başı etkinlikleri( kağıt,kalem, boya fırçaları, tutkal, makas,düğmeler, boncuklar gibi)  bedensel olarak daha aktif olacağı( ip atlamak, top oynamak, frizbi oynamak, halka çevirmek gibi) Vakit ayırıp okudu ğ unuz için te ş ekkür ederiz Okul Psikolojik Danı ş manı Zeynep KOÇAK Zeynep KOÇAK

12 Kaynakça: www.bebeğimvebiz.com drferhancetindag.com/sizinicin/oyunveoyuncak


"OYUN ve OYUNCAK SEÇ İ M İ. Oyuncaklar, çocuğun zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücü ve yaratıcılığını geliştiren en." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları