Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4. LİSTE OLUŞTURMA VE BİÇİMLENDİRME

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4. LİSTE OLUŞTURMA VE BİÇİMLENDİRME"— Sunum transkripti:

1 4. LİSTE OLUŞTURMA VE BİÇİMLENDİRME
İŞLEMLERİ

2 4.1. Madde İşaretleri, Numaralı Ve Alfabetik Liste Oluşturma
Yazdığınız metinde, madde imi koymak veya numaralandırma içeren liste oluşturmak istediğinizde biçimlendirme araç çubuğunu kullanabilir ya da mönü çubuğundan sırasıyla biçim, madde işaretleri ve numaralandırma komutlarını seçmelisiniz. Mönü Çubuğu Kullanarak Oluşturmuş Olduğumuz Dosyaya Madde İşaretleri Ve Numaralandırma Eklemek

3 Madde İşareti vermek:  Madde işareti veya numaralandırmak istenen metin seçilir.  Madde işareti eklemek için; biçim madde İşaretleri ve numaralandırma komutları açılarak madde işaretli sekmesinden, istenilen türde madde işareti seçilerek madde işareti verilir. Yanda görülen şekil 4.1’de madde işaretli sekmesinden istenilen tür seçilerek, madde imi konmuş olur.

4

5 4.1.2. Numaralandırma Eklemek:
Numaralandırma eklemek için biçim, madde işaretleri ve numaralandırma komutları seçilerek numaralı sekmesinden, istenilen türde numara ya da alfabetik sıra seçilerek numaralandırılmış olur (şekil 4.2).

6

7 NOT: Unutmayınız ki madde işareti ve numara vereceğiniz metin önceden seçilmiş olmalıdır.

8 Metin Yazım Sırasında Otomatik Olarak Madde İmi Veya Numara Eklemek İçin
Aşağıdaki Maddeleri Sırayla Uygulayınız  Otomatik olarak sıra numarası vermek istediğinizde, yazı yazmaya başlamadan önce 1. yazdıktan sonra boşluk tuşuna basın ve istenen metni yazın.  Enter tuşuna basıldığında, kelime işlemci otomatik olarak sonraki numarayı veya madde imini ekler. Otomatik listeyi sona erdirmek için iki kez enter tuşuna basılır.

9 Standart Araç Çubuğunu Kullanarak Madde İşareti ve Numaralandırma Ekleme
Madde İşareti ve Numaralandırma işlemlerini, Biçimlendirme araç çubuğunda bulunan Numaralandırma ve Madde İşareti sekmeleri kullanarak kısa yoldan verebilirsiniz. Bir Listede Yer Alan Madde İşaretleri, Numaralandırma ve Alfabetik Sıralamaları Silme  Madde İşareti, numaralandırma ve alfabetik sıralaması kaldırılacak olan metin seçilir.  Mönü çubuğundan sırasıyla biçim, madde işaretleri ve numaralandırma komutları seçilir. Madde işaretli veya numaralı sekmelerinde yer alan yok kutularına tıklanır ve tüm işaretler kaldırılmış olur.

10 4.2. Metni Sütunlar Haline Dönüştürmek
Hazırlamış olduğunuz dosyadaki sayfalarınızı birden fazla sütunlar haline dönüştürebilirsiniz. Dönüştürmek istediğiniz sütun sayısını 11 sütuna kadar çıkarabilirsiniz. Metni Sütunlara Bölmek  Sütunlar haline dönüştüreceğiniz metni seçiniz.  Sırasıyla Biçim, Sütunlar komutlarını seçerek şekil 4.3‘te görünen sütunlar penceresini açınız. Bu pencerenin önceden belirlenenler bölümünden metni bölmek istediğiniz sütun sayısını belirleyip tamam butonunu seçerek sayfamızı istediğimiz sayıda sütunlara bölebilirsiniz.

11

12 Metin Sütunlarına Farklı Genişlik Vermek ve Eşitlemek
Metin içerisinde iken;  Biçim, Sütunlar komutlarını seçiniz.

13  Yukarıdaki şekil 4.3‘te görülen eşit sütun genişliğini onaylamanız durumunda, sütunlar
penceresindeki genişlik ve aralık sekmesindeki 1. sütun aktif olacaktır. Belirlenen genişlik ve aralık ölçüleri bütün sütunlarda eşit boyutları alacaktır.  Eşit sütun genişliği seçeneğini onaylamamanız (pasif olması) durumunda, sütunların her birinin genişlik ve aralıklarını ayrı ayrı boyutlandırabilirsiniz.

14 Sütunlar Arasına Çizgi Koymak
Araya çizgi koy seçeneğini onaylamanız (aktif olması) durumun da tamam’a basarak


"4. LİSTE OLUŞTURMA VE BİÇİMLENDİRME" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları