Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARIŞIMLARI NASIL AYIRABİLİRİZ ? TANECİK BOYUTU FARKINDAN YARARLANILARAK GELİŞTİRİLEN AYIRMA YÖNTEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARIŞIMLARI NASIL AYIRABİLİRİZ ? TANECİK BOYUTU FARKINDAN YARARLANILARAK GELİŞTİRİLEN AYIRMA YÖNTEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 KARIŞIMLARI NASIL AYIRABİLİRİZ ? TANECİK BOYUTU FARKINDAN YARARLANILARAK GELİŞTİRİLEN AYIRMA YÖNTEMLERİ

2 Karışımları Nasıl Ayırabiliriz? Karışımın iki veya daha fazla maddenin bir araya gelmesiyle oluştuğunu biliyoruz. Karışımları bileşenlerine ayırmak için bileşenlerin; Tanecik boyutu, Çözünürlük, Yoğunluk, Erime ve kaynama noktalarındaki farklılık, gibi fiziksel özelliklerden yararlanırız.

3 TANECİK BOYUTU FARKINDAN YARARLANILARAK GELİŞTİRİLEN AYIRMA YÖNTEMLERİ Tanecik boyutları farklı olan maddelerin oluşturduğu karışımları tanecik boyutlarının farkından yararlanılarak ayrılabilir. Tanecik boyutu farkından yararlanılarak geliştirilen ayırma yöntemleri; Ayıklama, Eleme, Süzme, Diyalizdir.

4 AYIKLAMA YÖNTEMİ Tanecik boyutları, şekilleri,renkleri vb. özellikleri farklı olan maddelerin oluşturduğu heterojen katı-katı karışımlarını ayırmada ayıklama yöntemi kullanılır.

5 Ülkemizde bor madenlerinde istenmeyen maddeler bor mineralinden başlangıçta elle ayıklanmaktadır.

6 Ayıklama işlemi makinelerle de yapılmaktadır.bu makinelerin bir çok türü vardır.Bu tür makinelerin gelişmişleri olgunlaşmamış,kırılmış, böcek,taş vb. istenmeyen maddeleri karışımdan ayırır.

7 ELEME YÖNTEMİ Katı-katı heterojen karışımlarını bileşenlerine ayırmak için tanecik boyutu farkından yararlanılarak yapılan işlemlerden biridir.

8 Eleme işleminde kullanılan araçlar elektir.farklı gözenekli elekler vardır.

9 GÖZDE NUR ÇİÇEK 9/D 754


"KARIŞIMLARI NASIL AYIRABİLİRİZ ? TANECİK BOYUTU FARKINDAN YARARLANILARAK GELİŞTİRİLEN AYIRMA YÖNTEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları