Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hüdayi Can Çankırı, 2014. “Okuma türleri ve okuma yöntemleri” ne demektir? Okuma fiili sınıflandırılacaksa “niçin” ve “nasıl” diye sınıflandırılabilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hüdayi Can Çankırı, 2014. “Okuma türleri ve okuma yöntemleri” ne demektir? Okuma fiili sınıflandırılacaksa “niçin” ve “nasıl” diye sınıflandırılabilir."— Sunum transkripti:

1 Hüdayi Can Çankırı, 2014

2 “Okuma türleri ve okuma yöntemleri” ne demektir? Okuma fiili sınıflandırılacaksa “niçin” ve “nasıl” diye sınıflandırılabilir. O zaman kendimize şu soruları sormamız lazım; 1- İnsan/(Ben) niçin okur/(um)? 2- Bu “niçin”e ulaşmak için nasıl okumalı/(yım)?

3 İnsan niçin okur? Öğrenmek için…  Meraktan olmalı... Okuması gerektiği için  Dersini geçmek için  Sınav kazanmak için  Bir yazı hazırlamak için vs… Zevk aldığı için…  Hoşça vakit geçirmek için vs… Okumak insan için varoluşsal bir eylemdir.

4 İnsan nasıl okur? Hızlı okur Yavaş okur Tarayarak okur Altını çizerek okur Tadını çıkararak okur Tekrar tekrar okur, her okuyuşta bir şeyler bulur

5 İnsan nasıl okur?  Masa başında oturarak okur  Bilgisayardan/internetten okur  Yatağına uzanarak okur  Ciddiyetle okur (Halil Kuli’nin Ezizov’un şiirini okuyuşu gibi… Belki diz çökerek okur… (mu acaba?)

6 Okumak nedir o zaman? Okumak aramaktır. Okumak öğrenmektir. Okumak kazanmaktır. Okumak kaybetmektir. (?) Okumak olmaktır. Okumak akrabalıktır. (C. Meriç’e atfen)

7 Okumak neyim olur? “Kitabın Deli Yalnızlığı”


"Hüdayi Can Çankırı, 2014. “Okuma türleri ve okuma yöntemleri” ne demektir? Okuma fiili sınıflandırılacaksa “niçin” ve “nasıl” diye sınıflandırılabilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları