Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ROBERT VENTURI MELİH KURNALI 20945931.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ROBERT VENTURI MELİH KURNALI 20945931."— Sunum transkripti:

1 ROBERT VENTURI MELİH KURNALI

2 ROBERT VENTURI ***1925 Philadelphia doğumlu İtalyan kökenli mimar ve mimarlık teorisyenidir. ***Postmodernizmin ana hatlarını belirleyen Venturi, eşi Scott Brown’la birlikte modern mimarlığa karşı yeni bir seçenek oluşturmuştur. *** Avrupa Modernizmi’nin önde gelen isimleri Mies van der Rohe ve Gropius’un ABD üniversitelerinde etkin olduğu yıllarda, Princeton Üniversitesi’nde mimarlık öğrenimi görmüş, mimarlıkta dekoratif eğilimin son temsilcilerinden Jean Labatut ve Donald Drew Egbert’in öğrencisi olmuştur. 1950’lerde Roma’daki Amerikan Akademisi’nde mimarlık üzerine çalışmalar yapan Venturi, ABD’ye dönünce 1957’ye değin Oskar Stonorov ( ), Eero Saarinen ve Kahn’ın bürolarında çalışmış, arasında Pennsylvania Üniversitesi Mimarlık Okulu’nda öğretim üyeliği yapmıştır.

3 ROBERT VENTURI ***Daha sonra ’de, Roma Amerikan Akademisi’nde konuk mimar ve mütevelli heyeti üyesi, 1960’larda ve daha sonra 1980’lerde Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Venturi, 1977’de Princeton Üniversitesi’nin Mimarlık ve Kentsel Tasarım Okulu’nda danışma kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 1964’te John Rauch ile kurduğu büroya 1967’de eşi Scott Brown da katılmıştır. *** Complexity and Contradiction in Architecture (1966; Mimarlıkta Karmaşıklık ve Çelişki) adlı kitabında mimarlık felsefesini ortaya koyan Venturi, Mies Van Der Rohe’nin less is more (az çoktur) özdeyişine karşı less is a bore (az sıkıcıdır) özdeyişini ilk kez bu yapıtında kullanmış; Modern Mimarlık’ın en güçsüz yanı olarak vurguladığı “yalınlık”a karşı çıkmıştır.

4 ROBERT VENTURI Mimarlıkta simge ve işaretleri ilk kez kullanan Venturi, Philadelphia’daki Ulusal Tarihsel Bağımsızlık Parkı’nda Benjamin Franklin’in yaşadığı evin yerini belirtmek için, ev biçiminde çelik bir strüktürden oluşan ‘Franklin Avlusu’nu ( ) yaratmıştır. Kentsel tasarıma da ağırlık veren Venturi Philadelphia ve Washington D.C.‘de bu konuda çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Pennsylvania Üniversitesi’ndeki ‘Furness Kütüphanesi’nin restorasyonunun tamamlandığı 1991’de Venturi, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almıştır.

5 ROBERT VENTURI VANNA VENTURI EVİ
***Robert Venturi’nin annesi için yaptığı Vanna Venturi House.

6 ALLEN SANAT MÜZESİ EKLEMESİ
ROBERT VENTURI ALLEN SANAT MÜZESİ EKLEMESİ

7 ALLEN SANAT MÜZESİ EKLEMESİ
ROBERT VENTURI ALLEN SANAT MÜZESİ EKLEMESİ

8 Hotel du departement de la haute-garonne
ROBERT VENTURI Hotel du departement de la haute-garonne

9 Hotel du departement de la haute-garonne
ROBERT VENTURI Hotel du departement de la haute-garonne

10 Hotel du departement de la haute-garonne
ROBERT VENTURI Hotel du departement de la haute-garonne

11 Hotel du departement de la haute-garonne
ROBERT VENTURI Hotel du departement de la haute-garonne

12 ROBERT VENTURI GUILD HOUSE
***Post-modernizmin ilk büyük uygulaması sayılan bu tuğla yapıda yinelenen alüminyum pencerelerle sıradan bir görüntü elde edilmiş, bu sıradanlık da çeşitli simge ve işaretlerle bezenmiştir.

13 ROBERT VENTURI GUILD HOUSE
Yapının girişindeki yaşlılar yurdu tabelası, metal balkon korkulukları, tepedeki heykelimsi televizyon anteni ve alüminyum pencereler yaşlıların sade ve gösterişsiz yaşamı simgelenmiştir.

14 ROBERT VENTURI GUILD HOUSE
***Yapının cephe tasarımını en az tümünün tasarımı kadar önemli bulan Venturi, yapıyı basit bir kutu, bir sığınak olarak düşünmüş, cepheyi ise ona giydirilen bezeli bir duvar olarak tanımlamış, tüm yapıyı “dekore edilmiş sığınak” olarak adlandırmıştır.

15 ROBERT VENTURI KAYNAKÇA ***Mimarlıkta Karmaşıklık ve Çelişki ***ArchitectureWeek ***Beytepe Kütüphanesiyle internet çok yardımcı oldu.


"ROBERT VENTURI MELİH KURNALI 20945931." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları