Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1910 yılında Selanik’te doğdu, Balkan Savaşları sırasında ailesiyle İstanbul’a göç etti. Cahit Arif 5. sınıf öğrencisi olarak İzmir Sultanisi’ne kaydedildi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1910 yılında Selanik’te doğdu, Balkan Savaşları sırasında ailesiyle İstanbul’a göç etti. Cahit Arif 5. sınıf öğrencisi olarak İzmir Sultanisi’ne kaydedildi."— Sunum transkripti:

1

2 1910 yılında Selanik’te doğdu, Balkan Savaşları sırasında ailesiyle İstanbul’a göç etti. Cahit Arif 5. sınıf öğrencisi olarak İzmir Sultanisi’ne kaydedildi. Fransa’da St. Louis Lisesi’ni iki yılda bitirerek Türkiye’ye döndü. İdealist yolu tercih edip École Normal Superior’ü seçti ve bu ünlü okulu iki yılda bitirdi. “Vatan, millet heyecanı” ile Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

3 Cahit Arf “profesör muavini namzedi” (doçent adayı) ünvanıyla İstanbul Üniversitesi’nde görevlendirildi. “O sıralarda bende muvaffak olacağım hissi uyandı. Muvaffak olmak da şu idi: Alim olmak, matematikte bir şeyler yapmak.”

4 pergel ve cetvel Sentetik geometride çizim problemlerini pergel ve cetvel ile çözümleri ile ilgileniyordu. Çözüm için problemin ikinci dereceden cebirsel denklemlere indirgenmesinin gerektiğini anladı. Galois anlamında çözülebilir “Galois anlamında çözülebilir ” denklemlerin listesini yapmayı düşündü.

5 1937 yılında çalışmak istediği sayılar teorisi, sınıf cisimleri teorisi konularında önemli bir merkez olan Göttingen Üniversitesi’nde doktorasına başladı. Hasse problemi önce bazı özel hallerde çözmesini önerdi. Bu özel hallerin çözümü 1938’de doktora tezini de oluşturdu. Hasse-Arf teoremi Bu çalışmayla elde ettiği sonuçların bir kısmı literatürde " Hasse-Arf teoremi “ olarak adlandırılmaktadır.

6 Karakteristiği iki olan kuadratik formları sınıflandırdı ve değişmezlerini ( “Arf invaryantı” ) belirledi. Sayılar teorisinde çok özel bir yeri olan lokal cisimler konusuna büyük katkıları oldu.

7 1940 yılında İstanbul Üniversitesi’ne geri döndü. Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları Cebirsel eğrilerin bir noktası etrafındaki tekilliklere dair teorinin n boyutlu uzayda da geçerli olduğunu kanıtlayarak “ Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları ” kavramlarını dünyaya tanıttı. ordinaryus 1943 yılında 33 yaşında profesör, 1956 yılında ordinaryus profesör oldu.

8  Arkadaşı Mustafa İnan’ın Belçika’da yıkılan bir köprü ile ilgili doktora tezine destek olarak genel bir çerçevede matematiksel modeller geliştirdi ve bu çalışması için İnönü Ödülü’nü aldı. 1962 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’ndeki görevini sürdürdü

9 İstanbul Teknik Üniversitesi ve Robert Koleji'nde öğretim üyeliği yaptı. Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) kurulmasında rol aldı ve Bilim Kurulu’nun ilk başkanı oldu. 1964-1966 yıllarında Princeton'da İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde ve California Üniversitesi’nde araştırmalarına devam etti.

10 1967’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünde çalışmaya başladı. 1974'te TÜBİTAK Bilim Ödülü aldı. 1980 yılında yaş haddinden emekli olsa da ODTÜ’de ders vermeye devam etti.

11 onur doktorası 1980'de Karadeniz Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, 1981'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından kendisine onur doktorası verildi. 1985-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği Başkanlığı yaptı. Mustafa Parlar Bilim ve Onur Ödülü” Şükran Plaketi” 1988’ de kendisine “ Mustafa Parlar Bilim ve Onur Ödülü” ve 1989’ da Ege Üniversitesi tarafından “ Şükran Plaketi” verildi.

12 Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyeliği Palmes Academiques  Aralık 1993'te Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyeliği ve 4 Şubat 1994'te Fransa'dan Commandeur des Palmes Academiques ödüllerini aldı.

13  · İnsanoğlu bir gün sonsuza dek yaşamayı matematikle bulacaktır.  · Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.  · Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.  Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi.

14  · Osmanlı Devleti fazla büyüktü ve gerideydi, Türkiye daha küçük ve ileride olacak.  · Bilim ve inanç iki ayrı unsurdur. Birleşirse devrim yapabilirsiniz.  · İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.  · Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur.  · İki kere iki nasıl dörtse, bende o kadar akılcıyımdır.  · Elime Kur’an’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.

15 1982 yılından sonra çalışmalarına Bebek’teki evinde ve Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezi’nde devam etti. Bu dönemde kafasını kurcalayan bazı problemlere ve bazı biyolojik süreçlerin matematik modellemesi ile ilgili problemlerle uğraştı.

16 ““Cahit Arf büyük yeteneği, birikimi ve ünüyle yurt dışında kalarak dünyanın en önemli üniversite ve bilim merkezlerinde çalışabilir, çok daha büyük bilimsel başarılara imza atabilirdi. Ama o, ülkesine, vatanına bağlılığı nedeniyle Türkiye’ ye dönüp hizmet etmeyi yeğledi.”

17  California Üniversitesi`nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.1967 yılında yurda dönerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü`nde çalışmaya başladı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Bilim Kurulu Başkanlığında bulundu, ve bu kurumun kurulması ve gelişmesi yönünde emek harcadı.

18  1985-1989 yılları arasında da Türk Matematik Derneği`nin başkanlığını yürüttü, ayrıca TÜBİTAK`ın " Doğa Turkish Journal of Mathematics" ile "Turkish Journal of Mathematics" adlı dergilerinde yayın kurulu üyeliklerinde de bulundu.Ölümüne dek TÜBİTAK`ın Marmara Araştırma Merkezi`nde ve Bebek-İstanbul`daki evinde matematik çalışmalarını sürdürdü.  Ölüm tarihi 26.12.1997 dir.

19

20

21


"1910 yılında Selanik’te doğdu, Balkan Savaşları sırasında ailesiyle İstanbul’a göç etti. Cahit Arif 5. sınıf öğrencisi olarak İzmir Sultanisi’ne kaydedildi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları