Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AĞAÇ FORMASYONU Ekvatoral Yağmur Ormanı Muson Ormanı Karışık Orman Taygalar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AĞAÇ FORMASYONU Ekvatoral Yağmur Ormanı Muson Ormanı Karışık Orman Taygalar."— Sunum transkripti:

1

2 AĞAÇ FORMASYONU Ekvatoral Yağmur Ormanı Muson Ormanı Karışık Orman Taygalar

3 ÇALI FORMASYONU Maki Garig Psödomaki

4 OT FORMASYONU Savan Bozkır(Step) Çayır Tundra

5  Ekvatoral iklim bölgesinin doğal bitki örtüsüdür.  Çok sık oldukları için balta girmemiş ormanlar olarak da adlandırılır.

6

7  Bu ormanlarının görüldüğü yerler her mevsim yağışlıdır.  Bitkiler yıl boyunca yeşil kalır

8

9

10  Muson iklim bölgesinde görülür.  Yazın yeşillenen bu ormanlar,kışın yapraklarını döken ağaçlardan oluşur.

11

12  Çok sık ve gür oluşları bakımından ekvatoral yağmur ormanlarına benzerlik gösterir.  Muson ormanlarını tipik ağacı teak ağacıdır

13

14

15  Orta kuşağın okyanusal iklim bölgelerinde görülen bu ormanlar,geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan meydana gelir.  Bu ormanların görüldüğü yerler her mevsim yağışlıdır

16

17  Sert karasal iklimin nemli alanlarında görülen bu ormanlar,sıcaklığın düşük olmasından dolayı iğne yapraklı ağaçlardan oluşur  Bu ormanların görüldüğü yere en fazla yağış yazın,en az yağış kışın düşmektedir.

18

19

20  Bodur ağaçlardan ve çalılardan oluşan makiler Akdeniz ikliminin bitki örtüsüdür  Daima yeşil yapraklı olan makiler kuraklığa dayanıklı oldukları halde soğuğa karışa fazla dayanıklı değildir.  Defne,mersin,koca yemiş,keçi boynuzu ve zakkum maki türünün yaygın örnekleridir.

21

22

23  Tropikal iklim bölgelerinde görülen uzun boylu ot topluluklarıdır.  Savanların görüldüğü yerlerde yazlar yağışlı,kışlar kurak geçmektedir.  Savanlar yağışlarla beraber büyümeye başlar ve fil,zürafa,gergedan gibi iri gövdeli hayvanların otlak alanını oluşturur.

24

25  Orta kuşağın yarı kurak iklim bölgelerinde görülen seyrek ve cılız ot topluluklarıdır.  İlkbahar yağışlarına bağlı olarak yeşeren bu otlar yaz kuraklığından dolayı sararır.

26

27  Step bölgesinin esas bitkisini;kökleri derine inmiş kurakçıl otlar oluşturmaktadır.  Bunların başlıcaları yavşan otu,üzerlik otu,geven,yumak,çoban yastığı,kekik,ada çayı ve sığır kuyruğudur.

28

29  Orta kuşak karasal ikliminin yarı nemli sahalarında veya yüksek dağlarda görülen ve yaz boyu yeşil kalan,bozkırlardan daha gür ot topluluklarıdır.

30

31  Yazların serin ve yağışlı geçmesi,çayırların yeşil kalmasını sağlamaktadır.  Orman üst sınırlarından sonra yetişen çayırlara,dağ çayırları da denilmektedir

32  Tundra iklim bölgesinde görülen soğuğa dayanıklı otsu bitki topluluklarıdır.  Tundralar genelde mevsimlik,kısa ömürlü bitkilerdir

33

34  Çöl bitkileri,yağışın 200 mm’nin altına düştüğü,kumullarla kaplı çöllerde yetişen kurakçıl bitkilerdir.

35  Oldukça seyrek olan bu bitki topluluğu içinde kurakçıl otlar,çalılar,kaktüsler vb. bitkiler yer almaktadır.

36

37

38

39

40  İKLİM  YER ŞEKİLLERİ  TOPRAK  BİYOLOJİK FAKTÖR

41  HAZIRLAYAN : ZEHRA ERYILMAZ,  9/A 1175  KONU:BİTKİ TOPLULUKLARI


"AĞAÇ FORMASYONU Ekvatoral Yağmur Ormanı Muson Ormanı Karışık Orman Taygalar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları