Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖNYARGI Hazırlayan : F.Büşra ÖZGÜN Değerler Eğitimi Merkezi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖNYARGI Hazırlayan : F.Büşra ÖZGÜN Değerler Eğitimi Merkezi."— Sunum transkripti:

1

2 ÖNYARGI Hazırlayan : F.Büşra ÖZGÜN Değerler Eğitimi Merkezi

3  Önyargı, kelimenin de anlattığı gibi, bir şey ya da bir kişi hakkında önceden hüküm verme anlamı taşır. Önyargılı insan, belirli bir konuda o konuyla ilgili bilgilerin gözden geçirmeden karar verilmiş olma hissi önyargının sosyal psikolojideki anlamının temelini oluşturur. Önyargılı inançların üç özelliği vardır:

4  Tipik olarak önyargı, sosyal gruplara ilişkin inançlarda görülür, eğer bir birey belirli bir grubun üyesi olarak ele alınıyorsa, bireye yönelik önyargılı inancın olduğundan söz edilebilir.

5  İnanç ya da yargı esas olarak olumsuz karakterdedir. Mantıken bir grup hakkında olumlu önyargıya sahip olunabilse de, önyargı pek çok kez bir gruba karşı olumsuz ve saldırgan bir tutumu gösterir.

6

7 BBu da o gruba karşı önyargısız yaklaşmanın yani o gruba adaletli davranmanın kolay olamayacağını gösterir.

8

9  Önyargılı bir inanç ya hataya sürükler ya da hatalıdır. Bir önyargı ne bir sosyal grubun gerçekçi biçimde değerlendirilmesine dayanır, ne de o grupla ilgi kurmak önyargıyı kolay kolay değiştirebilir.

10  Bir düşünün :  “Yeni tanıştığınız bir kişi daha adınızı sormadan, yaptığı yanlışları kahraman anlatırmış gibi anlatırsa o kişi hakkında olumlu bir önyargıya sahip olur musunuz?”  Yaptığı yanlışların ne kadar adil olup olmadığını sorgular mısınız?

11

12  Bir insanın, kendi dininden başka dinlerin haklı ve geçerli olmadığına inanması da dinsel önyargıdır.

13

14 AArkadaşınızın bir tanesi başka bir dine inanıyor.Onunla yine de arkadaşsınız.Okul Araç ve gereçlerine zarar verdiğini gördünüz ve hoşunuza gitmedi. AArkadaşınıza bu yanlışını düzeltmesi için farklı bir dine inancını göz önünde tutmadan adil bir şekilde uyarır mısınız?

15  Önyargı, yanlış anlamaya ve yanlış anlaşılmaya da sebeptir.  Bu yüzden hislerimizi yargılarımıza aktarırken tek taraflı düşünmemeliyiz.


"ÖNYARGI Hazırlayan : F.Büşra ÖZGÜN Değerler Eğitimi Merkezi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları