Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLETİŞİM ENGELLERİ. İLETİŞİM Genel anlamda ifade edildiğinde “insanların duygu, düşünce ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmalarına iletişim diyebiliriz.”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLETİŞİM ENGELLERİ. İLETİŞİM Genel anlamda ifade edildiğinde “insanların duygu, düşünce ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmalarına iletişim diyebiliriz.”"— Sunum transkripti:

1 İLETİŞİM ENGELLERİ

2 İLETİŞİM Genel anlamda ifade edildiğinde “insanların duygu, düşünce ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmalarına iletişim diyebiliriz.”

3 İLETİŞİMSİZLİK Genel anlamda ifade edildiğinde “insanların duygu, düşünce ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmalarında kendilerinden, karşıdaki kişilerden yada çevresel koşullardan kaynaklı olumsuzluklar sonucunda iletişimin kurulamaması durumu diyebiliriz.”

4 İLETİŞİM ENGELLERİ Kişinin kendinden yada karşıdaki kişiden kaynaklanan iletişim kurmayı engelleyen bazı tutum ve davranışları iletişimin kopmasına ve yanlış anlamalara neden olur; iletişimi bozan tutum ve davranışları iletişim engelleri olarak ifade edebiliriz.

5 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişime beden diliyle destek vermemek. İletişimde alıngan tavır sergilemek. İletişimde emir vermek/zorlamak. İletişimde özgüven eksikliği. İletişimde önyargılı olmak. İletişimde lakap takmak. İletişimde ben merkezcilik. İletişimde sen dili kullanmak. İletişimde duyarsız davranmak.

6 İLETİŞİMSİZLİK Aile içinde iletişimsizlik: Aile bireylerinin birbirini dinlemediği ve iletişim paylaşımını gerçekleştiremediği durumdur.

7 İLETİŞİMSİZLİK Arkadaş ilişkilerinde iletişimsizlik: Arkadaşların birbirini dinlemediği ve iletişim paylaşımını gerçekleştiremediği durumdur.

8 İLETİŞİMSİZLİK Sınıfta iletişimsizlik: Öğrencilerin birbirini ve öğretmeni dinlemediği ve iletişim paylaşımını gerçekleştiremediği durumdur.

9 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişime beden diliyle destek vermemek: İletişim kurduğumuz kişiye dönük olmamak, konuşmanın içeriğine uygun tepkileri vermemek, yüz ve beden hareketlerimizle iletişimi desteklememek iletişimin istenilen düzeyde kurulmasını engelleyebilir.

10 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde alıngan tavır sergilemek: Hoşumuza gitmeyen bir durumu, ilgili kişiye uygun bir şekilde iletmek yerine alınganlık göstermek yada küsmek problemin çözülmesine imkan vermediği gibi iletişim kurmayı da engelleyebilir.

11 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde emir vermek/zorlamak: İletişimin saygıya dayalı eşit koşullarda olmaması, iletişimi engelleyebilir. İletişimde karşı tarafın kişisel kararını verme hakkı unutulmamalıdır.

12 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde özgüven eksikliği: İletişim kuran kişinin kendine güvenmemesi iletişimin devamı için istemediği durumları yada davranışları kabul etmesine neden olabilir; bu da iletişimin istenilen düzeyde olmasını engeller.

13 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde önyargılı olmak: İnsanlara yada durumlara önyargılı yaklaşmak olumlu iletişim kurma şansını engelleyebilmektedir. Farklılıklar hoşgörüyle karşılanmalı ve şans verilmeli.

14 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde lakap takmak: İletişim kurmak istediğimiz kişilere kendi isimleriyle hitap etmeme iletişimin engellenmesine neden olabilir.

15 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde ben merkezcilik: İletişim eşit paylaşımı içermelidir; bir tarafın sürekli dinleyici yada konuşmacı olması iletişimi engelleyebilir.

16 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde sen dili kullanmak: Yaşanan bir problemi karşıdaki kişiye suçlayıcı ve yargılayıcı cümlelerle iletmek, kişinin kendini savunmasına ve iletişimin kopmasına neden olabilir.

17 İLETİŞİM ENGELLERİ İletişimde duyarsız davranmak: Duruma yada kişiye karşı duyarsız ilgisiz yaklaşmak iletişimin derinleşmesini engelleyebilir. Empati kurmayı engeller.


"İLETİŞİM ENGELLERİ. İLETİŞİM Genel anlamda ifade edildiğinde “insanların duygu, düşünce ve bilgilerini diğer insanlarla paylaşmalarına iletişim diyebiliriz.”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları