Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yorumla-Yansıt İfadeleri (YYİ).  Yorumla-Yansıt İfadesi; bir sözü, başka bir şekilde ifade etmektir. Bu ifadenin kullanılmasındaki amaç, öğrencilere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yorumla-Yansıt İfadeleri (YYİ).  Yorumla-Yansıt İfadesi; bir sözü, başka bir şekilde ifade etmektir. Bu ifadenin kullanılmasındaki amaç, öğrencilere."— Sunum transkripti:

1 Yorumla-Yansıt İfadeleri (YYİ)

2  Yorumla-Yansıt İfadesi; bir sözü, başka bir şekilde ifade etmektir. Bu ifadenin kullanılmasındaki amaç, öğrencilere dinlendiğimizi göstermektir.  YYİ öğretmenlerin öğrencileri daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktır.  YYİ; öğrencinizi dikkatli bir şekilde dinleyip gözlemlediğinizi, öğrencinin ifade ettiği durumu ve bu durumda kendisini nasıl hissettiğini anladığınızı gösterir.

3  YYİ; sadece duyulan kelimeleri tekrar etmek değildir.  YYİ, öğrencilerinin kelimelerinin, davranışlarının ruh halinin size ne ifade ettiği ile ilgili sizin en iyi tahmininizdir. Bu şekilde öğrencinin ne demek istediğini, kendisini nasıl hissettiğini anladığınızı gösterebilir

4  Kararlarınız ve varsayımlarınız öğrencilerinizi yanlış anlamanıza neden olabilir.  YYİ kullanmak, öğrencinin sözlerinin ve davranışlarının ne anlam ifade ettiğini anlamınızı sağlar.  Bu güven oluşturmak ve yakınlık kurmak için önemli bir etkendir.

5  YYİ soru değil düz cümledir.  Siz öğrencinin duygu ve düşüncelerini yorumladıktan sonra öğrenciniz yorumunuzun doğru olup olmadığını “evet” ya da “hayır” yanıtıyla doğrular.  Aslında yanıt, kapalı uçlu soruların yanıtı ile aynıdır.  YYİ ile amacımız, tahminimizin doğru olduğunu göstermek için öğrenciden “evet” yanıtını almaktır.  Sesinizin tonunu cümlenin sonunda yükseltmek soru gibi algılanmasına yol açabilir; oysa YYİ bir soru değil, doğrulamadır.

6 Öğrencinin ne demek istediğini açıklayan üç tür YYİ vardır.  Durum/Olay: Olayın (ne olduğunun) tekrarlanmasıdır.  Duygu Öğrencinin sözlü veya sözsüz olarak ifade ettiği duygularının kendisine geri iletilmesidir.  Görüş: Öğrencinin sözlü ya da sözsüz olarak ifade ettiği görüşünü kendisine geri iletilmesidir.

7 YYİ Üç Adımda Oluşturulur:  Dikkatle dinlemek ve gözlemlemek  Durum, duygu ya da görüşten birini açıklamak için karar vermek  Gözlemlerinizi anlatarak tahmin yürütmek

8 Örnek: Öğrenci: “okulda kravat takmaktan (ya da önlük giymekten) hoşlanmıyorum, bu çok saçma” Öğretmen:  Durum/Olay: Okulda kravat takmak (ya da önlük giymek) istemiyorsun.  Duygu: Kravat takmak seni sıkıyor.  Görüş: Kravat takmanın gereksiz olduğunu düşünüyorsun.

9 YYİ Yönerge: Aşağıdaki karşılıklı konuşmalarda kullanılabilecek YYİ yazınız. 1. Öğrenci: “Bugün futbol sahasında top oynama sırası bizim sınıfındı. Söyledik ama sahadan çıkmadılar, ben de kızdım, topu dışarı attım.” 2. Öğrenci: “Ben ona kötü bir şey yapmadım ki, şaka yaptım!” 3. Öğrenci: “Bana şişko deyip duruyor, sınıftakiler de gülüyor. Ben de kızıyorum.”

10 4. Öğrenci: “Okula cep telefonu getirmek yasak mı? Ben bilmiyordum.” 5. Öğrenci: “Derste sürekli arkadaşlarımla konuşmuyorum ki! Ya aklıma bir şey geliyor ya da anlamadığım bir şeyi soruyorum.” Öğrenci: “…………. Bana hakaret etti.” 7. Öğrenci: “Öğretmenim biliyor musunuz? Umut beni takıma aldı, üstelik bir de gol attım.”

11 YYİ Durum/Olay:Yani sorun………………………………………… Aslında ……………………….. olduğunu söylüyosun. Duygu: Sanki sana………………………….. gibi geliyor. ……………………………………… hissediyorum. ……………………………………… görünüyorsun. Seni dinlerken ………………………hissediyorum. Görüyorum ki …………………………………….. Görüş:……………………………………….. düşünüyorum. ………………………………………. İnanıyorsun. Öyle görünüyor ki ……………………. İnanmışsın. Amacın …………………………………………….. Yani sana göre …………………………………….. (yapmak)/…………..(yapmamak) istiyorsun. ………………………………………… umuyorsun.

12 Örnekler:  Durum/Olay: Annenin seni buna zorladığını söylüyorsun  Duygu: Kendini yetersiz hissediyorsun.  Görüş: Seni diğerlerinden ayırdığını düşünüyorsun.


"Yorumla-Yansıt İfadeleri (YYİ).  Yorumla-Yansıt İfadesi; bir sözü, başka bir şekilde ifade etmektir. Bu ifadenin kullanılmasındaki amaç, öğrencilere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları