Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GELİŞİM İLKELERİ Prof. Dr. Kurtman ERSANLI. GELİŞİM İLKELERİ 1. Gelişim Bir Plana Göredir. 2. Gelişim Bireyseldir. 3. Gelişimde Uygunluk ve İşbirliği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GELİŞİM İLKELERİ Prof. Dr. Kurtman ERSANLI. GELİŞİM İLKELERİ 1. Gelişim Bir Plana Göredir. 2. Gelişim Bireyseldir. 3. Gelişimde Uygunluk ve İşbirliği."— Sunum transkripti:

1 GELİŞİM İLKELERİ Prof. Dr. Kurtman ERSANLI

2 GELİŞİM İLKELERİ 1. Gelişim Bir Plana Göredir. 2. Gelişim Bireyseldir. 3. Gelişimde Uygunluk ve İşbirliği İçinde Olur. 4. Gelişimin Önceden Bilinebilen Belli Bir yönü ve Hızı Vardır. a. Gelişim Baştan Ayağa Doğrudur. b. Gelişim İçten Dışa Doğru Doğrudur. c. Gelişimin Yönü Genelden Özele Doğrudur. d. Gelişim Basitten Karmaşığa Doğrudur. e. Gelişimin Hızı Her Zaman Aynı Değildir. 5. Gelişim Dönüşümlü Olmaktadır. 6. Gelişim Aynı Evrelerden Geçerek ve Bir Bütünlük İçinde Gerçekleşir. 7. Gelişimde Kritik Dönemler Vardır

3 GELİŞİM ALANLARI Gelişim süreci (1) Doğumdan önceki dönem (2) Doğumdan sonraki dönem a) Bedensel gelişim, b) Bilişsel gelişim, c) Sosyal gelişim, d) Duygusal gelişim, e) Dil gelişim, f) Kişilik gelişim, g) Ahlak gelişimi olarak inceleyebiliriz. Gelişim alanlarına göre gelişim a) Bebeklik, b) Çocukluk, c) Gençlik, d) Yetişkinlik e) Yaşlılık dönemi olarak adlandırılmaktadır.


"GELİŞİM İLKELERİ Prof. Dr. Kurtman ERSANLI. GELİŞİM İLKELERİ 1. Gelişim Bir Plana Göredir. 2. Gelişim Bireyseldir. 3. Gelişimde Uygunluk ve İşbirliği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları