Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ"— Sunum transkripti:

1 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
1993 yılında kuruldu. İlk mezunlarını 1997 yılında verdi. Yüksek Lisans ve Doktara programları 1996 yılında başladı.

2 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Lisans Programı: Öğrencilere 4 yıllık öğrenim süresince bilgisayar yazılımı, bilgisayar donanımı ve bilgisayar ağları alanlarına giren dersler verilmektedir. Bunlara ek olarak, matematik, fizik, ingilizce, ve ekonomi gibi dersler de tüm lisans öğrecilerimize verilmektedir. Mezuniyet yılında ise öğrenciler 5 teknik seçmeli derse ek olarak bir de mezuniyet projesi hazırlamak zorundadırlar. Mezuniyet projesi, bir yılda tamamlanacak şekilde iki dönem içinde verilmektedir.

3 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
1. Yıl Dersleri Güz Dönemi CMPE101 MATH151 ENGL191 PHYS101 MATH163 GEED111 Bahar Dönemi CMPE112 MATH152 ENGL192 PHYS102 HIST280/299 GEED112

4 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Akademik ve Yönetsel Personel Bölümümüzde, Rusya, Fransa, Filistin, Hindistan, Türkiye ve KKTC uyruklu 24 tam zamanlı doktoralı Öğretim Üyesi bulunmaktadır. Öğretim Üyelerimiz, 3 Profesör, 7 Doçent, 14 Yardımcı Doçent’ den oluşmaktadır. 10’ü Doktora, 11’si Yüksek Lisans olmak üzere toplam 21 Araştırma Görevlimiz vardır. 1 sekreter, 1 idare memuru, 3 teknisyen ve sekreterlik işlerine yardımcı olan 1 öğrenci asistanımız vardır.

5 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Şubat 2007 itibarıyle, bölümüze kayıtlı 672 öğrenci bulunmaktadır (Lisans + Yüksek Lisans + Doktora). Bölümümüz 24 Öğretim Üyesi ve 672 öğrencisi sayısı ile, Üniversitemizde, KKTC’de ve Türkiyedeki üniversiteler içinde en büyük bölüm olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Hafta içi (8:00-17:00 arası) ve hafta sonu saat 17:00-21:00’e kadar bilgisayar laboratuvarları açık tutulmaktadır (öğrenci operatörlerin denetiminde). Hafta içi ders aralarında öğrencilerimizin çalışabileceği bir kütüphanemiz bulunmaktadır. Burada, mevcut olan “access point” sayesinde, isteyen öğrencilerimiz laptopları ile internete kablosuz olarak bağlanabilmektedir.

6 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Bölümün İmkanları: Öğrencilerimize, toplam 14 adet yazılım ve donanım laboratuvarı ile hizmet vermekteyiz. 4 adet Genel Bilgisayar Laboratuvarı 2 UNIX Laboratuvarı 1 Proje Laboratuvarı 2 Multimedia (Çokluortam) Laboratuvarı 2 Mantıksal Tasarım Laboratuvarı 1 Mikroişlemci Laboratuvarı 1 Devreler ve Elektronik Laboratuvarı 1 Lisansüstü Araştırma Laboratuvarı Ayrıca, 4 sınıfımız interaktif olarak ders verilmek üzere düzenlenmiştir.

7 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
İş Olanakları: Lisans eğitimi sonunda başarılı olan öğrencilere "Bilgisayar Mühendisi" B.S. diploması verilmektedir. Bölüm mezunları, Sistem çözümleyici Uygulama programcısı Bilgi işlem merkezlerinde yönetici mühendis Veri tabanı yönetmeni gibi görevler alabilirler Ayrıca, üniversitelerde Öğretim Elemanı olarak akademik yönde ilerlerken eğitim ve öğretime katkıda bulunup, bilimsel çalışma ve araştırma yapma şansını da elde edebilirler.

8 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Güncel Araştırma Konuları: ATM ağı Çokluortam tasarımı Yapay zeka Uzaktan eğitim Parallel işletim Uzman sistemler Bulanık mantık ve sinir ağları İnternet programlama Bilgisayar ağları

9 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Bölümümüz öğretim üyeleri, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK için proje önerisi yapmakta ve yürütmektedirler. Ayrıca, bölümümüzdeki öğretim üyeleri uzman oldukları alanlarda yayın yapmakta ve çeşitli konferanslarda bildiri sunmaktadırlar. ( : 64 SCI/SCI-E yayın, 71+ konferans bildirisi)

10 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
MEZUNLARIMIZIN ÇALIŞTIKLARI YERLER 1) Cüneyt Çerkez – SIEMENS (Türkiye Genel Müdürü) 2) Esra Kadıoğlu – PhD öğrencisi, Univ. Of Minnesota, ABD 3) Mert Oruz – Arkas Holding (bilgi teknolojileri direktörü) 4) Kemal Gürkan Erenel -Türksat International Sattelite Operator 5) Gözde Akalın – Netaş 6) Gökçe Alacadağlı -Ericsson AB Business Unit Global Services SE , Stockholm / İSVEÇ 7) Serhan Alkaya -KoçSistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

11 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
MEZUNLARIMIZIN ÇALIŞTIKLARI YERLER 8) Ali Saygıvar – Yapı Kredi, Gebze 9) Raza Azmi – ATCSC, Kuveyt (ağ sistem sorumlusu) 10) Muhammed Shubrati – Lucent, Suudi Arabistan (ağ müh) 11) Muhammed Shaheen – ITQAN, Abu Dabi (teknik danışman) 12) Boran Gazi – Sheffield Hallam University , İngiltere 13) Önsen Toygar – Öğretim üyesi,DAÜ

12 BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Daha Fazla Bilgi İçin: E-posta: Telefon: +(90) Faks: +(90) Web adres:

13 İlginiz için teşekkürler.
Güz döneminde görüşmek üzere...


"BİlGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları