Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü."— Sunum transkripti:

1 T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü

2 TARİHÇE Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü, Bilecik Üniversitesi Mühendislik Fakültesine bağlı olarak 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5662 sayılı kanun uyarınca kurulmuştur. Bölümümüze lisans için 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci alınmaktadır.

3 MİSYON Akademik/idari personel ve fiziki alt yapısını tamamlayarak mühendislik kriterleri çerçevesinde akredite olma yolunda ilerleyen; araştırma-geliştirme ve uygulama alanlarındaki faaliyetleri ile alanında bilimsel çalışmalar yürüten, ilgili kamu ve özel kuruluşlar ile işbirliği yapan, ortak projeler üreten ve sorunlarına çözüm arayan; takım çalışmasına uyumlu, çevresel değerlere duyarlı, iletişime ve eleştiriye açık, rekabetçi, esnek ve kendine güvenen Makina ve İmalat Mühendisleri yetiştiren bölüm olmaktır.

4 VİZYON Türkiye’ de mühendislik alanında ilk ve tek bölüm olmanın sorumluluğu ile nitelikli akademik/idari kadrosuyla, nitelikli bilimsel araştırma ve projeler üreten üstün, nitelikli Makine ve İmalat Mühendisleri yetiştiren bölüm olmaktır. Makina ve İmalat Mühendisliği her türlü mekanik sistemin, makinanın, makina elemanlarının belirli kriterler çerçevesinde tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonları kuran, geçerli fiziksel kurallar içinde test eden, malzeme seçimi, kalite kontrolü, fabrika planı ve üretim planlaması, nakliye, çalışanlarının denetimi ve ekonomik analiz gibi kavramları hesaba katarak nasıl üretileceği üzerinde çalışan Mühendislik bilimidir.

5 ÇALIŞMA ALANLARI Makina ve İmalat Mühendisi, bir ürünün tasarımından başlayarak ürün ortaya çıkana kadar geçirdiği evrelerin tümünde görev alabilir. Üretim sistemlerinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi yanında, ürün geliştirme, kalite kontrol, üretim, montaj bölümlerinde çalışabilirler, üretim işlem ve süreçlerinin tasarımı ve yürütülmesinde görev alabilirler. Tüm üretim bölümlerinin idaresinde görev alabilir. Bölüm mezunların çalışabileceği sektörlerden bazıları şunlardır: Mühendislik ofisleri, Araştırma geliştirme laboratuarları, Otomotiv Sanayi, İmalat sanayi, İnşaat sektörü, Kimya sanayi, Enerji, Tekstil sektörü ve Seramik sektörü sayılabilir.

6 Makina ve İmalat Mühendisliği Bölümü ders programı ve içerikleri Türkiye ekonomisinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Avrupa (Erasmus-Socrates) ve ABD (ABET) eğitim programı ve yetkin mühendislik ilkeleri doğrultusunda geliştirilmiştir.

7 BÖLÜM BİLGİLERİ Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümünde lisans programında 4 yıllık eğitim-öğretim süresi boyunca toplam 140 kredi ve 240 AKTS ders alınmaktadır ve her biri en az 20 iş günü olmak üzere iki dönem staj yapılmaktadır. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı itibari ile bölümümüzde 123 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.

8 Erasmus : Bölümümüz, öğrencilerine Universidad Jaen (İspanya), University of Technology and Life Sciences (Polonya) ve Riga Technical University (Letonya)’de Erasmus değişim programı çerçevesinde eğitim görme imkanı sunmaktadır. BÖLÜM BİLGİLERİ

9 Bölümümüzde 1 adet TUBİTAK, 1 adet BEBKA, 1 adet DPT ve 4 adet BAP olmak üzere toplamda 7 adet proje yürütülmektedir. BÖLÜM BİLGİLERİ

10 Bölümümüzde eğitim amaçlı kullanılan Üretim Atölyesi, CNC Atölyesi, Döküm Atölyesi, Metroloji (Ölçme) Laboratuarı, Kaynak Atölyesi, Malzeme Test Laboratuarı, Bilgisayar Laboratuarının yanı sıra, Üniversitemizde ileri teknoloji Merkezi Araştırma Laboratuarı da bulunmaktadır. BÖLÜM BİLGİLERİ

11 Bölümümüzde 1 Profesör, 3 Yardımcı Doçent ve 3 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır. BÖLÜM BİLGİLERİ

12 BÖLÜM BAŞARILARI Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Nurcan Çalış Açıkbaş ile Araş. Gör. Oğuzhan Demir, SERES'2011, II.Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Pigment Konferansında "Production of high z SiAlON-TiN composites with crystalline intergranular phase", başlıklı çalışmaları ile en iyi poster ödülünü kazanmışlardır.

13 Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanlarından Arş. Gör. Emre ESENER'in "Effects of aging parameters on formability of 6061-O alloy“ başlıklı makalesi ICFG (International Cold Forging Group) tarafından hazırlanan 2009-2010 Türkiye ulusal raporuna ülkemizden seçilen 8 makale arasına girmiştir. BÖLÜM BAŞARILARI

14 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. Yrd. Doç. Dr. Hasan YAMIK Bilecik Üniversitesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı


"T.C. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları