Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.bsm.gov.tr. RAHİM AĞZI KANSERİ RAHİMİN GÖREVİ NEDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.bsm.gov.tr. RAHİM AĞZI KANSERİ RAHİMİN GÖREVİ NEDİR."— Sunum transkripti:

1 www.bsm.gov.tr

2 RAHİM AĞZI KANSERİ

3 RAHİMİN GÖREVİ NEDİR

4 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR Kadınlarda rahmin alt bölümünde görülen, belirtileri gizli kalabilen ve taramalarda yakalanan çok sık görülen bir kanser türüdür Kanserli ServiksNormal Serviks

5 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR  Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür.  Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kişi rahim ağzı kanserine yakalanmakta ve yakalananların yarısı ölmektedir.

6 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR  Genellikle 40 yaşın üzerinde ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilir.  Çok ve değişik kişilerle ilişkiye girenlerde hastalık daha sık görülmektedir.

7 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ BELİRTİLERİ NELERDİR  Hastalık ileri aşamalara kadar basit bir akıntı dışında belirti vermeyebilir.  Düzensiz kanamalar veya ilişki esnasında ortaya çıkan kanamalar ve ağrı şeklinde belirti verebilir.  İlerlemiş vakalarda durdurulması zor kanamalar ortaya çıkabilir.

8 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR Rahim ağzı kanseri tanısında PAP-SMEAR adı verilen test yapılır. Bu testte rahim ağzı ve buradan dökülen hücreler bir fırça yardımıyla alınarak incelemeye gönderilir

9 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ YILDA BİR KEZ PAP-SMEAR TESTİ YAPTIRILMALIDIR PAP- SMEAR testi birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarında yaptırılabilir.

10 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HASTALIK NASIL İLERLER  Hastalık sinsice ilerler  Akıntı ve kanama dışında belirti vermeden ilerleyip lenf yoluyla vücuda yayılabilir.  Tümör kitlesi büyüyüp, idrar yollarına bası yaparak böbreklerin iflasına neden olabilir

11 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HASTALIK NASIL SONUÇLANIR  Hastalık erken teşhis edilmişse tedavisi mümkündür. Bu nedenle tarama testlerinin önemi büyüktür.  Lenf yoluyla yayılım gerçekleşmişse tedavi şansı düşüktür. Sağkalım oranı hastalığın hangi aşamada yakalandığı ile ilişkilidir.  İleri aşamada yakalanmışsa sağkalım oranı düşüktür.

12 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HASTALIĞIN TEDAVİSİ VAR MIDIR  Lenf yoluyla yayılım gerçekleşmediği sürece ameliyatla kitlenin çıkarılması tam bir iyileşme sağlar  Yayılım gerçekleşmişse radyoterapi uygulanır

13 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ AŞILAMA  9 ile 26 yaş arasındaki kadınların halinde hastalığa yakalanma olasılığını yüzde 80 azaltır  Türkiye için en ideal aşı yaptırma dönemi11-12 yaş aralığıdır  Aşı:  İlk dozu takiben  İkinci ay da ikinci doz  6. ayda son doz olmak üzere 3 kez yapılır.

14 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Teşekkürler


"Www.bsm.gov.tr. RAHİM AĞZI KANSERİ RAHİMİN GÖREVİ NEDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları