Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgi? Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgi? Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek,"— Sunum transkripti:

1 Bilgi? Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek,
İnsan zekâsının çalışması sonucu ortaya çıkan düşünce ürünü,

2 Teknoloji? İnsanoğlunun tasarlayarak ürettiği ya da uygulamaya koyduğu faydalı, faydasız veya zararlı her türlü aletler ve araçlardır.

3 Bilişim Teknolojileri (BT) Nedir?
Bilişim Teknolojileri, bilgiye ulaşılmasını ve bilginin oluşturulmasını sağlayan her türlü görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlardır.

4 Bilgi Teknolojilerinin Amaçları
Bilgiye kolay ulaşmayı sağlamak Maliyeti azaltmak

5 Bilgi Teknolojilerinin Amaçları
Hayatımızı kolaylaştırmak Hızlı haberleşmeyi sağlamak

6 BİT Kullanım Alanları Sağlık Eğitim Günlük Yaşam Mühendislik İletişim
Sahne Sanatları Sinema, Tiyatro Üretim Sanayi Uçak ve Uzay Sanayi Ticaret & Bankacılık

7 Hasta kayıt işlemlerinde Bilgisayarlı Tomografi
SAĞLIK ALANINDA Hasta kayıt işlemlerinde Bilgisayarlı Tomografi

8 EĞİTİM ALANINDA Eğitim Yazılımları Uzaktan Eğitim

9 İLETİŞİM ALANINDA Görüntülü Konuşma Video Konferans Elektronik Posta

10 BANKACILIK ALANINDA POS Cihazı

11 HAVACILIK ALANINDA Uçak Simulatörü

12 MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK ALANINDA
Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim

13 BİLGİSAYAR KULLANIMI VE SAĞLIK

14

15

16

17 BT KULLANIMI VE SAĞLIK

18

19 BİLGİ TOPLUMU NEDİR? Ekonomisi bilgiye dayalı toplumlar
bilgi toplumlarıdır

20 DİGİTAL VATANDAŞ Dijital vatandaş teknolojiyi kullanırken
Ahlaki davranan, Teknolojiyi kötüye kullanmayan Dijital dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru öneren insanlardır.

21 BİLİŞİM OKUR YAZARI KİMDİR?
Bilişim okur-yazarının bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bir bilgiye sahip olması yeterlidir; kişisel bir bilgisayarı klasikleşmiş bir takım işler için kullanabilir, yapmak istediği iş için hangi uygulamayı ya da donanımı kullanacağını seçebilir. Bir sistemin arka planda nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmez, sadece işine uygun uygulamayı bulabilmesi ve kullanabilmesi yeterlidir.

22 BİLİŞİM SUÇLARI

23 BİLİŞİM SUÇU NEDİR? Bilgisayar, Çevre birimleri, Pos makinesi, Cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenilen suçlardır.

24 Bilişim Suçlarına Örnekler:
Başka bir kişinin bilgisayarındaki verilere casus yazılımlar veya virüsler vb. ile ulaşma ve erişilen bilgisayarlardaki verileri, gezilen siteleri, bilgisayar içeriğindeki bilgilerin işe yarayan kısımlarını öğrenme. Bilgisayar teknolojisi kullanarak başka bir kişinin sistemine sızıp bu bilgisayardaki bilgilerin silinmesi, yok edilmesi ve değiştirilmesi.

25 Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık :
Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması. Kart bilgilerinin temin edilme yöntemleri: Manyetik kopyalama cihazları vasıtasıyla alışveriş yada ATM makinelerinin kullanımı sırasında. Alışveriş sırasında kart bilgilerinin izlenmesi yöntemiyle. İnternet üzerinde bulunan online alışveriş sitelerinin kayıtları elde edilerek buradaki kart sahiplerinin spam mail yoluyla kandırılması suretiyle. İnternet üzerindeki sohbet kanallarından.

26 Bilişim Suçları: Başkalarının adına göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme. Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak. İnternet üzerinden yasa dışı yayın yapma Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, kumar oynanması için yer ve imkan sağlamayı içeren internet sitelerinin oluşturulması ve yayınlanması.

27 Bilişim Suçları: Kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı yasa dışı yöntemlerle kopyalanması, çoğaltılması, satılması, dağıtılması. Vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı olarak terör içerikli internet sitelerin hazırlanması ve yayınlanması.

28 Telif Hakkı Telif hakkı, herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Kısaca, orijinal bir yapıtın, eserin kopyalanmasına veya kullanılmasına izin vermeme hakkıdır. Telif hakkı, genellikle belirli bir süre için geçerlidir. Sembolü çember içinde bir "C" harfidir, © harfi üzerinde bulunduğu yapanın telif haklarının korunduğunu belirtir ve İngilizce "copyright" kelimesini ifade eder.

29 Bilişim Suçları: /msn bilgilerini hackleme (çalma), internette kullandığınız hesaplarınızın şifrelerinin izinsiz olarak ele geçirilmesi ve bu şifreyle hesabınıza girilmesi durumunda, Bir yıla kadar hapis cezası. Şayet hesabınızın şifresi değiştirilmiş ya da tamamen silinip hesaba giriş engellenmişse bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunabilir.

30 Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

31 BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ
1. Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikâyetlerinizi adlı ihbar adresine bildirebilirsiniz. 2. Şahsınız ile ilgili şikâyetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikâyetçi olabilirsiniz.

32 BİLİŞİM SUÇLARI İLE İLGİLİ OLARAK MAĞDUR OLMADAN ÖNCE YAPILABİLECEKLERİNİZ
Güvenlik yazılımları kullanın. Tanımadığınız kimseler ile bağlantı kurmayın. Tanımadığınız kişilerle kesinlikle dosya paylaşımı yapmayın. İnternette veya chat ortamında kesinlikle kendinizle ilgili bilgi vermeyin. (isim, adres, telefon..) Okuduğunuz her şeyin doğru olamayacağını unutmayınız!! Bilgisayarınızı tanımadığınız kişilere kullandırmayın. Güvenli şifre kullanın. Korsan yazılım kullanmayın. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.


"Bilgi? Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları