Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİŞİM SUÇLARI ve ALINACAK TEDBİRLER. Bilişim Suçu Nedir? Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİŞİM SUÇLARI ve ALINACAK TEDBİRLER. Bilişim Suçu Nedir? Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması."— Sunum transkripti:

1 BİLİŞİM SUÇLARI ve ALINACAK TEDBİRLER

2 Bilişim Suçu Nedir? Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenen suçlardır.

3 Bilişim Suçu Bir kişiye ait e-posta veya kullanıcı bilgilerini ele geçirmek, değiştirmek veya silmek bilişim suçudur.

4 Bilişim Suçu Bir kişi veya kurum adına sahte e-posta/profil/hesap oluşturmak suçtur. Bu sahte hesapları kullanarak çeşitli paylaşımlar yapmak suçtur.

5 Bilişim Suçu Sahte alışveriş siteleri kurarak kullanıcıları dolandırmak. Satışı yapılan ürünlere ait yanlış bilgiler verme. Müşteriye vaat edilen ürün yerine farklı ürün göndermek.

6 Bilişim Suçu Sosyal ağlarda ve internet sitelerinde başkasına ait fotoğraf, video veya eserleri izinsiz paylaşmak.

7 Bilişim Suçu İnternetten insanların kredi kartı bilgilerini ele geçirmek.

8 Bilişim Suçu Başkasına ait bilgisayara, wifi ağına veya sisteme izinsiz girmek, bilgileri kopyalamak, silmek veya değiştirmek.

9 Bilişim Suçu Sosyal ağlarda, internet sitelerinde kişi ya da kuruluşa hakaret, küfür etmek veya aşağılayıcı ifadeler kullanmak.

10 Bilişim Suçu Telefon, e-posta ve çeşitli iletişim araçları kullanarak kişilerden kredi kartı bilgileri istemek. Tehdit veya şantaj yoluyla insanlardan para istemek.

11 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler

12 Lisanssız yazılımlar ve içerikler (müzik, resim, fotoğraf video vs.) kullanılmamalı. Güvenilir olmayan programlar yüklenmemeli.

13 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler Bilgisayar sistemini korumaya yönelik antivirüs, güvenlik duvarı gibi yazılımlar kullanın ve mümkün olduğunca güncellemeleri yapılmalı.

14 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler Telefon, e-posta gibi yollarla kişisel bilgileri (ad, soyad, adres, telefon gibi), parolaları isteyenlere itibar edilmemeli.

15 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler Sosyal ağlarda veya internet sitelerinde kişi veya kurumlara karşı küfür, hakaret veya aşağılayıcı sözler kullanılmamalı. Sosyal ağlarda veya internet sitelerinde Türkçe’mizi en güzel şekilde kullanmalıyız.

16 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler Kimsenin e-posta veya facebook, twitter hesaplarına giriş yapmaya, şifresini tahmin etme yoluyla ele geçirmeye çalışmayın! Sahte hesaplar oluşturmayın ve bu hesapları kullanarak paylaşımlar yapmayın!

17 Bilişim Suçlarına Karşı Alınabilecek Tedbirler Başkasına ait interneti izinsiz olarak kullanmamalı. Hiçkimsenin bilgilerini silmeyin, değiştirmeyin veya kopyalamayın!

18

19 Kişisel Şifreler İle İlgili Öneriler Kişisel şifreler kesinlikle en yakınımız olsa dahi kimse ile paylaşılmamalı! Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanılmamalı! Şifreler hiçbir yere not edilmemeli! Şifreler belirli aralıklarla mutlaka değiştirilmeli. Şifrenizi sosyal ağlar ve internet siteleri aracılığı ile kimseye verilmemeli!

20 Bilişim Güvenliği İçin Güvenli Şifre Oluşturma Şifrelerde kişisel bilgilere yer verilmemeli. Örneğin, isim,soyisim, doğum tarihi veya kimlik numarası şifrelerde kullanılmamalı. Şifreler: ali2001(isim ve doğum tarihi) 32423526655 (TC kimlik numarası) gibi şifreler kullanılmamalı.

21 Şifreler ardışık sayılar veya ardışık harflerden oluşmamalı. Örneğin; 123456, 1234, abcd gibi olmamalı. Tahmin edilmesi kolay ve klavyede yanyana bulunan tuşlar kullanılmamalı. Örneğin; qwerty, asdf gibi. Bilişim Güvenliği İçin Güvenli Şifre Oluşturma

22 En Çok Tercih Edilen Şifre 123456 Araştırmacılar, bir müzik dinleme sitesinde yer alan 32 milyon şifreyi incelediler. Araştırmanın sonucuna göre kullanıcıların en çok 123456 şifresini tercih ettiği ortaya çıktı.

23 ‘123456’lı Emniyet Şifresi Olur mu? Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün dijital verilerini sakladığı sistemlerin şifrelerinden birinin “123456” olduğu, emniyet sitesini çökerten hacker grubu tarafından ortaya çıkarıldı ve sistemdeki tüm bilgiler çalındı.

24 Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır? Şifreler en az 7 basamaklı olmalı. Hem büyük harf hem de küçük harf kullanılmalı Rakamlar kullanılmalı (0…9) Noktalama işaretleri kullanılmalı (.,; gibi) Özel karakter kullanılmalı (-!+? gibi) Güvenli Şifre örneği; Neo.2756+

25 Şifrelerin Kırılma Süreleri Uzunluk: 6 karakter Küçük harf: 10 dakika Küçük harf ve büyük harf: 10 saat Küçükharf + büyük harf + rakamlar + sembol: 18 gün

26 Şifrelerin Kırılma Süreleri Uzunluk: 7 karakter Küçük harf: 4 saat Küçük harf + büyük harf: 23 gün Küçük harf + büyük harf + rakamlar + sembol: 4 yıl

27 Şifrelerin Kırılma Süreleri Uzunluk: 8 karakter Küçük harf: 4 gün Küçük harf + büyük harf: 3 yıl Küçük harf + büyük harf + rakam + sembol: 463 yıl

28 Şifrelerin Kırılma Süreleri Uzunluk: 9 karakter Küçük harf: 4 ay Küçük harf + büyük harf: 178 yıl Küçük harf + büyük harf + rakam + sembol: 44,530 yıl

29 Bunları Unutmayın! İnternet ortamında işlenilen suçlardan (hakaret,küfür,şifre çalma gibi) dolayı polisler tarafından takip yapılabilir. İnternet ortamında işlenen her suç yıllar sonra olsa bile ortaya çıkarılır. İnternette kimin ne zaman ne yaptığı tek tek kayıt altına alınmaktadır. Bir bilişim suçundan dolayı mağdur olunursa mutlaka 155 Polis İmdat Hattı aranmalıdır.

30 Aşağıdakileden hangisi daha güvenilir bir şifredir? A) ahmet2004 B) htrml C) 1234567 D) g.5+57!r E) n,K45!gl4


"BİLİŞİM SUÇLARI ve ALINACAK TEDBİRLER. Bilişim Suçu Nedir? Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları