Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bitki hücresi Hayvan hücresi Organizma SistemOrganDoku HÜCRE Temel kısımları ÇekirdekSitoplazma Hücre zarı birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur birleşerek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bitki hücresi Hayvan hücresi Organizma SistemOrganDoku HÜCRE Temel kısımları ÇekirdekSitoplazma Hücre zarı birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur birleşerek."— Sunum transkripti:

1 Bitki hücresi Hayvan hücresi Organizma SistemOrganDoku HÜCRE Temel kısımları ÇekirdekSitoplazma Hücre zarı birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur 2 çeşittir Canlılık olayları gerçekleşi r Hücreyi korur Hücreyi yönetir Enerji üretir Protein üretir Hücre içi sindirim yapar Atık maddeleri depo eder Hayvan hücrelerinde bölünmeyi sağlar Bitki hücrelerine yeşil renk verir Mitokondri Ribozom Lizozom Koful Sentrozom Kloroplast

2 HÜCRE Hücre;Canlının en küçük yapı taşıdır.Bütün canlılar hücreden yapılmıştır.Hücre,gözle görülemeyecek kadar küçüktür.Mikroskop ile görülebilir. Hücre,bitki ve hayvan hücresi olmak üzere ikiye ayrılır.

3 HÜCRENİN BÖLÜMLERİ Hücre, üç ana bölümden oluşur.Bunlar ; 1)Hücre zarı 2)Sitoplazma 3)Çekirdek’tir

4 HÜCRE ZARI Hücre zarı;hücrenin etrafını saran, 1)Canlı 2)Seçici-geçirgen 3)Esnek’tir. Hücre zarının görevi,hücreyi sararak onu dış etkenlerden korumak,madde giriş-çıkışını sağlamak ve hücreye şeklini vermektir.Hücre zarı karbonhidrat,protein ve yağlardan oluşur. Not;Bitki hücrelerinde hücre zarının dışında selülozdan oluşmuş bir de çeper vardır.Buna hücre duvarı ya da hücre çeperi denir.

5 SİTOPLAZMA Sitoplazma;hücre zarı ve çekirdeğin arasını dolduran, %90 ı su olan jöle biçimde canlı bir yapıdır.İçinde çeşitli görevleri olan küçük yapılar (organcıklar) bulunur.Yarı saydamdır.

6 ORGANELLER Organel; sitoplazmada bulunan ve çeşitli görevleri olan organcığa verilen addır.Organeller,sitoplazma içersinde dağınık olarak,çekirdek üzerinde yapışık veya birbirleri üzerinde yapışık olarak bulunabilirler. Organeller; 1)Mitokondri;Hücrenin enerji ocağıdır.Enerji üretir.Örneğin; Süreyya Ayhan’ın bacak kaslarında çok bulunur.Ayrıca hücre içersinde oksijenli solunum yapar. 2)Lizozom;Hücre içinde atık maddeleri parçalar.Lizozomun zar yapısı bozulursa,hücre kendini sindirir, buna OTOLİZ denir. Lizozom Mitokondri

7 ORGANELLER Endoplazmik Retikulum(E.R);Hücre zarı ve çekirdek arasında tüp borular şeklindedir.Hücre içi madde geçişini sağlar. Koful;Hücre içi atıkları biriktirir.Kofula ayrıca vakuol ve boşluk ta denir. Ribozom;Hücre içinde protein sentezi yapar. Golgi cisimciği; Salgı üreten organeldir. Ter bezleri,Tükürük bezlerinde golgi cisimciği çok fazla sayıda bulunur. (E.R) Ribozom Koful Golgi

8 ORGANELLER Sentrozom;Hücrede bölünmede görevlidir. İğ ipliklerinin oluşmasını sağlar. Sentriolleri de oluşturur. Sadece hayvan hücresinde vardır. Not;Bitki hücresinde sentrozom bulunmaz! Sentriol

9 ÇEKİRDEK Çekirdek;hücrede hayatsal olayların yönetildiği yerdir. Kalıtsal karakterleri (genleri) taşır. Bakteri ve mavi yeşil alglerde çekirdek yoktur. Alyuvarların çekirdeği olmadığı için bölünemez. Çekirdek dört kısımda incelenir.

10 HAYVAN HÜCRESİ VE BİTKİ HÜCRESİ ARASINDAKİ FARKLAR Hayvan Hücresi --- Bitki Hücresi Hücre duvarı-> Yok Var Plastidler -> Yok Var Sentrozom -> Var Yok Koful -> Çok,küçük Az,büyük Not; İnsan vücudu yaklaşık 75 trilyon (75.000.000.000.000) hücreden oluşur. 1 saniyede insan vücudunda yaklaşık 120 trilyon (120.000.000.000.000) canlılık reaksiyonu olur.

11 HÜCRE NEDİR BİLİR MİSİN? Hücre nedir bilir misin? Canlılarda bulunan. En küçük parçamızdır, Canlılık özelliği olan. Hücre nedir bilir misin? Kısımlarını söyleyelim, Zar, sitoplâzma, çekirdek, Bunları hep bilelim.

12 Hücre nedir bilir misin? Yönetim merkezi olan, Buna çekirdek denir, Organelleri yöneten. Hücre nedir bilir misin? Sitoplâzması olan, Burada çeşitli görevleri yapan, Organelleri bulunan.

13 Hücre nedir bilir misin? İşte bazı organelleri, Mitokondri, ribozom, koful, Golgi aygıt ve diğerleri. Hücre nedir bilir misin? Mitokondri enerji üretir. Ribozom ise protein. Endoplazmik retikulum ise Madde taşır her daim

14


"Bitki hücresi Hayvan hücresi Organizma SistemOrganDoku HÜCRE Temel kısımları ÇekirdekSitoplazma Hücre zarı birleşerek oluşturur birleşerek oluşturur birleşerek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları