Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ HAZIRLAYAN : ANIL KUÇ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ HAZIRLAYAN : ANIL KUÇ."— Sunum transkripti:

1 ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ HAZIRLAYAN : ANIL KUÇ

2 Hibrit (melez) elektrikli araçlar, en az iki enerji kaynağı bulunan ve bu enerji kaynaklarından en az birisi elektrik enerjisi olan araçlar olarak tanımlanır.

3 Araçların yavaşlarken veya iniş sırasında kaybettikleri enerjinin bir bataryada depolanarak gerektiğinde araç sürüşü için tekrar kullanılması,hibrit araçların ana fikridir.

4 Bilinen ilk hibrit araç olarak kabul edilen, istenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen araç 1902 yılında “Mixte-Wagen” adıyla 27 yaşındaki Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır.

5 Günümüzde üç farklı tip hibrit otomobil mevcuttur. 1. Paralel Hibrit 2. Seri Hibrit 3. Seri – Paralel Hibrit

6 Elektrikli bir motorun gerektiğinde destek sağladığı benzinli bir motorun ana güç kaynağı olduğu Paralel Hibrit.

7 Seri hybridler, elektrikli araçlar gibi, yalnızca elektrik motorları tarafından sağlanan güçle çalışırlar. Araç elektrik motorundan gelen güçle hareket eder. Benzinli motor yalnızca pilleri şarj eden jeneratöre güç sağlar.

8 Elektrik motoru yalnızca düşük devirlerde kullanılırken, daha yüksek devirlerde benzinli motor ve elektrik motoru birlikte kullanılır.

9 Hibrit araçlarda kullanılan başlıca elektrik motorları; 1. Doğru akım motorları 2. Alternatif akım motorları

10 Bu tip motorlar ilk hibrit araç modellerinde kullanılmıştır. Daha sonra yerlerini daha az bakım isteyen ve daha güvenli diğer motor modelleri almıştır.

11 Başlıca iki ana grupta toplanabilir: Asenkron motorlar (indüksiyon motorları) ve senkron motorlar. Bu motorların asenkron modelleri basit yapılı ve çok ekonomiktir. Senkron modelleri ise, büyük güç gerektiren alanlarda tercih edilir.

12 Hibrit araçlar üretilen elektriğin depolanıp, tekrar kullanılabilmesi için içerisinde birçok pilin bulunduğun batarya bloğuna ihtiyaç duyarlar. Bu pillerin verimliliği hibrit araçların verimliliğini doğrudan etkilemektedir.

13 Hibrit araçlarda kullanılan başlıca pil modelleri; 1. Kurşun asit piller 2. Nikel Kadmiyum piller 3. Nikel Metal piller 4. Lityum İyon piller

14 Diğer şarj edilebilen pillere göre daha yüksek kapasiteli ve daha verimlidir. Hafiftirler ve kendi kendine boşalmaları çok yavaştır. Hafıza etkisi bulunmamaktadır; yani istenildiği zaman şarj edilebilirler.

15  Yakıt tasarrufu  Daha az sera gazı salınımı  Çift motor sayesinde daha yüksek performans  Petrol ve petrol türevi yakıtlara bağımlılığın azalması  Orta-uzun vadede elektrik enerjisi üretiminde alternatif temiz enerji kaynaklardan faydalanma ihtiyacı, artan ARGE yatırımları

16  Satın alma maliyetinin yüksek oluşu  Pil dolayısı ile daha ağır araçlar  Ömrünü dolduran pil değişimi dolayısı ile dönemsel ekstra maliyet

17

18 1. http://honda.com.tr 2. http://www.mercedes-benz.com.tr 3. http://www.toyota.com.tr 4. http://www.elektrikliotomobiller.org 5. Yunus Demirci - Hibrit Araçlarda Elektrik Motoru Denetimi

19


"ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ HAZIRLAYAN : ANIL KUÇ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları