Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALTERNATÖRLER.  Rüzgar türbinin ürettiği mekanik enerjiyi, en az kayıpla elektriğe dönüştürmek için alternatör kullanılır.  Rüzgar türbini alternatörü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALTERNATÖRLER.  Rüzgar türbinin ürettiği mekanik enerjiyi, en az kayıpla elektriğe dönüştürmek için alternatör kullanılır.  Rüzgar türbini alternatörü."— Sunum transkripti:

1 ALTERNATÖRLER

2  Rüzgar türbinin ürettiği mekanik enerjiyi, en az kayıpla elektriğe dönüştürmek için alternatör kullanılır.  Rüzgar türbini alternatörü mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.  Devirleri dakikada 1000-3000 devir olan yüksek hızlı türbinlere yerleştirilen dişli kutularının dönme milleri alternatörü çevirir.

3 Rüzgar türbinlerinde üç çeşit jeneratör kullanılır. • Doğru akım jeneratörü • Senkron Jeneratör • Asenkron Jeneratör

4  Rüzgâr enerjisi tesislerinde kullanılan jeneratörler, alternatif akım veya doğru akım jeneratörleri olabilir.  Burada elde edilen elektrik akımı, yetersiz kalitede alternatif akım veya doğru akım bile olsa, çeşitli güç elektroniği düzenekleriyle şebekeye uygun hale getirilebilir.  Doğru akım jeneratörleri, büyük güçlü rüzgâr enerjisi tesislerinde tercih edilmemektedir. Bunun nedeni, sık bakım gereksinimi ve alternatif akım jeneratörlerine göre daha pahalı olmasıdır.  Doğru akım jeneratörleri, günümüzde sadece küçük güçlü rüzgâr enerji tesislerinde akülere enerji depolamak için kullanılır.

5  Direkt şebekeye bağlantı sistemlerinde, alternatif akım jeneratörlerini oluşturan asenkron veya senkron jeneratörler kullanılmaktadır.

6  Rüzgar Türbinlerinde, en ucuz ve güvenilir olarak asenkron jeneratörler kullanılır. Asenkron jeneratörlerin üstünlükleri aşağıdaki gibi özetlenebilir  Tesisi Ucuzdur  Dönen Kontaklar Yoktur  Başlatma Kolaydır  Şebekeye Bağlantısı Kolaydır  Şebekeye Bağlandığında Salınım Oluşturmaz

7

8  Asenkron jeneratörler, 3 faz asenkron olarak şebeke bağlantılı kullanılırlar.  Bu jeneratörlerin en önemli özelliği ucuz olmasıdır  Rüzgar olduğu zaman; rotor, jeneratörü çevirmeye başlar. Bu durumda jeneratör şebekeden akım çekmez şebekeye akım verir.  Büyük rüzgar türbinlerinde genellikle gerilim değeri 690 V olan üç fazlı(Three Phase) alternatif akım üretilir.  Akım rüzgar türbini yanındaki veya içindeki transformatöre gönderilir.

9  Transformatör, bu gerilimi yerel elektrik şebekesine bağlı olarak 10-30 kV’a yükseltir.  Küçük güçlü rüzgar türbinlerinde, eskiden çok yaygın olarak kullanılan doğru akım (DC) jeneratörleri, günümüzde yerini senkron veya asenkron jeneratörlere bırakmıştır.  Senkron ve Asenkron jeneratörler, doğru akımı alternatif akıma dönüştürebilen güç elektroniği elemanları ile birlikte çalışırlar.  Rüzgar santrallerinin verimi, santralin kurulacağı bölgenin rüzgar rejimine ve türbin tipine uygun jeneratör kullanılmasına bağlıdır.

10


"ALTERNATÖRLER.  Rüzgar türbinin ürettiği mekanik enerjiyi, en az kayıpla elektriğe dönüştürmek için alternatör kullanılır.  Rüzgar türbini alternatörü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları