Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ZELZELE SURESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ZELZELE SURESİ."— Sunum transkripti:

1 1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ZELZELE SURESİ

2 2 اِذَا زُلْزِلَتِ الْاَرْضُ زِلْزَالَهَا ﴿١﴾ 1 YERYÜZÜ (ânîden) korkunç bir depremle sarsıldığı zaman,

3 3 ZELZELE SURESİ وَاَخْرَجَتِ الْاَرْضُ اَثْقَالَهَا ﴿٢﴾ 2 Tüm maddî-mânevî ağırlıklarını çıkarttığı zaman, وَقَالَ الْاِنْسَانُ مَا لَهَا ﴿٣﴾ 3 İnsan der ki: Ne oluyor buna!

4 4 ZELZELE SURESİ يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ اَخْبَارَهَا ﴿٤﴾ 4 İşte o dehşet günü, yeryüzü dile gelip (şahit olduklarını) bir bir haber verecek; بِاَنَّ رَبَّكَ اَوْحٰى لَهَا ﴿٥﴾ 5 Zira senin Rabbin, ona (da emr’ini) vahyetmiştir.

5 5 ZELZELE SURESİ يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ اَشْتَاتًا لِيُرَوْا اَعْمَالَهُمْ ﴿٦﴾ 6 İşte o dehşet günü bütün insanlar, yaptıkları kendilerine gösterilmek üzere darmadağın ve derbeder bir halde toplanacaklar. فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ﴿٧﴾ 7 Kim zerre kadar iyilik yaparsa onu (ilâhi kayıtta) görecektir;

6 6 ZELZELE SURESİ وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿٨﴾ 8 Kim de zerre kadar kötülük yaparsa, onu (ilâhi kayıtta) görecektir.

7 7 SURENİN KİMLİĞİ ZELZELE SURESİ Nuzul Sıra 31 Ayet Sayısı 8 Nuzul Yılı 4 Mushaf Sıra 98

8 8 NÜZUL YERİ

9 9

10 10 ZELZELE SURESİ KONUSU (3) 1. Son Saat’te Yaşanacak bazı olaylar 2. Kıyamet (Yeni Düzenin Kurulması) 3. İlahi Adaletin Tecellisi (Kayıtların gözler önüne serilmesi)

11 11 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ZELZELE SURESİ

12 12 ZELZELE SURESİ اِذَا زُلْزِلَتِ الْاَرْضُ زِلْزَالَهَا ﴿١﴾ 1 YERYÜZÜ (ânîden) korkunç bir depremle sarsıldığı zaman, Son Saatte Yaşanacaklar: Zelzele - Deprem; Son saat depremi – Tüm dünyayı (kainatı) sallayan kozmik bir deprem. Kainattaki sistem sona erecek ve bir değişim ve dönüşüme tabi tutulmasıdır.

13 13 ZELZELE SURESİ وَاَخْرَجَتِ الْاَرْضُ اَثْقَالَهَا ﴿٢﴾ 2 Tüm maddî-mânevî ağırlıklarını çıkarttığı zaman, Yeniden Diriliş için; Yeryüzü Ağırlıklarını Çıkartacak; Kabirde bulunanlar, bulundukları yerden, sorgulanmak için mahşere çıkartılacaktır. Kıyamet günü yerküre içindeki maddi-manevi her şeyi dışarı çıkartacak yani gizli saklı hiçbir şey kalmayacak.

14 14 ZELZELE SURESİ وَقَالَ الْاِنْسَانُ مَا لَهَا ﴿٣﴾ 3 İnsan der ki: Ne oluyor buna! İnsanın hayret ve dehşeti; Hem yeryüzünün sarsılışı, Hem de içinden hayatın yeniden fışkırmasıdır.

15 15 ZELZELE SURESİ يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ اَخْبَارَهَا ﴿٤﴾ 4 İşte o dehşet günü, yeryüzü dile gelip (şahit olduklarını) bir bir haber verecek; بِاَنَّ رَبَّكَ اَوْحٰى لَهَا ﴿٥﴾ 5 Zira senin Rabbin, ona (da emr’ini) vahyetmiştir.

16 16 ZELZELE SURESİ Yeryüzünün Konuşması: Üzerinde yapılan ve şahit olduğu her şeyi o gün haber verecek. Yani gizli saklı hiçbir şey kalmayacak. Başka Konuşacak Olanlar; Cehennem (Kaf 30); Vucut organları (Yasin 65), Deriler (Fussilet 21),

17 17 ZELZELE SURESİ يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ اَشْتَاتًا لِيُرَوْا اَعْمَالَهُمْ ﴿٦﴾ 6 İşte o dehşet günü bütün insanlar, yaptıkları kendilerine gösterilmek üzere darmadağın ve derbeder bir halde toplanacaklar. فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ﴿٧﴾ 7 Kim zerre kadar iyilik yaparsa onu (ilâhi kayıtta) görecektir;

18 18 ZELZELE SURESİ وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿٨﴾ 8 Kim de zerre kadar kötülük yaparsa, onu (ilâhi kayıtta) görecektir.

19 19 Ey insan! Allah’tan hiçbir şeyi saklayamazsın! Yeryüzünü paramparça edip içini dışına çeviren Allah’ı atlatamazsın! Yeryüzünü konuşturup ona gerçeği söyleten Allah’ın gücünü bir düşün! Zaten bunu düşünürsen şu hakikati anlarsın: “Kim zerre kadar iyilik yaparsa onu (ilâhi kayıtta) görecektir. Kim de zerre kadar kötülük yaparsa onu (ilâhi kayıtta) görecektir, EY İNSAN !

20 20 Bu âyetler, İnsan eylemlerinin tümünün kayıt altına alındığını, Hiçbirinin atlanmadığını, Dahası Allah’ın atlatılamayacağını, Unutan ve uyuyan biri olmadığını ifade eder EY İNSAN !

21 21 Öyleyse Ey İnsan, Allah yokmuş gibi düşünme, Allah yokmuş gibi konuşma, Allah yokmuş gibi hareket etme. EY İNSAN !


"1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ZELZELE SURESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları