Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla"— Sunum transkripti:

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
TEBBET (MESED) SURESİ

2 تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١ 1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! مَا اَغْنٰى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿٢ 2 Malı da kazancı da ona hiçbir yarar sağlamayacak! سَيَصْلٰى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿٣ 3 Zamanı gelince tarifsiz bir alevli ateşe (yakıt) olacak! (yaslanacak)

3 وَامْرَاَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿٤
TEBBET (MESED) SURESİ وَامْرَاَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿٤ 4 Karısı da (onun ateşine) odun hamallığı yapacak, فٖى جٖيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿٥ 5 Hem de boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

4 TEBBET SURESİ Nuzul Sıra 19 Ayet Sayısı 5 Nuzul Yılı 3 Mushaf Sıra 111
SURENİN KİMLİĞİ TEBBET SURESİ Nuzul Sıra 19 Ayet Sayısı 5 Nuzul Yılı 3 Mushaf Sıra 111

5 NÜZUL YERİ

6

7 TEBBET SURESİ KONUSU 1. Tevhid’e karşı çıkanların sonu

8 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
TEBBET (MESED) SURESİ

9 TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! Tebbet; Kurudu Kahroldu

10 TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! Ebu Leheb; ‘’Alevin Babası’’. Yanaklarının kıpkırmızı olması veya kızınca yanaklarının al al olmasından dolayı bu lakap takılmıştır.

11 TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! Ebu Leheb ve Kınamanın Konusu; Allah, Ebu Leheb’in temsil ettiği iki güce kahr ve lanet etmektedir. Ekonomik gücü (mal) Toplumdaki sosyal gücü ve otoritesi.

12 TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! İki El (ikinci ayetteki); Mal ve Kazanç’ı ifade eder. Yed – El; insan fiillerini, insan iradesini ve eylemlerini ifade eder. Yed – El; güç, takat (ekonomik güç ve sosyal nufuz, otorite)

13 TEBBET (MESED) SURESİ تَبَّتْ يَدَا اَبٖى لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿١
1 Ebu Leheb’in İki Eli (çifte gücü) kahrolsun, zaten kendisi de kahroldu-kahrolacak! “Ebu Leheb kahrolsun” yerine böyle denilmesinin altında ilâhi şefkat yatmaktadır. Âdetâ; “Ebu Leheb kulumu Benden koparan malı ve kazancı kahrolsun!” denilmiş gibidir. Allah Rasulü’nün çağdaşı olan inkârcılar içinden sadece Ebu Leheb’in Kur’an’a ismen girmiş olmasının altında, Peygamber’e akraba olmanın kişiyi kurtarmaya yetmediği iması da bulunmaktadır.

14 مَا اَغْنٰى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿٢
TEBBET (MESED) SURESİ مَا اَغْنٰى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿٢ 2 Malı da kazancı da ona hiçbir yarar sağlamayacak! سَيَصْلٰى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿٣ 3 Zamanı gelince tarifsiz bir alevli ateşe (yakıt) olacak! (yaslanacak) Faydasız Mal ve Kazanç Acı Son

15 TEBBET (MESED) SURESİ مَا اَغْنٰى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿٢
2 Malı da kazancı da ona hiçbir yarar sağlamayacak! Faydasız Mal ve Kazanç; Malına, kazancına ve gücüne güvenerek kendi kendine yettiğini sanan ve azan kişiye Ahrette, sahip olduğu tüm bu imkanlar hiçbir fayda vermeyecek.

16 TEBBET (MESED) SURESİ سَيَصْلٰى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿٣
3 Zamanı gelince tarifsiz bir alevli ateşe (yakıt) olacak! (yaslanacak) Acı Son – Cehennem; Allah, burada mala, servete, şöhrete, otoriteye ve sosyal güce güvenmenin sonucu hakkında bilgi vermektedir. ‘’Alevli Ateşe Yaslanacak’’

17 TEBBET (MESED) SURESİ سَيَصْلٰى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿٣
3 Zamanı gelince tarifsiz bir alevli ateşe (yakıt) olacak! (yaslanacak) Ebu Leheb’in azmasının sebebi; Malına ve ihtişamına güvenmesi idi. Böylesine mala düşkünlük gösterip, malının kendisini dünyada ebediyen yaşatacağını sananların ve bu nedenle Vahye düşman olanların ahretteki mekanı Cehennem’dir mesajı verilmektedir. İlahi rızadan yoksun bir itibar görüntüsü, durum değişmediği sürece, aslında kişinin felaketinin habercisidir.

18 TEBBET (MESED) SURESİ سَيَصْلٰى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿٣
3 Zamanı gelince tarifsiz bir alevli ateşe (yakıt) olacak! (yaslanacak) Sahte itibar felaket getirir. Gerçek İzzet ve Şeref isteyenler bilsin ki, gerçek İzeet ve Şeref bütünüyle Allah’ın yanındadır.

19 TEBBET (MESED) SURESİ وَامْرَاَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿٤
4 Karısı da (onun ateşine) odun hamallığı yapacak, Kur’an’ın zikrettiği eşler dört kategoride tasnif edilebilir: 1) İyi-İyi : İbrahim ve eşi, 2) Kötü-Kötü : Ebu Leheb ve eşi; 3) İyi-Kötü : Hz. Nûh ile Lût ve eşleri; 4) Kötü-İyi : Firavun ve eşi. Burada verilmek istenen mesaj: Karısı dünyada eşinin küfrüne katkı veriyordu, âhirette de ateşine katkı verecek.

20 TEBBET (MESED) SURESİ وَامْرَاَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿٤
4 Karısı da (onun ateşine) odun hamallığı yapacak, Odun Taşıyıcılığı; Araplarda bu ibare; çok konuşan, laf getirip götürenler için kullanılan bir deyimvari bir sözdür. Hz Peygamberi üzen, ona karşı yakışıksız söz ve davranışlarda bulunan bir kadının (Ümmü Cemil) sonu, ateş azabıdır ve kendi azabının yakıtını, taşıdığı laflar ve yüklendiği günahlarla oluşturmaktadır. İnsan, Cehennem’deki yakıtını aslında bu dünyada kendisi hazırlıyor

21 TEBBET (MESED) SURESİ فٖى جٖيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿٥
5 Hem de boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde. Ağır Mahkum Muamelesine Tabi Tutulması; Zincire vurularak gurur ve kibirleri yerle bir edilecek.

22 TEBBET (MESED) SURESİ فٖى جٖيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿٥
5 Hem de boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde. Ağır Şuçlu Mahkum Muamelesi; Ahrette insanlar Cehennem’e atılırken zincirlere vurulacak, en ağır Mahkum muamelesine tabi tutulup, gurur ve kibirleri yerle bir edilecektir. (Furkan 13 / Mü’min 71-72, Hakka 32)


"Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları