Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Steven Paul Jobs (24 Şubat Ekim 2011)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Steven Paul Jobs (24 Şubat Ekim 2011)"— Sunum transkripti:

1 Steven Paul Jobs (24 Şubat 1955 - 5 Ekim 2011)
Mine Melike Aksoy Gülberk Yenice

2 Green Bay, Wisconsin 'de, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali'nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Mountain View, Kaliforniya'dan Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. 1972 yılında Steve Jobs, Cupertino,Kaliforniya'da bulunan Homestead High School'dan mezun olmasının ardından Portland, Oregon'daki Reed College'e başvurmuştur; fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır. Steve Jobs 18 Mart 1991 günü Laurene Powell ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik dışı doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır.

3 Çocukluğunda hiperkinetik özelliklere sahipti.
Genellikle güne sabah 4te başlıyor, başını derde sokmak konusunda özgün bir yeteneği vardı. Başkalarıyla uyum sağlayamayan huzursuz yapılı bir çocuktu. Ödevlerini zaman kaybı olarak gören, öğretmenlerine daima baş kaldıran bir öğrenciydi. Ancak Teddy Hill isimli öğretmeni sayesinde bazı şeyler değişmişti.

4 Özgürlüğüne düşkünlüğü ve muhteşem zekası farkedilmediği için mutsuzlaşarak Crittenden Lisesini bırakma kararı aldı, aile bu yüzden taşınmak zorunda kaldı. (Önüne çıkan engelleri kaldırmakta sergilediği kararlılık çoktan kendini belli etmeye başlamıştı.) Israrcı bir kişiliğe sahip. Mizah duygusu yoktu. Vejeteryandı Doğu mistisizmi ile yakından ilgiliydi. Zen tutkunuydu. Ebeveynleri hakkında tatminsiz bulduğu bir çok cevap onu duygusal açıdan yormuştu, bu da onu Zen budizmine yöneltti.

5 O ve ileride birlikte çok büyük işler başaracağı Wozniak, Atari Inc
O ve ileride birlikte çok büyük işler başaracağı Wozniak, Atari Inc.'de, o zamanların ünlü bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. O zamanlarda ABD'de, satılan Cap'n Crunch'ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde ufak değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz'i sesini verebiliyorlardı. Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek için "blue box"'lar üretmeye başladılar

6 1976 yılında Jobs 21, Wozniak'da 26 yaşındayken Apple Computer Co
1976 yılında Jobs 21, Wozniak'da 26 yaşındayken Apple Computer Co.'yu Jobs ailesinin garajında kurdu. 1970'lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak'la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yarattı. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I'di ve onu $'a satıyorlardı. 1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II'yi piyasaya sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmişti ve Apple'ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

7

8 Steve Wozniak bu işi tamamen ücretsiz bir şekilde yapmayı, keyif için yapmayı tercih ediyor. Fakat Steve Jobs’da yaptıkları bu çalışmaların, pazarlama hususunda emek veriyor. Ve yaptıklarını satarak, para kazanabileceklerini düşünüyor. Bu yüzden de ilerleyen zamanlar içerisinde, çalışmalarına bir ofiste devam ediyorlar.

9 Daha sonra işler büyümeye başladıkça ekibe yeni kişiler dahil ediliyor
Daha sonra işler büyümeye başladıkça ekibe yeni kişiler dahil ediliyor. Ardından şirket için “ısırılmış elma” logosu yaptırılıyor. Şirkete dair ürünler için reklam veriliyor. Jobs, 1980'lerin başında, fare (mouse) ile kullanılan GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü)'n ticari potansiyelini farkedenlerin arasında yer alır Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi değerlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III'ü piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

10 Apple’dan ayrılış 1985'te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple Yönetim Kurulu'dan çıkartıldı. Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa aynı zamanda düzensiz ve hırslı bir yöneticiydi yılında şirket içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır. Ama aynı zamanda Jobs'un hala Apple Computer'in başkanı olduğunuda not düşmekte fayda vardır. Daha sonra Steve yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmişti; fakat hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, tanınır olamamıştı.

11 1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya'da animasyon stüdyosu olan Pixar'ı kurdular. Şirket aslında Lucasfilm'in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kuruldu. Jobs Lucasfilm'den şirketin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları'nı 10 milyon $'a (istenilen miktarın üçte-birine !) sahibi George Lucas'dan almıştır. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO'su ve en büyük hissedarıydı. Jobs hayata gözlerini yumana kadar Walt Disney Şirketi'nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur. Şirket neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır.

12 Apple’a dönüş 1996 yılında Apple Computer şirketi, Jobs'u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT'i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Steve Jobs 1997 yılında Apple'ın geçici CEO'su seçilir.

13 NeXT'in satın alınması sonucu birçok teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı.
Jobs'un yönetiminde Apple, iMac'i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir şekilde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler gözalıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük yararlar sağladı. Jobs şirketi geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlara kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşıdı. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulmasıyla birlikte, iTunes dijital müzik yazılımı diğer işletim platformlarına uygun halde piyasaya sürerek ve iTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el attı.

14 *** Jobs çalışanlarını yenilikçi olmaları için teşvik ederken, real artists ship (gerçek sanatçılar ürün gönderimi yapar) , gibi iletilerle, bir ürünün zamanında sunulmasının, yenilikçilik ve sıradışı tasarımlar kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

15 Jobs'un her zaman mükemmel ikna etme ve pazarlamacılık kabiliyetlerinden dolayı saygı duyulur.

16 Apple’a gelir gelmez, ürün sayısını azaltarak, ürün sayısını en aza indiriyor. Böylece az ürüne odaklanarak, ortaya daha iyi işler çıkartmak istiyor. Bunu başarıyor da. Apple’a gelir gelmez, ekibi güçlendirerek, ekibe NeXT’teki ekibinde yer alan çalışanlarını da dahil ederek yola devam ediyor. Sonrasın da ise, ürün tanıtımları, reklamları vs. derken Apple tam anlamı ile zirveye oturuyor. Bu elbette Steve Jobs’ın pazarlama tekniği, bilgisi ve becerisi sayesinde gerçekleşiyor. 1997 yılında, iflas etmek üzere olan Apple’a geri dönen Jobs, şirketi iflasın eşiğinden döndürmüş ve artık şirket için vazgeçilmez bir konuma oturmuştu yılından itibarenden, piyasaya sundukları devrim niteliğindeki ürünler ile, dünyanın en değerli şirketleri listesinin zirvesine yükseldiler.

17 Steve bunu nasıl başardı?
***** Steve Jobs’un iş hayatındaki başarısının nedenleri; Odaklan Baştan Sona Sorumluluk Al Geride Kalırsan Yetişmeye Çalışma, Kurbağa Gibi İleri Sıçra Kardan Önce Ürün Gelsin Anketlerin Kölesi Olmayın Gerçekliği Eğ ve Bük Bir Araya Gel Hem Tüm Resmi Hem Detayları Gör Sosyal Bilimleri Fen İle Harmanla Aç Kal, Budala Kal

18 Ölümüne kadar Apple Computer'da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti 31 Temmuz 2004'de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs'da bilimsel adı "Islet Hücresi Neurodocrine Tümoru" olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı.Jobs'da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple'ı yönetti yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı yılının Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, hasta olmasına rağmen tekrar şirkete geliyor ve birçok ürünün startının verilmesini(iPad gibi) sağlıyor, ancak hastalığı fazla ilerlediği için 24 Ağustos 2011'de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook'a bırakıp, dinlenmeye çekiliyor Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride "Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti." açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Cook, "Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti." dedi.

19 Çalışanlarından bekledikleri
Dünyayı sarsacak inanılmaz bilgisayar yapma isteği, para-kariyer-gelecek gibi sıradan şeylerden önemli görmelidirler. Steve’n “kaç kez uyuşturucu kullandın? Bekaretini ne zaman kaybettin? Gibi soruları olan sınavını geçmeleri gerekiyordu. Bu sınavda cevaplar değil, adayın kendi başına düşünebilme yeteneğine sahip olup olmaması önemliydi. Çalışanlarında yalnızca sıradışı yetenekleri ile şirketi yüksek verime kavuşturmalarını değil, şirketi eğlenceli bir çalışma ortamına dönüştüren anti-bürokrasi kültür ortamına uygunluk da beklerdi.

20 Motivasyon Şirket içi, dışı reklamlar yapılıyordu.
Ekibini tatil beldelerine, kamp merkezlerine götürüyordu. Bunlar Apple geleneği haline gelmişti. ** “Ödül yolculuğun kendisidir.” ** “Haydi korsan olalım.” Haftada 90 saat çalışmak ve bundan zevk almak.

21 Hakkında söylenenler “Etrafındaki insanları kendi gerçeklik anlayışına inandırma gücüne sahipti.” “Steve bir bilgisayar dininin temsilcisidir.” “Projelerin hiçbir detayını gözden kaçırmazdı, tam bir mikro yöneticiydi.” “Steve Jobs ın bir taktiğine çalışanları Gerçeklik Bozma Alanı diyordu. “Steve Jobs her isteğinde aynı sihir yaşanıyordu.” “Gençlik, beceri, kararlılık, ileri görüşlülük Steve’n çalışanlarında aradığı önemli özelliklerdendir.

22 Sonuç olarak; İlk aşkı olan Apple’ı kurtarmış ve onu yine güzelleştirmişti. Hayatı mizahla kutlayan, hikayeleri ölümsüzleştiren animasyon filmlerle; aileleri, ebeveynleri ve çocukları yakalamıştı. Müzik sektörünü canlandırmış, ona yaşam nefesi üflemiş ve yeni bir dijital geleceğe doğru itmişti. Steve Jobs; * Hepimizi yakalayabileceğini kanıtlamış, * Çocuklarına kendisinin evrenin hakimlerinden biri olduğunu göstermiş, * Kendisine tekrar yatırım yapanlara daha çok para kazandırmıştı. *** Eşsiz bir şekilde 3 sektörün kontrolünü ustalıkla eline almıştır.

23


"Steven Paul Jobs (24 Şubat Ekim 2011)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları