Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

J.K. ROWL İ NG. J.K. ROWLİNG KİMDİR? Harry PotterHarry Potter serisinin yazarıdır. Harry Potter Asıl adı Joanne Rowling'dir. Kathleen kendisine verilen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "J.K. ROWL İ NG. J.K. ROWLİNG KİMDİR? Harry PotterHarry Potter serisinin yazarıdır. Harry Potter Asıl adı Joanne Rowling'dir. Kathleen kendisine verilen."— Sunum transkripti:

1 J.K. ROWL İ NG

2 J.K. ROWLİNG KİMDİR? Harry PotterHarry Potter serisinin yazarıdır. Harry Potter Asıl adı Joanne Rowling'dir. Kathleen kendisine verilen ikinci ad olmamasına rağmen Rowling, büyük annesinin onuruna bu adı almıştır.

3 Hayatı… Rowling 25 Aralık 1965'te, ingiltere'de doğdu. Rowling 25 Aralık 1965'te, ingiltere'de doğdu.1965 Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı. Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı.Bristol Liseyi Wyedean Comprehensive'de okudu. Liseyi Wyedean Comprehensive'de okudu.

4 Hayatı… Exeter Üniversitesi'nde, bir yıllık Fransa'da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonra Londra'ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir sekreter olarak Amnesty International'de çalışmaya başladı. Exeter Üniversitesi'nde, bir yıllık Fransa'da okuma da dahil olmak üzere, Fransızca ve klasik edebiyatlar okuduktan sonra Londra'ya yerleşerek araştırmacı ve çift dilli bir sekreter olarak Amnesty International'de çalışmaya başladı.Londra İlk Eserini "tavşan" adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. İlk Eserini "tavşan" adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır.

5 Hayatı… İsmini "J.K. Rowling" olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury'in korkusudur. İsmini "J.K. Rowling" olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury'in korkusudur. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için "J.K. Rowling" şeklinde kullandı. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için "J.K. Rowling" şeklinde kullandı.

6 Hayatı… Küçükken herkes onu "Jo" diye çağırırdı sadece birisi ona çok kızgınken "Joanne" derdi. Küçükken herkes onu "Jo" diye çağırırdı sadece birisi ona çok kızgınken "Joanne" derdi. Bu sırada, Rowling'in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı. Bu sırada, Rowling'in aklında büyücülük okulunda okuyan bir çocuğun hikâyesi vardı.

7 Hayatı… Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester- Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı. Rowling, 4 saat rötarlı bir Manchester- Londra tren yolculuğu sırasında bu hikâye üzerinde yoğunlaştı. Ve yolculuk sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kağıda dökmeye başladı. Ve yolculuk sonunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri aklının bir köşesinde duruyordu. Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kağıda dökmeye başladı.

8 Hayatı… Rowling daha sonra Portekiz'e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı. Rowling daha sonra Portekiz'e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı.Portekiz 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon gazetecisi 'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı. 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon gazetecisi 'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında ayrıldı.

9 Hayatı… Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı.

10 Hayatı… Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi'nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu... Rowling aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi'nde bir yıllık bir yüksek lisans diploması için okudu ve 1996 yılında buradan mezun oldu... Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu.

11 Hayatı… Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi.

12 Hayatı… Doğal olarak yazar Rowling' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere'nin en zengin kadını ünvanını elde etti. Doğal olarak yazar Rowling' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu ve Rowling aynı zamanda İngiltere'nin en zengin kadını ünvanını elde etti. Rowling'in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde. Rowling'in kitaplarından edindiği büyük başarısının yanında aile yaşantısı da her zaman istediği düzeyde.

13 Hayatı… 26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. 26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi.

14 Hayatı… Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel'la çocukları Jessica ve David'e ithaf etti. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel'la çocukları Jessica ve David'e ithaf etti. 23 Ocak 2005'te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. 23 Ocak 2005'te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi.

15 Hayatı… Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie'ye ithaf etti. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabı kızı Mackenzie'ye ithaf etti.

16 Eserleri… Harry Potter ve Felsefe Taşı Harry Potter ve Felsefe Taşı

17 Eserleri Harry Potter ve Sırlar Odası Harry Potter ve Sırlar Odası

18 Eserleri Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

19 Eserleri Harry Potter ve Ateş Kadehi Harry Potter ve Ateş Kadehi

20 Eserleri Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

21 Eserleri Harry Potter ve Melez Prens Harry Potter ve Melez Prens

22 Eserleri Çağlar Boyu Quidditch Çağlar Boyu Quidditch


"J.K. ROWL İ NG. J.K. ROWLİNG KİMDİR? Harry PotterHarry Potter serisinin yazarıdır. Harry Potter Asıl adı Joanne Rowling'dir. Kathleen kendisine verilen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları