Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Klavye, Fare ve Monitor. KLAVYE Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Klavye, Fare ve Monitor. KLAVYE Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır."— Sunum transkripti:

1 Klavye, Fare ve Monitor

2 KLAVYE Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır. Bu anahtarlar kapasitif, mekanik ve kauçuk yapıda olabilir. En çok kullanılan ve ekonomik olan kauçuk yapılardır. İletkenliği sağlamak için karbon kullanılır.

3 Klavye Çeşitleri Klavye harflerin diziliş şekline göre ikiye ayrılır; 1- F Klavye 2- Q Klavye Klavye bağlantı şekline göre ikiye ayrılır; 1- PS/2 2- USB * Doğrudan * Kablosuz - Kızıl ötesi (IR) - Radyo Frekanslı (RF)

4 Mouse (Fare) Grafik ekranda imleci (cursor) istenen konuma getirmek ve komutlar vermek için kullanılan donanım birimidir.

5 Mouse (Fare) Çeşitleri Çalışma şekline göre üç çeşittir. 1- Optik, 2- Lazer 3- Mekanik (toplu) Bağlantı şekline göre iki çeşittir. 1- Kablolu * PS/2 * USB 2- Kablosuz - Kızıl ötesi (IR) - Radyo Frekanslı (RF)

6 Görüntüleme Birimi - Monitör Monitör, bilgisayar içerisindeki bilgilerin kullanıcıya aktarılması amacıyla kullanılır.

7 Monitör Çeşitleri Monitörler yapılarına göre;  CRT (Cathode Ray Tube),  LCD (Liquid Crystal Display),  Plazma  LED olmak üzere 4’e ayrılır. Bilgisayar monitörlerinde genellikle CRT ve LCD ekranlar kullanılırken Plazma ve LED ekranlar daha çok televizyon ekranı olarak kullanılmaktadır.

8 Monitör Çeşitleri Ekran Tiplerinin Karşılaştırılması LED ekranların dezavantajları: * Led ekranlar diğer ekran türlerine göre daha pahalıdır. * Kullanım ömürleri ekran türlerine göre daha düşüktür.

9 Monitör Çeşitleri Monitör Bağlantıları Daha kaliteli görüntü için DVI çıkışa ekran kartı alınmalıdır. Çünkü DVI dijital olarak çalışır. S Video çıkışı televizyon, video, DVD player gibi cihazların bağlanması amacı ile kullanılır HDMI standardı, gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasını için kullanılır. HDMI girişine uydu alıcınızı, “DVD player”ınızı, müzik ve ses sistemlerinizi, televizyonlarınızı bağlayabilir ve yüksek kalite ses ile görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz.

10 Monitör Çeşitleri Monitör ile ilgili temel kavramlar  Çözünürlük, 800x600, 1024x768, 1280x1024 nokta sayısı  Ekran Boyutu, 17, 19, 21, 23, 101 inch (1 inch = 2.54 cm)  İki piksel arasındaki uzaklık (dot pitch) 0.21, 0.24, 0.25, 0.27, 0.28 mm

11 Monitör Çeşitleri Monitör ile ilgili temel kavramlar  En/boy oranı (aspect ratio), Ekranın en ve boy oranlarını gösterir. Genelde bu oran 4:3’tür.  Ekran tazeleme oranı (refresh rate), ekrandaki görüntünün saniyedeki oluşturulma sayısıdır.  Ölü pikseller, görüntü değiştiği hâlde rengi değişmeyen ekran üstündeki noktalardır (piksel).

12 Monitör Çeşitleri Monitör ile ilgili temel kavramlar Tepki süresi, Bir pikselin istenen rengi alması için geçen süre onun tepki süresidir. Ekranlardan bu sürenin az olması istenir. Görüş Açısı, Ekrana belirli bir açıdan bakıldığında oluşan renk kaybıdır. CRT ve plazma ekranlarda görüş açısı daha iyidir.

13 Projeksiyon Cihazları LCD, LED ve DLP şeklinde üç farklı yapıya sahiptir. Yaygın olarak üretilen ve kullanılan tipler LCD ve DLP çeşitleridir. LED projektörlerin ışık gücü 150-160 ansi lümen LCD ve DLP projeksiyonların ışık gücü 2000 ansi lümen Led projeksiyon teknolojisinin en büyük avantajı projeksiyon lamba ömrüdür. Led projeksiyon cihazlarının ortalama lamba ömrü 30.000 saattir. LCD ve DLP projeksiyon cihazlarının ortalama lamba ömrü 3.000-4.000 saattir.

14 Projeksiyon Cihazları

15 KAYNAKÇA Milli Eğitim Bakanlığı MEGEP modüllerinden yararlanılmıştır.


"Klavye, Fare ve Monitor. KLAVYE Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları