Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PORT ve KONNEKTÖRLER SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PORT ve KONNEKTÖRLER SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni."— Sunum transkripti:

1 PORT ve KONNEKTÖRLER SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni

2 EMİN CELİLOĞLU - IT Eğitmeni Port ve Konnektör Nedir Port: Ana kart ile dış ve iç birimlerin iletişim kurmasına olanak sağlayan bağlantı noktalarıdır. Konnektör: Portlara takılan kabloların ucundaki bağlantıyı sağlayan kısımlardır.

3 İç Portlar Ana kart üzerinde yer alan bu portlara iç donanım aygıtlarının bağlantısını sağlar.

4 İç Konnektörler Çeşitleri Enerji konnektörleri (ses konnektörü) Veri konnektörleri (LCD, HDD, ODD konnektörleri) Flex konnektörleri (klavye- fare konnektörleri) Çok hassas konnektörler (LCD arkası konnektörü)

5 Dış Port ve Konnektörler Ana kart üzerinde yer alan bu portlara dış donanım aygıtlarını bağlamak için kullanılır.

6 USB PORTU USB Port: USB, cihazların bilgisayara bağlanmasını sağlar. USB portlara neredeyse her tür harici cihaz bağlanabilir. En önemli özelliği, seri ve paralel portlara göre çok daha hızlı olmasıdır. USB 3.0’lar 4.8 Gbps'e kadar veri aktarabiliyor. Bu, yaklaşık saniyede 600 MB yapıyor. Ama bunlar teorik rakamlar. USB 3.0'ın 300 MB/s hızında kalacağı tahmin ediliyor. Kısacası USB 3.0, USB 2.0'dan 10 kat daha hızlıdır.

7 USB 1.0 – 2.0 – 3.0 Hız Farkları USB 1.0 hız- 12 Mbps(fullspeed) USB 2.0 hız-480 Mbps (highspeed) USB 3.0 hız-4800 Mbps (superspeed) Yani USB 3.0 teorik olarak 600 MByte /saniye gibi oldukça yüksek değere ulaşmıştır.

8 LAN (RJ-45) Portu 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konnektördür. Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılan ve ethernet olarak isimlendirilen bağlantı kablolarının ucunda yer alır. Yerel ağa ve internete bağlanmak için kullanılır.

9 LAN Portu Dönüştürücü Samsung yeni ürünlerinde LAN dönüştürücü kullanarak daha ince bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

10 Monitör Portları Monitörler VGA, DVI yada HDMI bağlantı portları ile bağlantı sağlayabilirler.

11 VGA – DVI – HDMI Farkları VGA: Analog görüntü taşır, ses taşımaz. DVI: Dijital görüntü taşır, ses taşımaz. HDMI: Dijital görüntü taşır, ses taşır.

12 Monitör Portu Dönüştürücü Samsung yeni ürünlerinde VGA dönüştürücü kullanarak daha ince bir tasarımın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

13 Ses Portları Bilgisayara ses girişi yapabilmek için mikrofon bağlantısı ve ses çıkışı yapabilmek için hoparlör bağlantısını ses portları sağlamaktadır

14 Combo Ses Portları Samsung yeni ürünlerinde hem ses girişini hem de ses çıkışını aynı port üzerinden yapan cihazlar üretmeye başlamıştır.

15 Güç Portu Notepc lerin adaptör bağlantısının yapılması için güç portu kullanılır.

16 Güvenlik Yuvası Samsung notepc lerde satış yapıldıkları standlara sabitlemek ve alarm takılması için kullanılan yuvalardır.

17 Kaynaklar: Pcnet Dergisi – Chip Dergisi Samsung Akademi Eğitim Grubu Kaynaklara Ulaşmak İçin www.eminceliloglu.com /samsung akademi SAMSUNG AKADEMİ İstanbul


"PORT ve KONNEKTÖRLER SAMSUNG AKADEMİ İstanbul Emin CELİLOĞLU Bilgisayar ve Yan Ürünleri Eğitmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları