Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri."— Sunum transkripti:

1

2 Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir.

3

4 Deprem Heyelan Yanardağ Patlamaları Tsunami

5 Sel Çığ Fırtına Kuraklık Orman yangını İklim değişiklikleri Hortum

6 Deprem, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayıdır.

7 Heyelan ya da toprak kayması, yamacın yerçekimi, eğim, su ve benzeri diğer kuvvetlerin etkisiyle aşağı ve dışa doğru hareketidir

8

9

10 Yanardağ ya da Volkan, dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla erimiş kayalar, yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıkmasıdır.

11

12

13

14

15

16 Tsunami, Japonca'da 'liman dalgası' anlamına geliyor.

17 Tsunami, okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, heyelan ve volkan patlaması bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi olaylar sonucu büyük dalgalar oluşuyor.

18

19 Sel, bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir.

20 Bir akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri taşarak yatağından çıkar ve "sel" adı verilen bir doğal felakete neden olur.

21

22

23 Çığ, farklı nedenlerden dolayı dağdan aşağıya doğru kayan büyük kar kütleleridir.

24

25 Hızlı esen rüzgar kendi kuvvetinin yanında çevresini de etkiler. Öncelikle estiği denizde veya okyanusta suları kabartarak büyük dalgalar oluşturur.

26

27

28

29 Su kıtlığı olarak tanımlanabilen kuraklık, doğal bir iklim olayıdır

30

31

32 Yıldırım düşmesi,yanarda ğ patlaması ve yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerle çıkan yangınlardır

33

34

35 Atmosferdeki doğal sera etkisinin, insan faaliyetleri sonucunda daha da artarak küresel boyutta aşırı ısınmaya neden olmasıdır.

36

37 Hortum, kümülüs bulutları ile bağlantılı olarak silindir şakilinde dönerek gezen bir rüzgâr türüdür. Bu "hortum" bulutlardan yere kadar uzanır ve büyük yıkıcı güce sahip olan bir doğa felâketidir.

38 Bir denizin ya da gölün üzerinde meydana gelen bir hortum, yerden emdiği sular ile bir "Su hortumu" oluşturur.

39

40


"Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları