Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kazanım 6. Kültürümüzün sözlü ve yazılı öğelerinden yola çıkarak doğal afetlerin toplum hayatı üzerine etkilerini örneklendirir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kazanım 6. Kültürümüzün sözlü ve yazılı öğelerinden yola çıkarak doğal afetlerin toplum hayatı üzerine etkilerini örneklendirir."— Sunum transkripti:

1

2 Kazanım 6. Kültürümüzün sözlü ve yazılı öğelerinden yola çıkarak doğal afetlerin toplum hayatı üzerine etkilerini örneklendirir.

3 Afetler insan yaşamını nasıl etkiler? Örnekler vererek açıklayınız. Bu kavram hakkında neler biliyorsunuz? Afet

4 Doğal afetler birden meydana gelip büyük can ve mal kayıplarına neden olduğu için, yazılı ve sözlü olarak sanatçılara konu olmuştur

5 Sizce Aşık Veysel Kızılırmak’a neden “Bahar gelir kudurursun” diye sitem ediyor? Bu türküde hangi doğal afetten bahsediliyor?Bu afetin sonuçları neler olabilir? Kızılırmak çevresinde bahar aylarında neden bu afet yaşanıyor? Yaşadığınız yerde sel felaketi yaşanıyor mu? Kızılırmak’ın geçtiği yerleri haritadan bakarak söyleyiniz.

6 Gürültü kopar uzaktan, Sular fışkırır topraktan. İnsanlar yolu bulamaz, Oluşan bir karanlıktan… Bu bir depremin sesidir. Bir canavar nefesidir… Karanlık kaplar her yeri. Bilmem kentin neresidir? Anne ağlar, yavrum diye. Çocuk ağlar, annem diye. İnsanların hepsi şaşkın… Bakamazsın bu sahneye. Sağlam temel, sağlam evler, Sözüm size mimar beyler. Sağlam yapın her binayı! Yıkılmasın kentler, köyler! Halkım hiç acı çekmesin, Artık gözyaşı dökmesin! Sağlam yapın her binayı, Deprem bize kükremesin! Deprem insanların hayatını nasıl değiştirmiştir? Şair mimarlardan ne istiyor?

7 Deprem haftası ne zaman kutlanıyormuş? Deprem haftasında okulunuzda nasıl bir etkinlik yapılmasını isterdiniz?

8

9 Bir kağıda, doğal afetleri anlatan bir şiir veya resim yapınız

10 Şiirlerden yaşanan olay hakkında bilgi edinmek zordur Doğal afetler sonrası duygu ve düşünceleri aktaran ağıtlar ortaya çıkmıştır Şairler şiir yazabilmek amacı ile doğal afet olan yerlere giderler Doğal afetlerde yaşanan felaketler şiirlere ve resimlere konu olmuştur Doğal afetler birden meydana gelir ve büyük can ve mal kayıplarına neden olabilir YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

11 A) Deprem B) Heyelan C) Çığ Düşmesi D) Şiddetli Kuraklık Aşağıdaki doğal afetlerden hangisi Türkiye’de can ve mal kaybına daha çok sebep olur? DPY 2006

12 A) Kızılırmak’ın her mevsim taşmaktadır. B) Sel felaketi sadece Kızılırmak’ta yaşanır. C) Doğal afetler türkülere konu olur. D) Sevdiklerimiz bir şekilde ölmektedir. Kızılırmak çoğu kez taşıp nice canlar alır. Nicelerin gözü yaşlı, eli bağrında kalır. Niceleri gidenlerin ardından acıklı bir türkü yakar. Aşık Veysel’in bu sözlerinden çıkarılacak en önemli sonuç, aşağıdakilerden hangisidir?

13 İnsanların hangi faaliyetleri, doğal afetlerin zararlarını artırmaktadır? Deprem öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır?


"Kazanım 6. Kültürümüzün sözlü ve yazılı öğelerinden yola çıkarak doğal afetlerin toplum hayatı üzerine etkilerini örneklendirir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları