Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rutherford Saçılması ve Simülasyonu Hazırlayan ve Sunan: Aydın Çirkin Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozkurt.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rutherford Saçılması ve Simülasyonu Hazırlayan ve Sunan: Aydın Çirkin Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozkurt."— Sunum transkripti:

1 Rutherford Saçılması ve Simülasyonu Hazırlayan ve Sunan: Aydın Çirkin Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozkurt

2 Rutherford Atom Modeli  Atomun hacminin büyük bir kısmı boş bir uzay parçasıdır.  Kütlesinin çok büyük bir kısmı ve pozitif yükünün tümü, çekirdek denen çok küçük bir bölgede toplanmıştır.  Pozitif yükün büyüklüğü, atomdan atoma değişir.  Çekirdeğin dışında, çekirdek yüküne eşit sayıda elektron bulunur.

3 Amaç ve Kapsam  Atomların farklı yüklü parçacıklardan saçılmasını incelemek.  Grafikler yardımıyla malzemelerin yüklü parçacıklarla etkileşmelerini analiz etmek ve kıyaslamak.  İncelenen elementler: Ag, Al, Au, B, Be, C, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, In, Mn, Ni, Os, P, Pd, Si, Sn, Zn.  Yüklü parçacıklar: Alfa ve Proton.  Başlangıç enerjileri: 1-4-7-10 MeV.

4

5 Yöntem: Rutherford Saçılması  Rutherford çok ince altın levha üzerine α ışınlarını düşürdü.  Altın levha üzerine gelen α taneciklerinin, büyük çoğunluğu sapmaya uğramadan geçtiler.  Bazı α tanecikleri, levhayı geçerken büyük sapmaya uğradılar.  Parçacık hedef çekirdeğe, itme kuvvetinin olmaması durumunda geçebileceği ve çekirdeğe b uzaklığındaki bir doğru boyunca yaklaşır. d: Çekirdeğe yaklaşabilecek minimum uzaklık. θ: Saçılma açısı.

6 Yöntem: Rutherford Saçılması θ açısı ile saptırılan α taneciklerininbaşlangıçtakilere oranı; θ açısı ile saptırılan α taneciklerinin başlangıçtakilere oranı; T: Kinetik enerji σ: Tesir kesiti Ω: Katı açı MATLAB ile; MATLAB ile; Veri elde etme Veri elde etme Veri analizi ve inceleme Veri analizi ve inceleme Görsellik ve görüntü işleme Görsellik ve görüntü işleme Modelleme ve simülasyon Modelleme ve simülasyon Programlama ve geliştirme yapabiliriz. Programlama ve geliştirme yapabiliriz. MATLAB’ in bu özelliklerinden dolayı bu program kullanıldı.

7 Kaynaklar  Nükleer Fizik, 2. cilt. Kenneth S. Krane. Çeviri Editörü Başar Şarer. Palme Yayıncılık. (2001)  Atom ve Kuantum Fiziği. H. Haken, H. C. Wolf. Çeviri Dr. İbrahim Okur. Değişim Yayıncılık. (1999)  Atomun ve Molekülün Yapısı. Prof. Dr. Gazi İrez. Muğla Üniversitesi Yayınları. (2001)  Matlab. Yrd. Doç. Dr. Ömer Gündoğdu. Prof. Dr. Osman Kopmaz. Arş. Gör. M. Akif Ceviz. Paradiğma Akademi Yayınları. (2003)


"Rutherford Saçılması ve Simülasyonu Hazırlayan ve Sunan: Aydın Çirkin Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozkurt." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları