Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ayşe Betül Oktay 20061 SQL SERVER 2005 - Giriş A. Betül Oktay.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ayşe Betül Oktay 20061 SQL SERVER 2005 - Giriş A. Betül Oktay."— Sunum transkripti:

1 Ayşe Betül Oktay SQL SERVER Giriş A. Betül Oktay

2 Ayşe Betül Oktay Konular MS SQL Server –Giriş SQL Server’ın temel özellikleri SQL Server’ın spesifik özellikleri Transact SQL SQL Server 2005 Temel Bileşenleri Uygulama(1 puan)

3 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server -Giriş MS SQL Server Çalışma Prensibi

4 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server -Giriş Microsoft SQL Server, Microsoft’un server ürün ailesinde yer alan bir “veritabanı yönetimi yazılımı”dır. Windows Server platformu üzerinde çalışan SQL Server, client/server veritabanı projelerinin geliştirilmesini sağlayan bir servistir.

5 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server -Giriş » Database Sistemi:birçok kullanıcı tarafından kullanılan birbirleriyle ilişkili geniş bir veri kümesinin düzenlenmesi, depolanması ve sorgulanması için kurulan sistemdir.

6 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server -Giriş Microsoft SQL Server®, client / server (istemci/sunucu) veritabanı gereksinimlerini karşılamak için gelitirilmiş yüksek performanslı ve ölçeklenebilir bir database yönetim sistemidir.

7 Ayşe Betül Oktay SQL Server’ın temel özellikleri: · Veritabanı yönetim sistemidir. · Client/Server mimariye sahiptir. · İlişkisel modele sahiptir. · Yönetim araçlarına sahiptir. · T-SQL sorgulama diline sahiptir. · Çok sayıda programlama arabirimi ile erişime izin verir. · Uygulama geliştirmeye açık bir ortamdır.

8 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Ölçeklenebilir mimari Bir ya da daha çok işlemci üzerinde çalışabilir. Farklı sürümleri sayesinde farklı isteklere yanıt verebilme yeteneği.

9 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Sağlam ve güvenli işlem Sistem arızalarına ve veri kayıplarına karşı tam koruma. Windows NT/2000/2003 ile tümleşik kimlik denetimi. SQL Server’a erişimde Windows’a güvenmeyi sağlayan tümleşik kimlik denetimi sistemi ya da SQL Server’ın kendi güvenlik sistemi kullanılır.

10 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Geniş bir Client destei Macihtosh, UNIX, DOS, OS/2 ve Windows client’larına destek.

11 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri API (Application Programming Interface) Genel amaçlı database uygulamalarını geliştirebilmesi için bir dizi API’yi destekler. Bunların başında; Microsoft ActiveX® Data Objects (ADO), OLE DB ve Open Database Connectivity (ODBC) gelir.

12 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Replikasyon Verinin kopyalanarak güvenliğini artıran bir çoğaltma sistemidir. Dağıtılmış database uygulamaları destekler.

13 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Görev programlama ve mesajlama Yedekleme, replikasyon gibi belli görevlerin tanımlanmasını ve istenilen zamanlarda çalıtırılmasını sağlar.

14 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Backup (Yedekleme) ve Restore (Geri Yükleme) Veritabanlarının farklı türde yedeklerini alır ve geri yükler. Yedekleme ilemlerinin tarihini tutar ve belli bir zamana ait verilerin yedeklenmesini sağlar.

15 Ayşe Betül Oktay MS SQL Server’ın spesifik özellikleri Transact-SQL Transact-SQL, SQL (Structured Query Language) dilinin bir versiyonudur. Microsoft Transact-SQL, 1992 yılında çıkan en son ANSI SQL standartlarını desteklemektedir. Microsoft SQL Server, ek özellikleriyle gelitirdiği Transact-SQL dili, tablo tanımlama, veri girme ve deitirme, ayrıca stored procedure desteği gibi ek özellikleriyle geni bir veritabanı sorgulama dilidir.

16 Ayşe Betül Oktay Transact-SQL SQL (Structured Query Language), veritabanı yönetim sistemlerinde standart olarak kullanılan bir dildir. Zaman içinde değişik firmalar tarafından yapılan eklerle ve değişik sürümlerde yeni SQL dilleri ortaya çıkmıştır. Microsoft,un gelitirdiği SQL dili ise Microsoft Transact-SQL olarak adlandırılmıştır.

17 Ayşe Betül Oktay Transact-SQL Örnek bir SELECT cümlesi: SELECT mkodu, tarih, fiyat FROM siparis WHERE tarih BETWEEN '1/1/2006' AND '31/12/2006'

18 Ayşe Betül Oktay Transact-SQL Transact SQL deyimlerinin kullanılabilecei araçlar ise SQL Enterprise Manager, Query Analyzer, OSQL ya da ISQL/w gibi yardımcı programlardır. SQL Server 2005’te bu araçların yerini Management Studio almıtır.

19 Ayşe Betül Oktay SQL Server 2005 Temel Bileşenleri Relational database engine SQL Server relational database engine (veritabanı motoru) SQL Server 2005’in kalbidir. Veritabanı motoru verilerin saklanmasını, sorguların çalıtırılmasını, veriler arasındaki ilikileri ve XML veri formatını destekler.

20 Ayşe Betül Oktay MS SQL 2005

21 Ayşe Betül Oktay SQL Server 2005 Temel Bileşenleri

22 Ayşe Betül Oktay SQL Server 2005 Temel Bileşenleri

23 Ayşe Betül Oktay Uygulama

24 Ayşe Betül Oktay Uygulama 1. Okul isminde bir veritabanı oluşturun. –Create database okul 2.Okul veritabanında öğrenciler adında bir tablo oluşturun. Ogrenciler(numara, ad, soyad, tel, ortalama)

25 Ayşe Betül Oktay Uygulama Aşağıdaki verileri tablonuza (Ogrenciler) ekleyin. NumaraAdSoyadTelOrtalama AliAk , AyşeDemir ,36

26 Ayşe Betül Oktay Uygulama Öğrencilerden ortalaması 3 ün üzerinde olanları seçiniz. Öğrencilerden soyadının içinde a harfi olanları seçiniz. Öğrencilerden ortalaması 2nin altında olanları seçiniz.


"Ayşe Betül Oktay 20061 SQL SERVER 2005 - Giriş A. Betül Oktay." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları