Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AĞ CİHAZLARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AĞ CİHAZLARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ."— Sunum transkripti:

1 AĞ CİHAZLARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ

2 BİLG 121 Ağ Elemanları ve Cihazları  Kartlar  NIC, Modem  Ağ Cihazları (Aktif Cihazlar)  Repeater, Hub, Access Point(WireLess), Transceiver, Bridge, Switch, Router  Kablolar (Pasif Cihazlar)  Coaxial, STP, UTP, Fiber Konnektörler (Connector) BNC, RJ11, RJ45, ST-SC

3 BİLG 121 NIC  NIC (Network Interface Card) Ağ Arabirim(arayüz) Kartı,  Bilgisayarı ağa fiziksel olarak bağlamak için kullanılan ağ kartıdır.

4 BİLG 121 Modem  Modülatör-Demodülatör sözcüklerinden türetilmiştir.  Analog sinyalleri sayısal sinyallere,  Sayısal sinyalleri analog sinyallere çeviren ağ aygıtıdır.

5 BİLG 121 Ağ Cihazları (Aktif Cihazlar)  Repeater (Tekrarlayıcı),  Hub (Göbek),  Transceiver (Alıcı-Verici / Dönüştürücü),  Access Point(WireLess) [Erişim Noktası]  Bridge (Köprü),  Switch (Anahtar),  Router (Yönlendirici).

6 BİLG 121 Repeater (Yineleyici)  Kablonun kapasitesinden daha fazla mesafelere bağlantı kurulması gerektiğinde araya bir yükseltici konularak sinyalin güçlendirilmesini sağlayan cihazdır.

7 BİLG 121 Repeater (Yineleyici)  OSI’nin 1. katmanında çalıştığı için verinin içeriğine bakmaz, sadece sinyalleri güçlendirir. Ağ trafiğini yönetmez  Ağ kablosunun erişebileceği maksimum mesafeyi uzatırlar  Ağdaki maksimum düğüm sayısını arttırır.  Kablo arızalarının etkisini azaltabilir.  Farklı kablo tipleri kullanan ağları birleştirebilir.

8 BİLG 121 Repeater (Yineleyici)

9 BİLG 121 Hub  Bu bir ağ kurarken kullanılabilecek en basit ağ gerecidir. Bütün girişlerdeki (portlar) trafiği bütün diğer girişlere aynen yansıtır. Bundan dolayı, performansı diğer donanımlara göre daha düşüktür.

10 BİLG 121 Hub  Hublar; Koaksiyel, çift burgulu veya fiber optik kablo ile birbirine bağlanabilir

11 BİLG 121 Hub  Bütçeniz korkunç derecede kısıtlı değilse hub kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Tek avantajı (ucuzluk hariç) hiç bir ayar gerektirmemesidir. Ve, isteseniz de ayarlayamazsınız.

12 BİLG 121 MAU (Multistation Access Unit)

13 BİLG 121 Switch (Anahtar)  Akıllı HUB’da denir. Fakat HUB’dan daha pahalıdır.  Gelen bilgileri sadece belli bir bilgisayarlara gönderir.  Ağ durumunu izler, veriyi gönderip, iletim işleminin yapılıp yapılmadığını test eder.

14 BİLG 121 Switch (Anahtar)

15 BİLG 121 Switch (Anahtar)  OSI’nin 2. katmanında çalışır.  Topolojinin merkezinde yer alarak gelen bilgiyi ilgili terminale yollar.  Aynı anda birden fazla çağrıya cevap verebilir.  MAC adresler ile çalışır.  Bazı firmalar Katman 3’te çalışan switcler de geliştirebilmektedir. Fakat bu tip durumları kavram kargaşasına sebebiyet vermemek için şimdilik dikkate almayacağız.

16 BİLG 121 Switch (Anahtar)  1. giriş ile 3. giriş arasındaki trafik akışı, 5. giriş ile 6. girişin arasındaki trafiği etkilemez. Performansı hub'a kıyasla çok daha yüksektir. Sistem yöneticisinin herhangi bir ayar, veya programlama yapmasını gerektirmez.  (Bunakarşılık, switch üreticileri giderek akıllı, yani ayarlanabilir- switchler üretmeğe başladılar).

17 BİLG 121 Bridge (Köprü)  OSI Veri İletim katmanında çalışır.  MAC adreslerini kullanarak paketleri iletir.  Köprüler bağımsız çalışma gruplarını birbirine bağlamak için kullanılır.  Birbiri ile aynı topolojide veya farklı topolojide olabilir.  Örneğin bir yıldız ve bir halka topolojisinde ağları birbirine bağlayarak tek bir ağ gibi gösterir.  Veri yönlendirme işlemi yapar.  10 Mbps ve 100 Mbps ağları birbirine bağlayabilir

18 BİLG 121 Bridge (Köprü)

19 BİLG 121 Bridge (Köprü)

20 BİLG 121 Bridge (Köprü)  Farklı teknolojileri kullanan ağlar bridge’ler vasıtasıyla birbirlerine bağlanabilirler

21 BİLG 121 Bridge (Köprü)

22 BİLG 121 Router (Yönlendirici)  Ağlar arası (LAN-LAN, LAN-WAN, WAN-WAN) haberleşmenin yapılabilmesi için ara bağlantıyı sağlar.  Gelen paketin başlığından ve yönlendirme tablosu bilgilerinden yararlanarak yönlendirme kararlarını verme yeteneğine sahiptir.

23 BİLG 121 Router (Yönlendirici)  Routerin bir işlemcisi, epromu (hafızası) ve üzerinde bir işletim sistemi IOS (Internal Operating System) vardır.

24 BİLG 121 Router (Yönlendirici)

25 BİLG 121 Paket Yönlendirme

26 BİLG 121 Gateway (Ağ Geçidi)  Ağ geçidi, farklı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimini sağlayan ağ donanımıdır. Bir başka deyişle aynı dili konuşamayan iki ağ arasında tercüman vazifesi görür.

27 BİLG 121 Gateway (Ağ Geçidi)  İletişimi sağlayabilmek için ağ geçidi iletişim kurallarını dönüştürme işlemini gerçekleştirir. Dönüştürme işlemi OSI yedi katman modelinin yedisi için de geçerlidir. Genellikle bu iş için özel üretilmiş donanımlar varsa da, birden çok arayüzü olan ve bünyesinde farklı iletişim kurallarını barındıran bilgisayarlar da ağ geçidi görevini üstlenebilirler.

28 BİLG 121 Gateway (Ağ Geçidi)

29 BİLG 121 Gateway - Router  Her ne kadar günlük yaşamda ve bazı işletim sistemlerinde ağ geçidi ve yönlendirici aynı anlamda kullanılıyorsa da, ağ geçidi daha çok OSI yedi katman modelinin dördüncü ve yukarısındaki katmanlarında uygulama bulur. Yönlendirici ise OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır.

30 BİLG 121 LAN Örneği

31 BİLG 121 OSI ve cihazlar OSI KatmanıCihaz UygulamaAğ geçidi (Gateway) SunumAğ geçidi (Gateway) OturumAğ geçidi (Gateway) TaşımaAğ geçidi (Gateway) AğYönlendirici (Router) Katman 3 Switch Veri İletimKöprü (Bridge) Katman 2 Switch FizikselNIC, Yineleyici (Repeater) Hub, MAU Kablo, Alıcı ve verici

32 BİLG 121  SORULAR?

33 BİLG 121 Referanslar  Okt. Murat KARA, “Network (Bilgisayar Ağları) CNAP – CCNA”, bbuam.cukurova.edu.tr/seminer/Network_Ccna.pps  Uzm.Hasan AKKOÇ, “AĞ ve DHCP Sunucusu”, www2.aku.edu.tr/dhcp.ppt  Yard. Doç.Dr. Şirin Karadeniz, “Ağ Donanımları Cihazlar”, w3.gazi.edu.tr/~sirin/kaynaklar/ppt/Ag/Donanim_Cihaz.ppt


"AĞ CİHAZLARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları