Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İnsan, Allah’ın en güzel şekilde yarattığı,bilgi ile donattığı, ve daha birçok özellikle diğer varlıklara üstün kıldığı bir varlıktır.(Tin, 95/4)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İnsan, Allah’ın en güzel şekilde yarattığı,bilgi ile donattığı, ve daha birçok özellikle diğer varlıklara üstün kıldığı bir varlıktır.(Tin, 95/4)"— Sunum transkripti:

1

2  İnsan, Allah’ın en güzel şekilde yarattığı,bilgi ile donattığı, ve daha birçok özellikle diğer varlıklara üstün kıldığı bir varlıktır.(Tin, 95/4)

3  لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ ف۪ٓي اَحْسَنِ تَقْو۪يمٍۘ ﴿٤ Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık. ﴾ Tin, 95/4 ﴿

4  İnsana sayısız nimeti ikram eden Allah, bunların kadir ve kıymetinin bilinmesini, verdiği ilahi emanetlerin iyi kullanılmasını ve ömrün verimli bir biçimde değerlendirilmesini istiyor.  “İnsanların sahip oldukları, fakat çoklarının kıymetini takdir edemeyip aldandıkları iki nimet vardır: Sıhhat ve boş vakit.” (Buharî, Rikak”1)

5  DİN  CAN  MAL  AKIL  NESİL İslam, sarhoşluk veren, akli ve ruhi dengeyi bozan,sinir sistemini uyuşturan maddelerin kullanımını haram kılmıştır.

6  İnsanlar özgürlükleri için savaşırlar hatta ölürler. Ama bazen kendi elleri ile özgürlüklerini yok eder ve bağımlı olurlar.  Bağımlılık, insanın dürtülerini kontrol edememesi sonrasında, bir nesneye veya bir olguya aşırı muhtaç hale gelmesidir. Kişi bu nesneler olmaksızın hayatını sürdüremeyeceğini, verimli olamayacağını ve işe yaramayacağını düşünür.

7  “Bir defa denemekten bir şey olmaz.”  “Bu son olacak bir daha asla!”  “Ya a ben bağımlı olmam!” Bağımlılık bir anda gelişmez, yavaş yavaş gelişir. Kişi bağımlı olduğunun farkına varmaz. Farkına vardığında ise artık çok geçtir.

8  Merak (Gizem, bilinmezlik)  Arkadaş baskısı. (Dışlanmamak, özenti) “İyi arkadaş misk taşıyan insana benzer: Ya sana o kokudan hediye eder ya da ondan sana hoş kokular gelir. Kötü arkadaş ise körük çeken insana benzer. Ya sana kara bulaştırır, ya da ondan sana pis dumanlar gelir.” (Buharî, Büyu,38)

9  Bir kereden bir şey olmaz!  Kontrol edebileceğine inanma.  Çaresizlik…(Manevi boşluk, inanç zaafı, ailedeki huzursuzluklar, ekonomik bozukluklar, güvensizlik duygusu, sorunlardan kaçmak)  Farklı olmak… (Farklı gözükmek için, sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanılır. Sonunda gerçekten farklı olurlar.)

10  “En iyi zehir vücuda yavaş yavaş yayılanıdır. Kurbanına hiç fark ettirmeden zehirler. Katilden hiç şüphe ettirmeden öldürür.”  Madde bağımlılığının en yaygın olanlarından bir tanesi de alkole olan bağımlılıktır. Kişinin aklında, malında sosyal itibar ve konumunda büyük zararlara, yıkımlara yol açan içki, İslam dininde kesin bir dille yasaklanmıştır.

11 Bu yasaklama birdenbire olmamış, ikna yöntemi ve tedricilik yöntemiyle olmuştur. “Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için bazı(zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.”(Bakara, 2/219)

12  يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلٰوةَ وَاَنْتُمْ سُكَارٰى حَتّٰى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُباً اِلَّا عَابِر۪ي سَب۪يلٍ حَتّٰى تَغْتَسِلُواۜ وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضٰٓى اَوْ عَلٰى سَفَرٍ اَوْ جَٓاءَ اَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَٓائِطِ اَوْ لٰمَسْتُمُ النِّسَٓاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَٓاءً فَتَيَمَّمُوا صَع۪يداً طَيِّباً فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَاَيْد۪يكُمْۜ اِنَّ  Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır. (Nisa, 4/43)

13 يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٩٠﴾ اِنَّمَا يُر۪يدُ الشَّيْطَانُ اَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَٓاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللّٰهِ وَعَنِ الصَّلٰوةِۚ فَهَلْ اَنْتُمْ مُنْتَهُونَ ﴿﴿٩١﴾﴾

14  Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. ﴾ 90 ﴿ Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz? ﴾ 91 ﴿ (Maide, 5/90-91)

15  “İçkiden uzak durun, içki bütün kötülüklerin anasıdır.”(Neai,‘Eşribe’,44)  “İçki her kötülüğün anahtarıdır” (İbn Mace, ‘Eşribe’,1)  “ Her sarhoşluk veren şey hamrdır (şarap), her hamr da haramdır.” (Buhari,’Edep’,80)  “Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.”(Tirmizi, ‘Eşribe’, 3)

16  Karaciğerin harap olması  Mide, bağırsak ve pankreasta ağır bozukluklar  Karaciğer, kalın bağırsak ve akciğerde kanser riski  Anemi  Pnömeni (zatürre)  Miyopati (kas yıkımı)  Merkezi sinir sisteminde bozukluklar

17  Alkol,suça yönelimi ve saldırgan davranışları kamçılar; ayrıca başka madde bağımlılıklarını da körükler.  Dünya sağlık teşkilatının araştırma sonuçlarına göre;  Cinayetlerin %85’i, tecavüzlerin %50’si, şiddet olaylarının %50’si, eşlerini dövenlerin %70’i,işe gitmeyenlerin %60’ı ve akıl hastalıklarının % 40-50’si alkolden kaynaklanmaktadır.

18  İslam Dini, sarhoşluk verici maddelerle birlikte, alkolden daha etkili olan uyuşturucuyu da haram kılmıştır.  Bu kötü alışkanlığın sebepleri arasında, insanın zaafları,çaresizlik,eğitimsizlik,insanların birbirini olumsuz yönde etkilemeleri ve kötü çevre şartları, lüks ve gösterişe dayalı suni hayatın verdiği tatminsizlik,manevi boşluk, ideal yoksunluğu, fakirlik ve yalnızlığın verdiği çaresizlik vb. gösterilebilir

19

20 Göz aydınlığımız, sevincimiz, ümidimiz… Yaratıcımızın eşsiz armağanı, cennet çiçeği, gönül meyvesi … çocuklarımız… Dünya hayatının süsü, neşesi, masumiyetin ta kendisi… İmtihanımız, yarınlarımızın mimarı, çağlayan ırmakları yüreklerimizin… Yolumuz umut, umudumuz çocuk…

21  Daha önce bizlerle olmaktan zevk alan, programlar yapan kızımız veya oğlumuz, bizden uzak durmaya başlamışsa, ilgi ve istekleri sıklıkla değişiyorsa, maymun iştahlı olmuşsa, daha önce eğitim konusunda verdiği kararı değiştirmişse, kararsızlıklar yaşıyorsa...  Ruhsal yönden içine kapandığını, aşırı sinirli olduğunu, alınganlaştığını, sonra tekrar normale döndüğünü fark ediyorsak.  Başarı oranı tamamen ve her derste düşmüş ise, arkadaşlarını çok sık değiştiriyorsa, eski arkadaşlarına sırt çeviriyor ve çevreyle ilişkilerden kaçıyor, işini yada okulunu bırakmak istiyorsa.  Hiçbir şeye ilgi duymuyor ve herkezden uzak kalıyorsa, geleceğe dönük hiçbir adım atmıyorsa.  Ani ve çabuk duygu değişimleri varsa, yemek yeme düzeninde bozukluk oluyorsa.  Yalan söylüyor ve evden ufak tefek şeyler kayboluyorsa.  Elbisesinde, yatağında ufak yanıklar ve yırtıklar oluşmuşsa, farklı yerlere gittiğine dair ipuçları varsa.  Odasında, üstünde pudraya benzer şeyler varsa bunlar bize bir problemin olduğunu düşündürmelidir. Ama bütün bunları, tek başına anne yada baba olarak halletmeye kalkışmamak, mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir

22  Uyuşturucularla mücadele yapmak hem toplumsal hem de dini bir görevdir.  Salih amel (Güzel, doğru, hayırlı iş)  “Emr-i bi’l ma’ruf nehy-i ani’l münker”(Hayrı, iyiliği teşvik, kötülükten sakındırma)

23  Madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadele yolunu seçenlerin önünde uzun bir yol var…  Hedefimiz, yolun sonunu görmek değil, Yolda yürümek hedefimizin ta kendisi…

24  Bu slaytın hazırlanmasında Dr. Ömer MENEKŞE’nin “Madde Bağımlılığı” isimli kitapçığından ve DİA’ dan faydalanılmıştır…  Zübeyde KILIÇER  Bu slaytın hazırlanmasında Dr. Ömer MENEKŞE’nin “Madde Bağımlılığı” isimli kitapçığından ve DİA’ dan faydalanılmıştır…  Zübeyde KILIÇER


" İnsan, Allah’ın en güzel şekilde yarattığı,bilgi ile donattığı, ve daha birçok özellikle diğer varlıklara üstün kıldığı bir varlıktır.(Tin, 95/4)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları